Orchidėjų mylėtojams: orchidariumų įsirengimas namuose

Namai – tai mūsų asmeninė, šeimos erdvė, kurioje norime mėgautis ramybe bei poilsiu. Šią aplinką galima paįvairinti Lietuvoje dar nauja interjero dalimi – orchidariumu. Kas tai yra ir kaip įsirengti, plačiau šiame straipsnyje.

Kas tai yra?

Uždara stiklinė patalpa, kuri įrengta siekiant atkartoti orchidėjų gyvenimo sąlygas natūralioje aplinkoje, kurioje jos mėgaujasi atogrąžų saule bei tropikų drėgme. Šviesa, šiluma, drėgmė bei oro cirkuliacija – tai pagrindiniai komponentai, iš kurių susideda orchidariumas.

Orchidariumo pavadinimas pasirinktas dėl to, jog daugiausiai vietos yra skiriama būtent orchidėjoms, tačiau kartu galima auginti ir kitus epifitinius augalus, tokius kaip tilandsijas, bromelijas.

Epifitiniai augalai – tai augalai, augantys ant kitų augalų, bet jais pasinaudojantys tik kaip atrama ir nesimaitinantys jų medžiagomis. Epifitai energijos ir maistinių medžiagų gavimui naudoja fotosintezę, o sausumoje augantys epifitai drėgmę gauna iš oro arba kritulių (lietaus, rūko ir pan.). Tad ir orchidariumas yra įrengiamas taip, kad augalai turėtų atramas ant kurių yra pritvirtinami bei įrengiama apšvietimo ir laistymo sistema.

Šviesa orchidariume

Kad orchidėjos nevegetuotų, o augtų ir žydėtų, jos turi gauti atitinkamą kiekį šviesos. Žiemos metu orchidėjos turi būti apšviestos 12 val. per parą, o vasaros metu – 16 val. Kiekviena rūšis turi savo šviesos poreikį, kuriuos bendrame orchidariume galima sėkmingai suderinti. Orchidariumo viršuje, kur šviesos srautas yra didžiausias, apgyvendinamos šviesamėgės orchidėjos, tokios, kaip Vanda, Dendrobium, Laelia. Orchidariumo viduryje reikėtų laikyti tokias orchidėjas kaip Oncidium, Cattleya, o orchidariumo apačia skirta orchidėjoms, kurių žydėjimui užtenka gana minimalaus šviesaus srauto – Paphiopedilum, Phalaenopsis, Masdevallia, Macodes.

Orchidėjų drėgmės poreikis

Dažna priežastis, dėl kurios orchidėjos kambario sąlygomis neišgyvena, meta žiedus ar tiesiog vegetuoja, yra sausas kambario oras.

Orchidėjoms būtina drėgmė siekia nuo 60% iki 95%. Namų sąlygomis palaikyti tokią drėgmę yra gana sunku, o žmogui būti tokioje aplinkoje ne tik nemalonu, bet ir nesveika. Orchidariume drėgmę galima užtikrinti drėgno keramzito, kuriuo užpilamas orchidariumo dugnas, pagalba. Po keramzitu yra paklotas specialus šildymo laidas, kuris garina drėgną keramzitą, taip užtikrindamas šiltos drėgmės srautus orchidariumo viduje. Taip pat galima įrengti profesionalią laistymo, drėkinimo sistemą, kurios įsijungimo metu vanduo purškiamas taip smulkiai, kad ant augalų susidaro natūralios rasos lašeliai.

Neturint orchidariumo, drėgmę aplink orchidėjas galima padidinti laikant vazonėlius ant padėklo su drėgnu keramzitu arba naudoti taip vadinamus drėgmės lovelius. Tai gana gilūs loveliai, viršuje turintys groteles, ant kurių pastatomi vazonėliai taip, kad nesiektų į lovelius pripilto vandens, kuris, specialaus šildomo laido pagalba, šyla bei garuoja, drėkindamas orą aplink orchidėjas.

Kaip orchidariume prižiūrėti orchidėjas

Orchidariume orchidėjos gali būti auginamos įprastai, t.y. vazonėliuose su pralaidžiu substratu, pakabintuose ąžuoliniuose krepšeliuose arba galima susikurti tikrą natūralios gamtos kampelį ir auginti orchidėjas taip, kaip jų dauguma auga gamtoje, t.y. prisitvirtinusios šaknimis prie medžių kamienų. Net ir parduotuvėje vazonėlyje pirktą Phalaenopsį galima šaknimis, stengiantis jų nepažeisti, pritvirtinti prie kamštinio ąžuolo žievės gabalėlio arba tiesiog prie atsparios drėgmei medžio šakos.

Vieta

Kiekvienas gali pasirinkti, kokio dydžio orchidariumo norėtų savo namuose, biure, kavinėje, kirpykloje ar kur kitur. Jis gali būti mažas, kuris telpa ant Jūsų darbo stalo - jame augtų miniatiūrinės orchidėjų rūšys ir kiti nedideli augaliukai. Arba pakankamai didelis, kad taptų pagrindiniu interjero akcentu.

Renkantis vietą orchidariumui svarbu, kad ta vieta būtų apsaugota nuo tiesioginių saulės spindulių. Jis nebūtinai turi stovėti prie lango, nes jame įrengtas apšvietimas suteikia augalams būtiną šviesos srautą. 

Apšvietimas, drėgmė, oro cirkuliacija yra valdomi integruotos sistemos pagalba, tad orchidariumo priežiūra yra paprasta ir nereikalaujanti daug dėmesio. Išvykus savaitgaliui ar ilgesniam laikui, augalams užteks ir šviesos, ir drėgmės, nes už tai bus atsakinga protinga valdymo sistema. Net būdami toli nuo namų galėsite stebėti temperatūros, drėgmės pokyčius bei juos reguliuoti!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis