Pavasarinis genėjimas: ką genėti dabar, o su kuo neskubėti?

Man patinka ta mintis, kad pavasarinis genėjimas turėtų teikti malonumą. Todėl palaukite dienos, kai oras smagus išeiti į lauką, ir imkitės darbų. Smagi mankšta jums – ir nauda medžiams. Tačiau kaip ir kiekvienoje taisyklėje, čia yra išimčių. Apie tai, ką galima genėti pavasarį, o ką geriau atlikti kitu metų laiku, papasakojo želdynų specialistė Vaiva Marozienė. 

PAVASARINIS GENĖJIMAS – KADA YRA TINKAMAS LAIKAS


Iš tiesų nėra vieno atsakymo, kada reikia genėti medžius, nes tai galima daryti visus metus. Tik yra maždaug dvi savaitės, kai medžių pumpurai sprogsta – tuo metu geriau jų neliesti.


Tačiau kiekvienas metų laikas turi ir savo niuansų, apie kuriuos turime pagalvoti. Štai Vaiva pasidalino keletu iš jų:


  • Jeigu norime formuoti lają, tikėdamiesi jai suteikti gražią formą, tai vasarą per lapus sunkiai matysime ką pjauti. Jeigu formuosite tada, kai lapų nėra, matysite viską gerokai aiškiau;


  • Vėlų rudenį taip pat teoriškai galima genėti, ypač lepesnius medžius – iš anksto sunku nuspėti, kokia bus žiema, gal kokia šaka nušals, gal nuo sniego svorio nulūš – tai dažnai netikslinga iš anksto apgenėti medžius;


  • Žiemą ir patiems nelabai malonu genėti – gi šalta. Be to, didesnė tikimybė, kad medį labiau sužalosime, negu jam padėsime, nes šakos dėl šaltuko tampa trapios lyg stiklas.


  • Pavasaris, t.y. kovas, balandis, yra labai geras laikas genėjimui, nes jau ir saulė stipriau pašviečia – tad visų pirma lauke smagu būti. Bet ir šakos daug greičiau atsinaujina ir atželia, juk pavasarį viskas auga su tokia didžiule jėga.


Vasarą ir rudenį geriau formuoti norint gražios lajos, nes pavasarinis genėjimas skatina naujus ūglius.
Vasarą ir rudenį geriau formuoti norint gražios lajos, nes pavasarinis genėjimas skatina naujus ūglius.
Asmeninis albumas


NE VISUS REKOMENDUOJAMA GENĖTI PAVASARĮ


Kad ir koks geras metas genėjimo darbams yra pavasaris, tačiau ir čia yra išimčių. Ne visiems patiks, jeigu juos genėsite prisikeliant gamtai. Geriau šakų pavasarį nepjaukite šiems medžiams ir krūmams:

  • beržams,
  • klevams,
  • baltajam ir juodajam šilkmedžiams,
  • vynuogėms.


Beržinių šeimos atstovų kamienais pavasarį teka mineralinėmis medžiagomis prisotintas vanduo pumpurų link. Kitaip dar jis vadinamas sula. Tokiems verkiantiems augalams pavasarinis genėjimas gali būti pražūtingas. Geriau palaukite, kol toks aktyvus tekėjimo periodas praeis.


Beje, atkreipkite dėmesį į skroblų gyvatvores, kurios tokios darosi labai populiarios. Jų taip pat nerekomenduoju formuoti pavasarį, nes nes taip pat priskiriamos prie minėtos šeimos atstovų.


KUO YPATINGAS GYVATVORIŲ PAVASARINIS GENĖJIMAS


Gyvatvores galime genėti kad ir kas mėnesį. Tiesa pasakius, kuo dažniau jas genėsime, tuo tankesnė ir gražesnė gyvatvorė bus. Taigi V. Marozienė pataria nebijoti pakirpti gyvatvorės, kai tik išlenda kokie nauji ūgliai.


Pasirinkimas, kada geriausia atlikti rimtesnį genėjimą, priklauso nuo jūsų tikslų:


  • Jeigu norime, kad gyvatvorė kuo greičiau užaugtų, turime ją genėti pavasarį, nes krūmai ir medžiai, nugenėti šiuo metu, yra skatinami augti.


  • Jeigu mūsų tikslas – formuoti bei kuo ilgiau išlaikyti norimą formą, tai genėjimą geriausia atlikti vasarą arba rudenį. Šiuo metu gyvatvorė neaugs taip sparčiai ir mes daug paprasčiau galėsime tą formą išlaikyti.


VAISKRŪMIŲ IR VAISMEDŽIŲ PAVASARINIS GENĖJIMAS


Jei neišmanote, kaip genėti vaismedžius ir vaiskrūmius, sutvarkykite bent jau bazinius dalykus, kas turėtų būti kaip higiena:


  • Pašalinkite visas šakas, kurios nudžiūvusios, nulūžusios, pažeistos;


  • Iškirpkite šakas, kurios šauna tiesiai į viršų – greičiausiai tai anksčiau nepašalinti vilkūgliai, kurie vis tiek nederės;


  • Pašalinkite šakas kurios eina tiesiai viena virš kitos, kitaip sakant, abi žiūri viena kryptimi. Viršutinė užstoja saulę apatinei, todėl kai vieną iš jų pašalinsite, kitai gyvenimas kaip mat pagerės;


  • Susikryžiavusias šakas sutvarkykite – iškirpkite vieną iš jų;


  • Šakas, kurios eina ne nuo kamieno tolyn, o apsisukusios eina link kamieno, taip pat galite iškirpti.


Atliekant tokių vaiskrūmių, kaip serbentai, agrastai, šilauogės, genėjimą, reikėtų pašalinti ne daugiau kaip 30 procentų senų šakų. Obelims ir kitiems vaismedžiams galioja tas pats dėsnis. Tad jeigu apsiėmėte sutvarkyti apleistą medį ar krūmą, vien jau tokį higieninį genėjimą atlikę jūs priartėsite prie minėto skaičiaus. O jeigu jūsų medį anksčiau genėjo specialistas, tai šios bazinės taisyklės užves jus ant kelio, kaip toliau turėtumėt prižiūrėti medį.


Asmeninis archyvas


Genimiems krūmams galima iškirpti senas šakas ir tiesiog dėl krūmo atjauninimo – tik žinoma, palaipsniui, ne visas iš karto! Čia galioja tas pats 30 procentų dėsnis.


Pavasarinis genėjimas geras tuo, kad ir jums bus malonus lauke praleistas laikas, ir medžiams bei krūmams bus naudingas, nes šiuo metu viskas daug sparčiau auga, gyja ir atsinaujina.


Šaltinis: https://geltonaskarutis.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis