Ar reikėtų nerimauti dėl ekranų skleidžiamos mėlynos šviesos?

Ar telefonų, planšetinių kompiuterių, kompiuterių ir kitų įrenginių švytėjimas tikrai kenkia mūsų sveikatai?

Laiko praleidimas prie ekranų tapo visiškai įprastu reiškiniu per Covid pandemiją, karantino metu. Kol kas nėra atliktų jokių tyrimų, ar šie įpročiai, pasibaigus karantinams, pasikeitė. Tačiau akivaizdu, kad prie ekranų daug laiko praleidžia ir vaikai, ir suaugusieji. Daugeliui žmonių rūpi, ar ekranų skleidžiama mėlyna šviesa yra žalinga mums.


Kas gi ta mėlyna šviesa?


Mėlyna šviesa – elektromagnetiniame spektre arčiausiai ultravioletinių spindulių esanti regima šviesa. Iš esmės Saulė mus maudo mėlynoje šviesoje nuo pat žmonijos atsiradimo, tačiau nerimą kelia tai, kad daugelis žmonių valandų valandas žiūri į mėlyną šviesą skleidžiančius prietaisus iš labai mažo atstumo ir daro tai net ir tada, kai saulė jau seniai būna nusileidusi.


Ar gali ši šviesa pakenkti?


Galimos problemos skirstomos į tris pagrindines sritis, dvi iš jų yra tarpusavyje susijusios: regėjimas, miegas ir platesnės sveikatos problemos.


Regėjimas. Tai viena opiausių ir didžiausią nerimą keliančių problemų, susijusių su mėlyna šviesa. Tačiau tai, kad mėlyna šviesa kenkia mūsų regėjimui įrodančių tyrimų beveik nėra. Pavyzdžiui, buvo atliktas tyrimas su žiurkėmis, kurio metu buvo įrodyta, jog mėlyna šviesa turi įtakos prastesniam žiurkių regėjimui. Tačiau vėliau mokslininkai pakartojo tyrimą ir pamatė, kad ši šviesa turi įtakos būtent todėl, kad žiurkės yra naktiniai gyvūnai. Tyrimų mėlynos šviesos įtakai žmonėms beveik nevyksta, tačiau oftalmologai kol kas nemato sąsajos tarp prasto regėjimo ir mėlynos šviesos.


Miegas. Šioje srityje yra atlikta daugiau tyrimų, kurie tikrai verti dėmesio. Įrodyta, kad mėlyna šviesa padidina budrumą ir gali pagerinti pažinimo funkciją tam tikromis aplinkybėmis – dienos metu, kai ir reikia būti budriam. Taip pat yra įrodymų, kad mėlyna šviesa slopina melatoniną. Reikia pažymėti, kad iš tiesų melatoninas nėra miego hormonas, o tik miego moduliatorius. Ir nėra jokių įrodymų, kad, pavyzdžiui, mėlynos šviesos filtrų naudojimas kompiuteryje turėtų kokį nors poveikį cirkadinei sistemai. Viename geriausių tokio tipo tyrimų savanoriai keturias valandas prieš pat einant miegoti žiūrėjo į elektroninį skaitytuvą su didžiausiu ryškumu. Jie tai darė penkias naktis iš eilės, kurių pabaigoje melatoninas buvo nuslopintas, tačiau miegas ateidavo vos po 10 minučių.


Kiti sveikatos sutrikimai. 2019 m. atlikta tyrimų apžvalga rodo, kad su šviesa susiję miego ir pabudimo ciklo sutrikimai gali sukelti nuotaikų arba medžiagų apykaitos sutrikimus. Vienas nedidelis tyrimas atskleidė ryšį tarp šviesos nakties metu ir tam tikrų vėžio formų. Bet panašu, kad šviesos poveikis apskritai turi daug reikšmingesnį poveikį miegui nei konkrečiai mėlyna šviesa.


Kitaip tariant, vargu, ar susidursite su rimtomis sveikatos problemomis, retkarčiais vartydami elektroninę skaityklę prieš miegą. Žinoma, galite patirti akių nuovargį žiūrėdami į ekraną per ilgai arba patirti stresą vėlyvą vakarą atsakinėdami į svarbius el. laiškus, bet vargu, ar būtent dėl mėlynos šviesos nukentės jūsų miegas ir suprastės regėjimas bei sveikata.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis