Kaip išvengti pelėsio atsiradimo namuose

Namuose įsiveisęs pelėsis yra tikrai didelė bėda jis greitai plinta, o visiškai likviduoti beveik neįmanoma.

Pelėsiai gali augti bet kur: ant kilimo, drabužių, maisto, popieriaus ir net tose vietose, kur jūs negalite pamatyti, pavyzdžiui, ant vamzdžių esančių po vonia, sienų viduje ar oro kondensavimo ertmėse.

Pelėsio atsikratyti yra gana brangu, be to, kartais jis sukelia alergiją ir tampa dirgikliu, kuris gali pakenkti jūsų sveikatai.

Taigi, geriausias būdas išvengti pelėsio keliamų problemų užkirsti kelią jo atsiradimui, todėl pateiksime keletą patarimų kaip tai padaryti efektyviausiai. Geriausias būdas užkirsti kelią pelėsiui yra drėgmės kontrolė.

Nustatyti savo namuose problemines sritis. Prieš darydami remontą išsiaiškinkite, kurios namų vietos yra problematiškos. Gal rūsyje buvo potvynių? Pastebėjote, kad langai rasoja? O gal ant lubų matosi vandens dėmės? Užkirskite kelią pelėsio atsiradimui jau dabar. Izoliuokite vandens pratekėjimo, patekimo į patalpas kanalus. Tai gali nemažai kainuoti, tačiau jau įsiveisusio pelėsio naikinimas kainuos dar brangiau.

Sausas drėgnų vietovių karto. Pelėsiai negali augti be drėgmės, todėl drėgnoms patalpoms vertėtų skirti daugiau dėmesio. Net jei apliejote kilimą vandeniu reikia jį džiovinti nuo 24 iki 48 valandų. Jei pastebėjote sudrėkusius baldus, patalynę būtina viską gerai išdžiovinti, nes kitaip tai tampa palankia terpe pelėsio plitimui. Todėl kasdieniuose buities darbuose derėtų atkreipti dėmesį į visas smulkmenas: nepalikite šlapių daiktų ant minkštų baldų, įsitikinkite, kad grindys po dušo nėra šlapios, nepalikite šlapių drabužių skalbimo mašinoje, kur pelėsiai gali greitai plisti. Pakabinkite drabužius džiūti lauke arba vietose, kuriose yra gera oro cirkuliacija.

Aprūpinkite kokybiškomis statybinėmis medžiagomis. Nesvarbu ar statote naują būstą, ar renovuojate senąjį, rinkitės kokybiškas statybinės medžiagas. Pavyzdžiui, pelėsiui atsparų gipso kartoną ar sienų dažus. Tokių gipso plokščių branduolys pridengtas stiklo pluoštu, todėl paviršius labai atsparus vandeniui.

Stebėti drėgmės lygį patalpose. Specialistai rekomenduoja patalpų drėgmę išlaikyti nuo 30 iki 60 proc. Jei norite išvengti pelėsio įsigykite drėgmės matuoklį, kuris padės sekti namuose esantį drėgmės lygį.

Išvalykite arba remontuokite stogo latakus. Pelėsių problema gali atsirasti dėl stogo, jeigu šis yra nesandarus arba jo latakai sugadinti ar užsikimšę. Todėl stogo latakus vertėtų valyti reguliariai, taip išvengsite didesnės žalos.

Vėdinkite namus. Atverkite duris tarp patalpų, atidarykite drabužių spintų duris, o tuomet atverkite langus ir pravėdinkite patalpas. Grynas oras sumažina drėgmę ir padeda išvengti pelėsio.

Kiti patarimai:

Atitraukite baldus šiek tiek nuo sienų kad oras galėtų laisvai cirkuliuoti po visą kambarį, vėdindamas ir sienas. Taip pat baldus geriau statyti prie vidinių sienų jos nerasoja;

Neperkraukite spintelių ir spintų daiktais kad oras galėtų laisvai cirkuliuoti;

Geriausia, jei centrinis šildymas reguliuojamas termostatiškai (ant radiatorių ar kambariuose termostatiniai reguliatoriai);

Elektrinis skalbinių džiovintuvas turėtų būti pajungtas prie ventiliacijos;

Naudokitės ventiliatoriais virtuvėje ir vonioje (geriausia, jei ventiliatorius išsijungia automatiškai pagal drėgmės lygio daviklį);

Rūsyje ir tualete visą laiką laikykite degančią 40 vatų lemputę, nes pelėsiai intensyviai auga tamsoje;

Venkite vazoninių gėlių kambariuose žemės paviršiuje veisiasi pelėsiai, ant smulkių lapų kaupiasi dulkės.

Ką daryti, jei palėsis jau įsiveisė?

Pelėsio pažeistą sienų tinką nukapokite ir iš naujo nutinkuokite geru, kokybišku tinku, leiskite sienai išdžiūti, ir tik tada dažykite ar kitaip dekoruokite. Šis būdas padės tik laikinai: jei namuose bus drėgna, per keletą metų pelėsis vėl išlįs.

Gerokai veiksmingesnis būdas, kuriam nereikia išleisti krūvos pinigų prieš dažant sienas pelėsį nugrandyti. Tačiau jis nėra tik paviršinė problema ir paprastai giliai įsiskverbia į sieną, paviršių reikia gerai nuplauti karštu vandens, sodos ir skalbimo miltelių tirpalu. 10 litrų vandens reikia 100 g sodos ir 1 šaukšto skalbimo miltelių.

Tik įsitikinus, kad pelėsis visiškai sunaikintas, reikia išdžiovinti sieną ir tada pradėti ruošti sienų paviršių apdailos darbams. Tiesa, reikia naudoti specialų gruntą, kurio sudėtyje yra medžiagų, stabdančių pelėsio atsiradimą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis