Vasaros gėrybių išsaugojimas: konservavimas sandariai uždarytuose induose

Konservavimo būdas gali pasitarnauti norint išsaugoti surinktas trešnes, mėlynes, slyvas, pomidorus ar grybus. Kaip tai padaryti, kad vasaros gėrybės būtų išsaugotos kuo ilgiau, sužinosite šiame straipsnyje.

Trešnių arba vyšnių bei neprinokusių agrastų kompotai daromi iš šviežių uogų su kauliukais. Nuplautos virintu vandeniu uogos suberiamos į stiklainius ir užpilamos šiltu sirupu (1 l vandens, 200 g. cukraus). Stiklainiai sustatomi į puodą su drungnu vandeniu ir 15-30 min (pagal indo dydį) pasterizuojami 75-80 laipsnių temperatūroje, paskui nedelsiant hermetiškai uždaromi

Mėlynės sriubai ir šaltanosiams. 1 kg perrinktų ir virintu vandeniui nuplautų uogų supilama į emaliuotą dubenį, užberiama 300 g. Cukraus, lengvai permaišoma ir statoma 2 val. į nekarštą orkaitę ar krosnį, kad atsirastų sulčių ir sumažėtų uogų tūris. Tada jos išpilstomos į paruoštus stiklainius. Pasterizuojama 80 laipsnių temperatūroje 20 min ir indai hermetiškai uždaromi.

Slyvų kompotas. Prinokusios Vengrinės slyvos ar Renklodai nuplaunami, perpjaunami pusiau, išimami kauleliai. Kai kurios šeimininkės nuplautus Renklodus perpila verdančiu vandeniu ir nulupa odelę. Tada slyvos sudedamos į stiklainius, užpilamos šiltu cukraus sirupu (1 kg uogų 300 g cukraus) ir 20-30 min kaitinama 80-85 laipsnių temperatūroje.

Paruoštas slyvų puseles galima tiesiog užberti cukrumi. Palaikus, kol atsiras sulčių, sudėti į stiklainius ir 20-30 min kaitinti 90 laipsnių temperatūroje. Paskui stiklainiai hermetiškai uždaromi.

Obuoliai, kriaušės kompotui nulupami ir, išpjovus sėklalizdžius, susmulkinami arba sveiki merkiami į parūgštintą vandenį, kad nepatamsėtų. Tada porcijomis dedami į verdantį pasaldintą vandenį, pakaitinami (neleidžiant vandeniui užvirti), kad vaisiai būtų minkštoki, bet nesukristų. Griebiami kiaurasamčiu tiesiog į paruoštus stiklainius, užpilami verdančius sirupu, ir stiklainiai nedelsiant hermetiškai uždaromi.

Pomidorų taip pat geriau nekaitinti. Sveiki, kieti, darže iki rausvumo prinokę pomidorai, nuplaunami virintu vandeniu ir talpiai sudedami į 3 l stiklainius, dėl skonio pridedant krapų, petražolių ir lauro lapelių, pora gvazdikėlių ir 3-4 kvepiančiuosius pipirus. Į 1 l vandens įberiama 2 nubraukti šaukštai druskos, 1 šaukštas cukraus, užvirinama, ir verdantis tirpalas užpilamas ant pomidorų. Po 15-20 min jis dar kartą nupilamas, užvirinamas, užpilamas ant pomidorų ir stiklainiai nedelsiant hermetiškai uždaromi. Jie atvėsinami sustatyti ant dangtelių, kad šie ir stiklainio kaklelis geriau išsidezinfkuotų. Paskui stiklainiai gerai atšaldomi šaltame vandenyje. Taip užkonservuoti pomidorai esti kietesni.

Pasterizuotos natūralios sultys. Iš vaisių bei uogų sultys spaudžiamos rankomis arba presais. Gautos sultys palaikomos 1-2 val. Šaltoje patalpoje, kad nusistotų, paskui išpilstomos į paruoštus butelius arba stiklainius ir kaitinama 75 laipsnių temperatūros vandenyje: buteliai ir 1 l stiklainiai – 20 min., 3 l stiklainiai – 30 min. Tada indai hermetiškai uždaromi ir laikomi šaltai.

Pasterizuojama ir taip. Išspaustos sultys supilamos į emaliuotą puodą ir jame uždengus pakaitinamaos (retkarčiais pamaišant, kad visame puode būtų vienoda temperatūra) iki užverdant. Kai, nuėmus dangtį, pastebima, jog į paviršių intensyviai kyla oro burbuliukai, sultys išpilstomos į paruoštus stiklainius, kurie nedelsiant hermetiškai uždaromi.

Grybai. Marinavimui nedidelės baravykų, rudmėsių, kazlėkų galvutės imamos su koteliais. Paruošti grybai sumetami į verdantį, truputį pasūdytą vandenį ir verdami 10-15 min. Išgriebti apvirti grybai sudedami į stiklainius, užpilami 1,5% acto marinate ir kaitinami 100 laipsnių temperatūroje, 0,5 l talpos stiklainiai – 30 min, 1 l – 40 min. Paskui stiklainiai hermetiškai uždaromi.

1,5 % marinadas. 1 l vandens imama 30-50 g. druskos, 4 kvepiantieji, 6 kartieji pipirai, 4 lauro lapeliai, 4 gvazdikėliai, truputis krapų, petražolių, česnako. Viskas pavirinama, įberiama 30 g cukraus, įpilama 19 kubinių cm 80% arba 180 kubinių cm 9% stalo acto.

Konservuojant baravykus, vietoj vandens marinatui galima vartoti perkoštą jų nuovirą. Ant kiaurasamčio išpylus grybus, nuoviras paliekamas, kad nusistotų drumzlės, tada pavirinamas su prieskoniais, suberiama druska bei cukrus, supilamas actas.

Skaniausi grybai užkonservuoti savo sultyse. Nuplauti (vienos rūšies) grybai sumaišomi su druska (1 kg grybų, 30 g druskos) bei prieskoniais ir šutinami (permaišant) uždengtame puode apie 15 min. Baigiant šutinti įberiama ant peilio galo citrinos rūgšties, galima ir truputį kmynų. Viskas sudedama į stiklainius, kaitinama pridengus dangteliais: 1,5 l stiklainiai 100 laipsnių temperatūroje 60 min.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis