Kaip pasirinkti tinkamiausias šiltinimo medžiagas savo namui?

Patogaus, pastovaus ir energiškai taupaus namo, mūsų klimato juostoje, kūrime labai svarbų vaidmenį atlieka tinkamas namo apšiltinimas. Kadangi šiltinimo medžiagų yra įvairių, svarbu nesuklysti jas renkantis. Paprašėme ekspertų atsakyti į pačius svarbiausius klausimus, susijusius su šia tema.

Kokias pastato ir aplinkos savybes reikia įvertinti prieš renkantis apšiltinimo medžiagas savo namui?


Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos Statybos fakulteto, Statybos inžinerijos katedros lektorės Anna Glinskienė ir Jelena Jupatova sako, kad prieš renkantis apšiltinimo medžiagas savo namui, svarbu prisiminti, kad Statybos techniniai reglamentai nurodo tik minimalius reikalavimus pastato apšiltinimui, taigi labai svarbu ir būtina įvertinti pastato dizaino ypatumus, konstrukcinius bei planinius sprendimus, pastato bei sklypo orientaciją pasaulio šalių atžvilgiu, klimatines sąlygas toje vietovėje, kur bus (yra) Jūsų namas, pastato energijos sąnaudas. Labai svarbu pasirinkti teisingą medžiagų derinį ir statybos technologijas, kad jie atitiktų konkrečią situaciją.


Kokios yra svarbiausios apšiltinimo medžiagų savybės, į kurias būtina atsižvelgti?


Svarbiausios apšiltinimo medžiagų savybės į kurias būtina atsižvelgti, lektorių A. Glinskienės ir J. Jupatovos manymu, visų pirma yra geros izoliacinės savybės konkrečiomis eksploatacijos sąlygomis, šių savybių nekintamumas laikui bėgant, naudotojų saugumas, ekologinis efektyvumas tiek gamybos, tiek naudojimo, tiek ir demontavimo metu, naudojimo paprastumas, o taip pat ekonominio efektyvumo užtikrinimas.


Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas šiems parametrams: 


• Medžiagos šilumos laidumo koeficientas –λ. Kuo mažesnė šilumos laidumo koeficiento vertė, tuo geresnėmis izoliacinėmis savybėmis pasižymi medžiaga.


• Medžiagos šiluminė varža – R. Šiluminė varža priklauso nuo medžiagos tipo ir jos storio. Kuo didesnė šiluminės varžos vertė, tuo šiltesnė yra atitvara.


• Stipris tempiant ir tempimo tamprumo modulis.


• Nepralaidumas vandeniui. Šilumos izoliacijos hidrofobiškumas mažina drėgmės neigiamą poveikį medžiagai eksploatacijos stadijoje. 


• Matmenų stabilumas, kuris yra ypač svarbus šilumos izoliacijos įrengimo etape, kadangi šis parametras leidžia spręsti ar nebus sudėtinga pasirinktą medžiagą apdirbti.


• Atsparumas ugniai, kaip pačios šilumos izoliacijos, taip ir visos sistemos. Pagrindiniai šilumos izoliacijos atsparumo ugniai reikalavimai: nepalaikomas degimo procesas, degant neišsiskiria toksiškos medžiagos ir šiluminės izoliacijos savybė savaime užgęsti, pašalinus ugnies šaltinį.


• Ilgaamžiškumas. Kuo medžiaga ilgaamžiškesnė, tuo rečiau ji reikalauja remonto ar visiško pakeitimo.


• Medžiagos ekologiškumas. Šilumos izoliacinės medžiagos turi būti ekologiškos ir nekenkti aplinkai bei žmonių sveikatai, tiek montuojant ar demontuojant jas, tiek ir eksploatacijos stadijoje.


Apšiltinimo medžiagų palyginimas pagal svarbiausius jų parametrus



Kokios klaidos dažniausiai daromos renkantis šiltinimo medžiagas?


Nepriklausomas pastatų šiltinimo ir šilumos išsaugojimo pastatuose ekspertas, konsultantas, lektorius Robertas Karvauskas (Sandarusnamas.lt) sako, kad viena dažniausių klaidų, susijusių su namų šiltinimu, yra daroma ne pačiu medžiagų pasirinkimo momentu, o namo sandarinimo metu. Pravartu žinoti, kad net 80 % šilumos netekčių pastatuose įvyksta dėl neužtikrinto sandarumo, nes šiltas oras palieka patalpas per įvairius nesandarumus.


Eksperto manymu, žmonės dažnai nesusigaudo sandarumo būtinume. Jie renkasi šiltinimo medžiagas, kurios iš principo yra nesandarios ir nesiima priemonių, kad konstrukcija su pasirinktomis medžiagomis būtų sandari.


Dar viena klaida yra ta, kad žmonės dažnai orientuojasi į medžiagos pavadinimą, galvodami, kad pagal tą klasę visos medžiagos yra vienodos. Pavyzdžiui, būtų klaidinga manyti, kad nusprendus namą šiltinti vata, daugiau jokių sprendimų nebereikės priimti.


Vatos, kaip šiltinimo medžiagos, pasirinkimų iš tiesų yra labai įvairių. Visos jos pasižymi skirtingomis savybėmis: jos gali būti ir kietesnės, ir minkštesnės; apdirbtos specialiomis medžiagomis, kad neįgertų vandens ir yra neapdirbtos, kurios įgeria daug vandens ir t.t. Tad reikia rinktis ne konkretų medžiagos pavadinimą, o pačias medžiagos savybes ir jų kompleksą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis