Apšvietimo atnaujinimas namuose darant remontą – nuo ko pradėti?

Apšvietimas – vienas greičiausių būdų atnaujinti interjerą net ir be remonto. Apšvietimą planuoti verta drauge su erdvių ir baldų išdėstymo planavimu. Tiek darant kosmetinį, tiek kapitalinį remontą, svarbu nepalikti apšvietimo sprendimų paskutinei minutei. „Tik atsakingai apgalvoti sprendimai užtikrina kokybišką ir ilgalaikį rezultatą“, – teigia Žiburys šviestuvų parduotuvės ekspertai.


Nors tiek statant namus ar įrenginėjant naują būstą, tiek pradėjus kapitalinį remontą, gali atrodyti, kad apsvarstyti, kaip išdėstyti šviestuvus ir kokio tipo apšvietimas reikalingas, visada spėsite, kuo anksčiau pradedama apie tai galvoti, tuo daugiau klaidų išvengiama. Kruopštus planavimas tinkamame etape padeda sutaupyti ir nervų, ir laiko, ir pinigų.


Jei atnaujinate namus iš pagrindų ir turite galimybę perplanuoti elektros instaliaciją ir laidų išvedžiojimą, drąsiai planuokite šviestuvų išdėstymą, jei laidų lokacija nesikeis – pagalvokite, kokiame aukštyje jie kabės, kokių tipų apšvietimas reikalingas, koks bus pagrindinis šviesos šaltinis.


Kad po remonto apšvietimas džiugintų gerokai labiau nei prieš tai, apgalvokite, kas jūsų netenkino, kokie poreikiai pasikeitė, kokias klaidas padarėte anksčiau ir suplanuokite apšvietimą, kuris tarnautų ilgai ir atitiktų visos šeimos poreikius. Nuo ko pradėti? Parengėme gidą, kuris, tikimės, įneš aiškumo ir padės sudėlioti planą žingsnis po žingsnio.


Sieninių šviestuvų instaliacija planuokite iš anksto


Jei norite keisti šviestuvų vietą ir jau nusprendėte, kur jie turėtų kabėti atnaujintuose namuose, turėkite omeny, kad teks padaryti papildomus elektros kabelių privedimus į reikiamą vietą. Sieniniams šviestuvams, prie lovos miegamajame ar prie skaitymo kampelio svetainėje, gali prireikti papildomų laidų, jei tose vietose šviestuvų prieš tai neturėjote. Naujiems šviestuvams sumontuoti, greičiausiai teks gręžti sienas ar lubas, tad apdailą numatykite po to.


Jei gyvenate namuose betoninėmis sienomis, jose reikės padaryti kanalus, kuriais drieksis laidai. Juos paslėpti rekomenduojama po tinko sluoksniu prieš šlifuojant ir dažant sienas. Tai sukelia nepatogumų ir atima laiko, bet patogesni ir šviesesni namai – rezultatas, atperkantis pastangas.


Neatidėliokite apšvietimo planavimo paskutinei minutei


Šviestuvų pasirinkimas ir apšvietimo planavimas tikrai neturėtų atsidurti paskutiniame remonto proceso etape. Atlikus namų darbus, viskas einasi gerokai sklandžiau, su mažiau staigmenų ar nusivylimų. Daug lengviau nevykusius sprendimus keisti ar taisyti tuomet, kai namuose dar vyrauja chaosas ir netvarka, kol juose dar darbuojasi meistrai ar kol remonto darbus darote patys nei tuomet, kai viskas baigta, o dėl noro ar būtinybės pakeisti šviestuvo vietą tenka perstumdyti baldus, taikytis su dulkėmis, perkelti kabelius ir perdaryti dalį apdailos darbų.


Kambario apšvietimas gali dramatiškai pakeisti jo išvaizdą ir bendrą nuotaiką, o apgalvotas šviesos bei interjero stiliaus derinys – sukurti vientisą, išbaigtą, šeimininkų gyvenimo būdą ir asmenybes geriausiai atspindinčią erdvę.


Pokyčius planuokite įvertinę buvusius sprendimus


Jei darote remontą, greičiausiai namai jau buvo susidėvėję – išblukę spalvos, seni baldai, nutrintos grindys ar nutepliotos sienos. Net jei išvaizda dar buvo tvarkinga, greičiausiai interjeras atgyveno morališkai. Natūralu, kad laikui einant keičiasi ir namų gyventojų poreikiai, o atšviežinimas įneša naujos gyvybės. Jei remontuojate namus, greičiausiai jau turite patirties ir pamenat, kokias klaidas darėte juos įsirenginėdami pirmą kartą.


Nekartokite nepasiteisinusių sprendimų, taip pat, apgalvokite, kokių pokyčių siekiate. Atsakykite sau į klausimus:


  • Kokiais sprendimais namuose buvote patenkinti, kas pasiteisino? Ką norite keisti, kokias pagrindines apšvietimo klaidas padarėte anksčiau? Ar buvo patogu gyventi? Kur šviesos trūko, kur buvo per daug?
  • Ar pasikeitė jūsų poreikiai, kaip? Kokių naujus poreikius apšvietimas turėtų tenkinti?
  • Ar norite paskirstyti erdves: kaip keisis funkcinės zonos, ar kambariai atlieka tą pačią paskirtį, o gal griausite sienas, kursite atvirą erdvę ar buvęs darbo kambarys virs vaikų kambariu, o valgomasis – miegamuoju?
  • Gal pasikeitė gyventojų sudėtis – sulaukėte šeimos pagausėjimo, kartu gyventi atsikraustė tėvai ar seneliai, ėmėte dirbti iš namų? Kokie jų poreikiai (vyresnio amžiaus žmonėms dažnai reikalinga ryškesnė šviesa, vaikams – daugiau žaismės, vengti dūžtančių stalinių lempų, užtikrinti saugumą)?


Jei norite tiesiog atnaujinti stilių, prieš rinkdamiesi šviestuvus apgalvokite, kokį interjerą norite sukurti, ko tikitės iš apšvietimo – vizualiai padidinti/sumažinti erdvę, atkreipti dėmesį į konkrečius baldus, meno kūrinius ar norite šviestuvų, kurie patys taptų akį traukiančiais namų dekoro akcentais.


Funkcinės zonos


Apgalvokite, kokios veiklos namuose svarbiausios, kur praleidžiate daugiausiai laiko, ką veikiate skirtingose patalpose, kokiems darbams kokio apšvietimo reikia. Suplanuokite, kur bus darbo ar mokymosi zona, pagalvokite, ar skaitysite lovoje, ar mėgstate tą daryti svetainėje ant sofos ar krėslo, dažysitės vonioje ar svajojate apie makiažo stalelį miegamajame, ar mėgstate gaminti ir virtuvėje verda gyvenimas, ar joje pakaks minimalistinio apšvietimo, nes dažniau valgote kavinėse, perkate pusfabrikačius arba užsisakote maisto į namus.


Sąžiningai įvertinę savo įpročius ir poreikius, numatykite, kur reikės ryškesnio apšvietimo – stalinės lempos ant darbo stalo, skaitymui skirtų šviestuvų prie lovos ar sofos, veidrodžio apšvietimo vonios kambaryje ar grožio kampelyje, pakabinamų ar kryptinių šviestuvų virtuvėje ir t.t. Svarbu užtikrinti, kad sumontavus sieninius šviestuvus ar pastačius stalines lempas, šalia būtų ir pakankamai rozečių. Turbūt mažai kas taip darko vaizdą, kaip prailgintuvai ir per kambarį besiraizgantys laidai.


Akcentai


Jei namuose turite meno kūrinių ar ketinate jų įsigyti, o gal paveldėtas ar seniai pirktas paveikslas ar skulptūra iki šiol nerado vietos namuose ir vis dar laukia savo šlovės valandos, skirkite jiems pakankamai dėmesio. Naujoje šviesoje meno kūriniai gali suspindėti visai kitaip. Akcentinis apšvietimas gali ne tik atkreipti dėmesį į kūrinį, bet ir sukurti galerijos, prabangos įspūdį.


Gamintojo archyvas


Jei meno kūrinių neturite, galite išskirti ir kitus jums svarbius interjero elementus – knygų lentyną, suvenyrus, įrėmintas šeimos nuotraukas, ypatingus namų kampelius – senas medines sijas, krosnį, plytas, nišas ir t.t.


Būkite realistais


Prisižiūrėję interjero žurnalų, galime susižavėti itin moderniais, šiuolaikiškais sprendimais, tačiau visada verta paklausti savęs, ar tai tiks būtent jūsų namams. Didžiule laisve rinktis mėgautis gali statantys naujus būstus ir išsakyti poreikius dar projektavimo etape. Remontuojant jau turimą būstą, tenka atsižvelgti į daugiau faktorių. Ar tikrai esate pasiryžę lupti grindis, kad sumontuoti grindinį apšvietimą, ar pasirinkti įleidžiami šviestuvai (kuriais žavimasi dėl paprastos priežiūros ir minimalistinio dizaino, be to jie puikiai apšviečia mažas erdves, nišas ar funkcines zonas virš darbastalių) tilps į skyles lubose, ar nereiks jų plėsti (jei to reikės, rekomenduojama šiuos darbus atlikti prieš klojant naujas grindis ar kiliminę dangą, nes darant apdailos darbus, ant jų gali pakliūti ne tik dulkių, bet ir dažų).


Įleidžiamiems šviestuvams sumontuoti reikalingos pakabinamos lubos, o minimalus atstumas tarp perdangos ir lubų – 8 cm, bet ekspertai rekomenduoja palikti 15 cm. Toks pažemėjimas bus pastebimas ir plika akimi. Taip pat būtina laikytis proporcijų ir paskaičiuoti kabinamų šviestuvų skersmenį, atsižvelgiant į kambario plotą. Net ir dailiausi šviestuvai gali atrodyti juokingai netinkamai pritaikyti pagal erdvę, todėl galutinį sprendimą priimkite tik įvertinę visus faktorius – plotą, stilių, kabelių privedimus, rozečių vietas, patalpos paskirtį ir vizualinį rezultatą, kurio siekiate.


Nepamirškite, kad šviestuvai – ir dekoro elementas


Šviestuvai – ne tik šviesos šaltinis, bet ir dekoro elementas. Pavyzdžiui, modernūs krištoliniai sietynai gali tapti tikra namų pažiba ir dėmesio centru. Tad planuodami apšvietimą ir derindami šviestuvus tarpusavyje, apgalvokite, kuris jų turėtų groti pagrindiniu smuiku, o kitus derinkite prie jo. Taip išvengsite pernelyg perkrauto vaizdo ar akį varginančių spalvų ir stilių margumyno.


Gamintojo archyvas


Siekiant įnešti prabangos ir elegancijos, dažniausiai pasirenkami puošnūs kabinami sietynai ar įdomaus, išskirtinio dizaino pakabinami šviestuvai, puikiai tinkantys svetainėse ar erdviuose fojė. Tačiau tokie dekorui skirti šviestuvai neužtikrina pakankamo visos patalpos apšvietimo. Juos rekomenduojama derinti su įleidžiamais arba paviršiniais lubiniais šviestuvais, kurie tarsi išnyksta interjere, pripildo jį šviesa, bet dėl dėmesio nekonkuruoja su sietynu, taip pat norint daugiau šviesos, verta pagalvoti ir apie šviesą į viršų skleidžiančius toršerus.


Vienas svarbiausių elementų siekiant atnaujinti apšvietimą remonto metu – elektra. Nebus elektros, nebus ir šviesos (išskyrus mažas lempeles su baterijomis), tad pirmas žingsnis plane – užtikrinti tinkamą kabelių išvedžiojimą ir pakankamą rozečių kiekį. Įsigyti šviestuvus visada spėsite, tačiau į prekybos centrą ar el. parduotuvę ženkite pasiruošę – apskaičiuokite, kokių matmenų šviestuvų jums reikės, kokiame aukštyje jie kabės, apgalvokite, kokio stiliaus namus kuriate, kad šviestuvai derėtų tiek tarpusavyje, tiek su bendru namų interjeru.


Tikimės, kad mūsų patarimai buvo vertingi ir padės ne tik išvengti klaidų atnaujinant šviestuvus, bet ir įkvėps naujoms idėjoms.


Daugiau informacijos: https://www.ziburys.com/

Užsakymo nr.: PT_58024

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis