Kaip susitvarkyti su nemaloniais šunų ir kačių kvapais

Naminiai gyvūnai higieną „supranta“ kiek kitaip nei žmonės. Iki tol, kol juos pripratinate elgtis tinkamai, galite patirti nepatogumų. Kita vertus, galbūt pasisiūlėte kuriam laikui prižiūrėti šuniuką, kol draugai ar giminaičiai bus išvykę, tačiau gyvūnas linkęs ant kilimo palikti balutes? O galbūt nuomojatės butą, kurio ankstesni savininkai turėjo prastai auklėtą ir neprižiūrimą gyvūną, o nuo įsisenėjusio jo kvapo kenčiate jūs? Taip, tai nemalonu, tačiau problemą vis tiek teks spręsti – ji taip paprastai „neišgaruos“. Kaip tai padaryti ir į ką atkreipti dėmesį renkantis valymo priemones, pasakoja ManoNamai.lt kalbinti pašnekovai.

Viena dažniausių su kvapu susijusių gyvūnų bėdų yra šlapimo kvapas. Jauni šunys ir kačiukai dar nėra išmokyti šlapintis į dėžę ar parodyti, jog nori į lauką. Be abejo, geriausia kuo greičiau juos to išmokyti, tačiau patarimai ką reikėjo padaryti, niekuo nebepadės, jeigu ant savo kilimo ar sofos aptikote nekaip nuteikiančią dėmę. Telieka imtis veiksmų jau esamai problemai spręsti.


Šlapimo sugėrimas. Tai yra pirminis ir pagrindinis procesas, nuo kurio prasideda bet kuris tokio pobūdžio valymas. „Pakiškite rankšluosčius po šaltu vandeniu ir padėkite ant dėmės taip, kad ją pilnai uždengtų. Ant viršaus galima uždėti ką nors sunkaus, kadangi prie kilimo prislėgtas drėgnas rankšluostis lengviau sugeria šlapimą. Prislėgtą rankšluostį palikite bent dešimčiai minučių. Sugėrimui naudokite 50 procentų už valomą vietą, kurioje yra matoma dėmė, didesnį sugeriančios medžiagos gabalą“, – pataria valymo paslaugas atliekančios įmonės „Danclean“ atstovas Julius Dzidzevičius. 


Tuomet reikėtų nuspręsti, kokias priemones naudosite – galima naudotis tradicinėmis, lengvai prieinamomis buities priemonėmis, tokiomis kaip kepimo soda, kilimų valymo priemonėmis arba rinktis specializuotas valymo priemones skirtas būtent gyvūnams.


„Egzistuoja valiklių ir katinams, ir šunims atskirai, taip pat galima rinktis universalius valiklius, kurie tinka auginantiems triušius, žiurkėnus, vėžlius ir kitus gyvūnus. Geri valikliai pasižymi tuo, kad išskaido šlapimo molekules taip panaikindami ir kvapą, ir dėmę. Kai kurie valikliai gali padėti ir atbaidyti gyvūnus nuo šlapinimosi tam tikrose vietose, tačiau geresnių rezultatų galima pasiekti naudojant specifinius metodus, tarkime, purškalus arba želė tipo preparatus – pastaruosius galima naudoti ir lauke. Vis dėlto, kiek tai veiksminga, priklauso nuo paties gyvūno“, – teigia veterinarijos vaistinės „Šarmaka“ atstovė Greta Baltušė.


Kilimas. Dažniausiai gyvūnų išskyros susigeria į kilimą. G. Baltušė teigia, kad minkšti, gerai šlapimą sugeriantys audiniai yra itin mėgstama gyvūnų vieta, nes čia, skirtingai nei ant plytelių dangos, šlapindamiesi jie nepatiria diskomforto.


J. Dzidzevičius šlapimo valymui iš kilimo pataria imtis šių žingsnių. „Iš pradžių derėtų sugerti šlapimą kilimą nusausinant. Galite naudoti seną audinio skiautę, vienkartinius rankšluosčius ir servėtėles. Vis dėlto, reikėtų jokiu būdu jo neįtrinti į paviršių. Kad to išvengtumėte, pradėkite nuo dėmės krašto. Tuomet rekomenduojame praplauti dėmę vandeniu, po to ją vėl sugerkite tuo pačiu būdu. Drėgmės perteklių galite sugerti ir siurbliu, jeigu jo parametrai leidžia siurbti vandenį. Panaudokite specialų valiklį, kuris leis pašalinti kvapus. Jis turi būti skirtas gyvūnams“, – pataria pašnekovas.


Jis taip pat perspėja, kad reikėtų vengti specializuotų valiklių, kurių sudėtyje yra amoniako ar panašaus kvapo medžiagų, kadangi amoniako kvapas yra panašus į šlapimo kvapą – jūsų šuo ar katė gali pajusti dar didesnį norą žymėti vidaus patalpas.


Svarbu! Ne kiekvienas valiklis tinka paviršiams ant kurių vaikšto gyvūnai. G. Baltušės teigimu, turint gyvūnų labiau rekomenduotina rinktis specializuotus, o ne buitinius kilimų valiklius – bent jau žinosite, kad jie gyvūno neerzins. „Sunku tiksliai pasakyti, kiek paprasta buitinė chemija gali kenkti augintiniui. Vis dėlto paprasti preparatai gyvūnui nėra gerai, jo uoslė yra kur kas stipresnė nei žmonių ir neįprasti kvapai juos gali erzinti. Kita vertus, tai dar priklauso ir nuo gyvūno – yra šunų ir katinų, kuriems tai netrukdo“, – pasakoja pašnekovė.


Shutterstock nuotr.


Taip pat nepamirškite klasikinio audinių valymo patarimo – valant bet kokį paviršių specializuotais valikliais, pirmiausiai mažai matomoje vietoje patikrinkite, ar jis neigiamai neveikia paviršiaus ar audinio.


Valant šlapimo dėmes, verta patikrinti išvirkščią kilimo pusę. Gyvūnų šlapimas susigeria nuo paviršiaus gilyn, juo gali įmirkti kilimo išvirkščia pusė arba kita po juo esanti medžiaga. Tokiu atveju, reikėtų išvalyti ir grindis.


Čiužiniai. Panašiu metodu reikėtų valyti ir čiužinius. „Šalinant iš čiužinio, atlikite tuos pačius veiksmus kaip ir kilimo atveju, tačiau naudokite stipresnę valymo priemonę. Prisiminkite, kad valymo priemonė turi įsigerti į tą pačią vietą, kaip ir šlapimas. Turite pašalinti visą kvapą, net jei jo neužuodžiate. Jūsų šuo arba kitas gyvūnas, kurį laikote savo namuose, gali užuosti šlapimą ir jam gali užeiti noras iš naujo „pažymėti“ tą vietą“, – teigia J. Dzidzevičius.


Apmušalai. Valydami šunų bei kačių šlapimą iš apmušalų galite naudotis specializuotais valikliais arba tradicinėmis priemonėmis. Norintiems apmušalus valyti tradiciniais būdais, J. Dzidzevičius siūlo remtis tokia veiksmų seka. Popieriniu rankšluoščiu nusausinę užterštą vietą, butelyje sumaišykite mišinį – dėkite 1 dalį kepimo sodos ir 3 dalis vandens. Suplakite ar sumaišykite, kol gausite pastą. Tuomet užtepkite ją ant užterštos vietos. Ant dėmės užpilkite distiliuoto acto. Tuomet viską nuvalykite sausu rankšluosčiu. Nekartokite šios procedūros daugiau nei du kartus, nes galite pakenkti audiniui. Išdžiovinkite audinį karšta plaukų džiovintuvo srove ar, jei įmanoma, leiskite jam džiūti atokaitoje.


Sodos panaudojimas. Kepimo soda puikiai tinka šalinant dažniausius naminių gyvūnų kvapus, kadangi yra natūralus kvapų sugėrėjas. „Ji gali pašalinti kvapus, sklindančius nuo audinių, baldų, kačių kraiko dėžių. Taip pat galite ją naudoti natūralų oro gaiviklį – tereikia ant spintelės palikti atidarytą dėžutę. Valant šlapimą, laikytis tokios tvarkos. Pirma, kiek galima greičiau sugerkite šlapimą popieriniu rankšluosčiu, tuomet ant nedidelio ploto savo baldų arba kambaryje paberkite šiek tiek kepimo sodos. Palaukite, kol išdžius, o tada plotą patapšnokite švariu rankšluosčiu. Kai plotas galutinai išdžius, siurbliu išsiurbkite likutį“, - pataria pašnekovas.


Kietmedžio grindys. Šiek tiek kitaip reikėtų valyti šuns šlapimą nuo kietmedžio grindų. Visų pirma, nušluostykite šlapimą senu skuduru. Apiberkite užterštą vietą kepimo soda. Jei prišlapintą vietą aptikote per vėlai, ir jis jau spėjo pridžiūti, tą vietą pirmiausiai sudrėkinkite. Kepimo sodą palikite dešimčiai valandų, patogiausia – per naktį. Praėjus nurodytam laikui, sodą nuo grindų nusiurbkite dulkių siurbliu. Tuomet, norėdami būti užtikrinti, galite dar kartą perplauti grindis įprastai jūsų namuose naudojamais būdais.


Sodą galima panaudoti ir valant katės kraiko dėžę. Dėžėje paberkite sluoksnį sodos, tada ant viršaus paberkite kraiką. Jei katės netrikdo pasikeitimai, paberkite dar vieną sodos dėžutę ant kraiko. Taip pasišalins šalutinis katės kvapas.

Paprasti gyvūno higienos patarimai. Atskratyti nemalonių kvapų padeda ne tik įprasta gyvūno higiena, tačiau ir rūpestis jo aplinka. „Išvalykite gyvūno žaislus, indus ir vietą, kurioje jis miega, bent kartą per savaitę. Gyvūno guolį ir žaislus ne tik apipurškite nedideliu kiekiu netoksiško, gaiviai kvepiančiu purškalu, bet ir kas savaitę gerai iššveiskite“, – pataria J. Dzidzevičius.


Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.

_loadQuiz(13362);

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis