5 medienos klijų tipai: ką žinoti ir kada juos naudoti

Kai užsiimate sudėtingesniais medienos darbais, jums reikia gerų staliaus įgūdžių ir, dažniausiai, gerų klijų, kad projektas būtų sėkmingai įgyvendintas. Tačiau klijų šiam darbui yra įvairių ir juos galima rinktis pagal jų prieinamumą, džiuvimo laiką, atsparumą drėgmei bei daugelį kitų kriterijų.

1. PVA klijai

Polivinilacetatiniai (PVA) klijai yra bene dažniausiai naudojami - jeigu jūs namie turite kokių nors klijų, tai, ko gero, bus būtent PVA klijai. Balti, geltoni ir „medienos klijų“ buteliai greičiausiai yra būtent PVA klijai. Kai kurios specialios PVA klijų formulės yra atsparios vandeniui. PVA klijų privalumas – jų rasite daugelyje parduotuvių. Tačiau kai baigiate klijuoti savo dirbinį, šių klijų likučiai gali gadinti jūsų apdailą, jei nebūsite atsargūs juos pašalindami.

2. Odos klijai

Odos klijai jau nuo seno naudojami klijuojant gyvūnų odą. Karšti odos klijai gaminami kaitinant odos klijų granules puode su vandeniu. Kai jie kaista, klijai skystėja, kai vėsta – tampa kietais. Karšti odos klijai gali būti tepami teptuką merkiant į puodą su klijais ir tepant ant darbo ruošinio. Parduodami ir jau paruošti tokių klijų variantai.

Odos klijus galite naudoti lygiai taip pat kaip ir PVA klijus. Jų privalumas – negadina apdailos, jei netyčia nepašalinote išdžiūvusių odos klijų nuo medienos. Pasižymi mažesniu atsparumu vandeniui.

3. Epoksidiniai klijai

Šie klijai sudaryti iš dviejų komponentų: dervos ir kietiklio. Abi medžiagos yra skystos, tačiau jas maišant kartu įvyksta cheminė reakcija, kurios metu epoksidiniai klijai sukietėja. Jų privalumas – atsparumas vandeniui ir medienos tarpų užpildymas. Dauguma kitų klijų gali gerai nelaikyti kartu klijuojamų medienos dalių, jei tarp jų yra tarpas. Kuo ilgiau leidžiate epoksidiniams klijams džiūti, tuo stipriau jie laikys, tad už kantrybę bus atlyginta.

4. Cianoakrilatiniai klijai

Cianoakrilatiniai klijai gali ne tik suklijuoti, tačiau ir būti naudojami medienos apdirbimo procese. Šių klijų privalumas – itin greitas džiūvimas, tai labai naudinga, jei jūs tikrai skubate. Tačiau klijų jungtis yra itin kieta, todėl gali skilti smūgio atveju.

Cianoakrilatiniai klijai gali būti naudojami kaip laikinas būdas sujungti dvi medienos dalis. Šie klijai itin tinka šiam tikslui, kadangi kai tik medienos dalys yra suklijuotos, taukštelėjimas plaktuku tučtuojau atskirs klijų blokus.

5. Poliuretano klijai

Poliuretano klijai džiūsta itin greitai, taip pat jie yra atsparūs vandeniui, tačiau dirbant su išdžiūvusiais poliuretano klijais gali kilti sunkumų atliekant apdailą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis