Geoterminis šildymas: 10 atsakymų prieš apsisprendžiant

Atsinaujinantys energijos šaltiniai – tai gamtos ištekliai, kurių atsinaujinimas priklauso nuo gamtos procesų. Dažniausiai ir paprasčiausiai buityje pritaikomos yra saulės ir geoterminio šildymo sistemos. Į dažniausiai pasitaikančius klausimus, apsisprendusiems įsirengti geoterminį šildymą, atsako UAB „Vilpra“ atsinaujinančios energijos įrangos specialistas Simonas Sabeckas.

1. Kas yra geoterminis šildymas?

Geoterminis šildymas – tai modernus šildymo būdas. Šilumos siurblys ima pirminę energiją iš grunto, gruntinio vandens ar oro ir paverčia ją šiluma, kurią naudoja pastatui šildyti ir buitiniam karštam vandeniui ruošti. Svarbiausia yra tai, kad gaunamas šilumos kiekis yra apie 4-5 kartus didesnis už sunaudotą energiją. Tai ekologiškas, modernus šildymo būdas, tačiau, norint įsirengti šilumos siurblį – reikalinga didelė pradinė investicija. Geoterminio šildymo įranga 150 kvadr.metrų ploto apytiksliai kainuoja apie 35-45 tūkst. litų.

2. Kas yra šilumos siurblys?

Geoterminis šildymo principas – šilumos siurblio dėka paimama nemokama šiluma iš aplinkos, t. y. iš žemės, vandens, oro. Šilumos siurblys naudoja dirvoje arba vandenyje natūraliai susikaupusią šilumą. Norint įsirengti geoterminį šildymą, reikia atsižvelgti į keletą faktorių: kokia bus šildymo sistema; ar pakanka žemės ploto šilumos kolektoriui įrengti; ar bus rezervinis katilas; ar gruntiniai vandenys yra giliai.


Šilumos siurblio veikimo schema

3. Kokie yra mano namo šiluminiai nuostoliai?

Standartiniai šilumos nuostoliai Lietuvoje yra apie 65-70 W/m² naujos statybos namams, o norint žinoti tikslius jūsų būsto šiluminius nuostolius reikia daryti šildymo projektą.

4. Kaip sutaupyti įsirenginėjant šilumos siurblį?

Norėdami sumažinti pradinę investiciją, galite pasirinkti 15% silpnesnį šilumos siurblį, tačiau tada didės kasmetines eksploatacijos išlaidos, nes kritinėmis dienomis šilumos siurblys energijos trūkumą padengs elektrinio šildytuvo pagalba.

5. Kas geriau radiatoriai ar grindinis šildymas?

Šilumos siurbliams tinka tiktai žematemperatūrės šildymo sistemos (grindinis šildymas ir/ar specialiai parinkti didesnio ploto radiatoriai). Norėdami maksimaliai sumažinti sąnaudas elektrai, siūlome kuo didesniame namo plote įsirengti grindinį šildymą, nes tokiu būdu jūs pasieksite maksimalų šilumos siurblio naudingo veikimo koeficientą, kadangi temperatūra šildymui bus keliama iki 40˚C (NK 4,3-4,6). Net ir specialiai geoterminiam šildymui sukomplektuotiems radiatoriams temperatūra būtų keliama iki 60 ˚C tad, ir naudingumo koeficientas bus žymiai mažesnis (NK 2,7-2,9), o išlaidos šildymui bus gerokai didesnės.

6. Kam reikalinga akumuliacinė talpa?

Įsirengę akumuliacinę talpą jūs galėsite pilnai išnaudoti naktinio tarifo privalumus. Šilumos siurblys dirbs naktį, kada elektros energija kainuoja pigiau ir paruoš (300-750 l) karšto vandens skirto šildymui, o atėjus dienai ir padidėjus elektros tarifui sukauptą termofikacinį vandenį panaudos jūsų namo šildymui. Be to daugiametė šilumos siurblių gamintojų praktika įrodė, kad akumuliacinės talpos ženkliai prailgina šilumos siurblių tarnavimo laiką.

7. Koks gruntas yra tinkamiausias šilumos siurbliui?

Dėkingiausias gruntas įrengti šilumos siurblio kolektorių yra vandeningas žvyras arba šlapias molis, o sausas smėlis yra pats nedėkingiausias gruntas. Pavyzdžiui, norint įrengti kolektorių smėlyje, reikės trigubai daugiau vietos nei įrenginėjant kolektorių šlapiame molyje. Tokiu atveju yra siūloma įsirengti vertikalų arba gruntinio vandens kolektorių.

8. Koks Lietuvoje būna žemės įšalas?

Remiantis daugiamečiais meteorologų duomenimis giliausias įšalas Lietuvoje buvo užregistruotas Lazdijuose, smėlingoje vietovėje, kur jis siekė 145 cm.

9. Kokiame gylyje klojamas lauko kolektorius? Kodėl?

Priklausomai nuo grunto esančio jūsų sklype ir vietinės įšalo linijos horizontalų kolektorių įrengiame 1.2 - 2 m gylyje. Temperatūra 1,2 - 2 m dirvos gylyje ištisus metus svyruoja tarp 7-13 ˚C, o leidžiantis giliau ji stabilizuojasi ir, pasiekus 18 m gylį, ištisus metus išlieka 10 ˚C.

10. Kas bus jeigu įsirengsiu per mažą kolektorių?

Šilumos siurblio perduodamoji energija yra tiesiogiai proporcinga iš aplinkos surenkamai natūraliai energijos temperatūrai. Kuo žemesnės temperatūros natūralus energijos šaltinis (žemė, oras ar vanduo) arba kuo mažesnis yra kolektorius plotas, tuo mažiau šiluminės energijos šilumos siurblys gali perduoti jūsų būsto šildymui. Todėl įsirengus per mažą kolektorių šiluminės energijos poreikio ir šilumos siurblio perduodamos energijos skirtumas yra dengiamas elektra. Todėl siekiant mažesnių eksploatacijos kaštų mes rekomenduojame didinti lauko kolektorių.

UAB „Vilpra“ nuotr.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis