Kaip atnaujinti medinę terasą

Vasarą norisi kuo ilgiau pabūti gryname ore, kieme, tad svarbu, kad tvarkingi ir jaukūs būtų ne tik namai, bet ir aplinka lauke. Viena smagiausių pramogų vasarą – ilgi vakarojimai su draugais terasoje. Kad medinė terasa džiugintų ilgiau, ją būtina reguliariai atnaujinti.

Kodėl reikia prižiūrėti

Tik nauja medinė terasa atrodo gražiai. Vėliau dėl atmosferos ir mikroorganizmų poveikio ji pradeda tamsėti, trupėti, pelyti ir net pūti. Žinokite, kad pagrindiniai medinės terasos priešai – drėgmė, ultravioletiniai saulės spinduliai ir medienos grybelis. Net ir po stogeliu esančią, bet šonuose atvirą terasą veikia saulės spinduliai, vėjo atnešti lapai ir spygliai, krituliai. Ką daryti, kad terasa kuo ilgiau atrodytų kaip nauja? Ją būtina reguliariai prižiūrėti specialiomis priemonėmis: plauti, impregnuoti, restauruoti ir nudažyti. Prižiūrima terasa ilgiau tarnauja, išlaiko spalvą, yra patvaresnė ir saugesnė.

Raskite laiko

Labai apleistai terasai atnaujinti gali prireikti net savaitės, kelių metų senumo terasai atnaujinti užteks ir vienos dienos. Visų pirma terasą reikia nuplauti, kad išryškėtų visi pažeidimai. Suirusias lentas ar kitas medines dalis būtina pakeisti naujomis, jas reikia impregnuoti lauko medienos antiseptiku ir nudažyti. Impregnuoti ir perdažyti nebūtina kasmet, tą darykite tik tuomet, jeigu terasa yra pagaminta iš neapdorotos medienos arba yra sena, nušiurusi, papuvusi ar papelijusi.

Nuplaukite kasmet

Prižiūrima ir kasmet plaunama medinė terasa visada atrodo estetiškai ir jaukiai. Rekomenduojama naudoti specialius medienos ploviklius, kurių sudėtyje nėra chloro, bet galima plauti ir paprasčiausiu vandeniu. Tiesiog medienos plovikliu paprasčiau nuplauti įsisenėjusius nešvarumus: purvą, suodžius, riebalus, žiedadulkių apnašas. Jeigu seniai dažyta terasa lupasi, dažai yra suaižėję, iš pradžių rekomenduojama nušlifuoti seną dažų sluoksnį, tada plauti. Medinės terasos nereikėtų plauti aukštu slėgiu arba valyti smėliasrove, nes tai nepataisoma žala medienai. Kelių minučių plovimas aukštu slėgiu atitinka 30–50 metų natūralaus paviršiaus dėvėjimosi.

Apsaugokite ilgam

Lauke eksploatuojamai medienai būtina ilgalaikė apsauga. Ją reikia impregnuoti specialiomis antiseptinėmis priemonėmis. Medienos antiseptikai apsaugo terasą nuo grybelio, pelėsio, graužiančių vabzdžių. Antiseptikų sudėtyje yra biocidinių veikliųjų medžiagų, kurios prevenciškai apsaugo nuo kenksmingų organizmų arba juos sunaikina. Teisingai ir pagal instrukciją naudojami medienos antiseptikai nekenkia medienos mechaninėms bei fizikinėms savybėms, žmonių bei gyvūnų sveikatai ir aplinkai. Klystate, jeigu manote, kad užtenka terasą tik nudažyti dekoratyviniais dažais ar padengti medienos laku ir ji bus apsaugota. Dažai ar lakas – tik paviršinė plėvelė, kuri dėl atmosferos poveikio dažnai įtrūksta ar įplyšta. Tada kitiems medienos kenkėjams visi keliai tampa atviri. Naują impregnuotą terasos medieną galima dažyti įvairiais dekoratyviniais dažais. Kombinacija „antiseptikas + dažai” neleidžia irti medienoje esančiam ligninui bei celiuliozei, todėl mediena apsaugoma ilgam.

Restauruokite seną

Jeigu jūsų medinė terasa yra sena, vietomis papuvusi, pajuodusi, kai kur įlūžusi, o naujos daryti nesiruošiate, senąją terasą galima restauruoti. Visų pirma nuplaukite ir sulūžusias lentas pakeiskite naujomis. Senas pajuodusias lentas nuvalykite medienos balikliu, kuris išbalina ir atnaujina dėl laiko, lietaus, vėjo, saulės spindulių patamsėjusią medieną, sustabdo ardomąjį mikroorganizmų poveikį, išbalinta tamsias dėmes.

Galiausiai nudažykite

Mediena itin jautriai reaguoja į ultravioletinius spindulius. Dažų sluoksnis apsaugo medinę terasą nuo dūlėjimo ir itin didelio pralaidumo vandeniui. Turint mažų vaikų, naminių gyvūnų, vertinant natūralumą, rekomenduojama rinktis natūralius linų sėmenų aliejaus dažus be aplinkai kenksmingų organinių tirpiklių. Paprastai tokie dažai būna netoksiški, todėl saugūs naudoti, lengvai įsigeriantys į medieną, elastingi. Jie ilgiau džiūsta, tačiau geriau sukimba su mediena, yra patvaresni. Lauko terasai naudokite tik spalvotus aliejinius dažus, bespalviai lauko sąlygomis netinka – jie neapsaugo nuo saulės spindulių poveikio, todėl jau po metų mediena pradeda pilkėti, tamsėti.

Asepas nuotr.

Užsakymo nr.: PT_61673133

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis