Kas toji pergolė ir kaip ją pritaikyti savo kiemui?

Vien pats egzotiškas žodis pergolė (it. pergola) sukelia susidomėjimą, tačiau nepaisant įmantraus ir ne kiekvienam girdėto pavadinimo, pergolė yra gana praktiškas kiemo sprendimas, kurį galima ne tik įsirengti, tačiau ir patobulinti pagal asmeninius savo poreikius.

Pergolė iš esmės yra vienas pavėsinės tipų, turintis keletą specifinių bruožų. Tai poilsio paskirties struktūra lygiagrečiai stovinčiomis kolonomis ar stulpais, kuriuos jungia stogas iš sijų. Stogas būna ažūrinis (grotuotas) arba suformuojamas iš skersinių sijų. Dažniausiai pergolės apželdinamos vijokliniais augalais.

Nors šiuolaikinės pergolės gali būti gaminamos iš įvairių medžiagų (kolonoms gali būti naudojamas medis, aliuminis, kolonoms – ir mūras), norintys patys pasistatyti pergolę, kaip ir įprastos pavėsinės atveju, renkasi medieną – iš jos konstruoti ne tik paprasčiau, bet ir yra daugiau laisvės savo idėjoms.

Shutterstock nuotr.

Pergoles galima įrengti atskirai arba prišlieti prie pastato. Mažame sklype ji labiau tiks būtent prišlieta. Norintiems įmantrumo, pergolės konstrukcija gali pasitarnauti ir kaip konstrukcija žaliajam tuneliui. Gana paprasta jos konstrukcija leidžia įgyvendinti ir įvairių, nuo tradicinio pergolės vaizdinio nutolusių sprendimų. Kaip ir minėta, pergolių stogai daugiau skirti apželdinimui, tačiau tokiai konstrukcijai niekas neuždraus įrengti ir funkcionalaus stogo. Taip pasielgė ir vienas iš skaitytojų, kurio patirtis yra šiame straipsnyje:

Kaip įrengti pergolės stogą

Kadangi pergolė yra lauko statinys, jai įrengti dažniausiai naudojami tradicinė, savo atsparumą atmosferos sąlygomis jau įrodžiusi spygliuočių mediena, dažniausiai eglės ir pušys. Jos priežiūra yra standartinė - nuo drėgmės reikėtų papildomai impregnuoti (arba rinktis giluminiu būdu impregnuotą medieną), o apsaugai nuo UV spindulių, nulakuoti bespalviu laku, beicu ar dažyti. Žinoma, visuomet galima rinktis ir kitus sprendimus, pavyzdžiui, karščiu apdorotą medieną (termomedieną), kuri yra dar atsparesnė aplinkos poveikiui, tačiau ir brangesnė.

Shutterstock nuotr.

Palyginti su paprastai keliašlaičiais pavėsinės stogų variantais, pergolės stogas dažniausiai daromas tiesus, kartais šiek tiek lenktos formos. Kitas išskirtinis pergolėms būdingas bruožas - ant stogo įtvirtintos skersinės sijos šiek tiek išsikiša už jo perimetro.

Shutterstock nuotr.

Pergolės yra puikiai pritaikytos vijoklinių augalų auginimui. Vijokliniais apaugęs stogas suteikia ir pavėsį, ir prideda daugiau privatumo. Apželdinimui galite rinktis ir praktiškai visus tradicinius vijoklinius augalus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis