Orchidėja, kurios žiedai primena drugelius

Ši orchidėja vadinama „drugelių orchidėja“. Ir tikrai, Orchidaceae šeimos atstovė labai juos primena.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija.

Kai kurie šaltiniai teigia, kad Psychopsis – Oncidium rūšis, tačiau dauguma šiuos augalus klasifikuoja atskirai. Psychopsis Mariposa 'Green Valley' yra išvestinė veislė, gauta sukryžminus Psychopsis papilio ir Psychopsis Kalihi. P. papilio linija lemia augalo didelius ir ilgai išsilaikančius žiedus. 

Šis augalas išsiskiria savo žiedais ir žydėjimo trukme. Žiedai skleidžiasi paeiliui po vieną ant ilgo žiedstiebio, kuris viršutinėje dalyje nulinksta. Kiekvienas žiedas laikosi 3–4 savaites. Kitas žiedas formuojasi arba iškart, dar žydint prieš tai buvusiam žiedui, arba tik po keleto mėnesių. Šis augalas įspūdingas tuo, kad vienas ir tas pats žiedstiebis gali auginti žiedus net keletą metų. Kai kurie augintojai teigia, kad net iki 10 metų. Taigi žiedstiebio nerekomenduojama kirpti, kol jis pats nenudžiūsta. Paprastai vienas gumbas išaugina vieną žiedstiebį.

Augalas yra vidutinio dydžio epifitas. Kiekvienas apvalus, kartais ovalus gumbas užsiaugina vieną didelį tamsiai žalios spalvos lapą. Apatinė lapo pusė nusėta tamsiai rudos spalvos taškeliais. Žiedo taurėlapiai yra labai siauri, lyginant su vainiklapiais, rusvai raudonos spalvos, su netaisyklingomis dėmelėmis. Vainiklapiai geltoni su kaštoninės spalvos intarpais. Lūpos viduryje galima pastebėti geltonos spalvos lašo formos dėmelę. Pats žiedas yra didelis, skleidžia malonų, šiek tiek į Catlleya panašų aromatą. 

Psychopsis Mariposa 'Green Valley' mėgsta šilumą. Vidutinės rekomenduojamos temperatūros 15–18 (iki 22 °C) °C naktį, 20–29 °C dieną. 

Geriausiai Psychopsis auga pasodintas vazone. Substratą gaminau pati, jis vidutinio stambumo, su nedideliais perlito bei mažais žvyro gabaliukais. Labai svarbu, kad substratas būtų gerai laidus orui. Mano augalas auga plastikiniame vazone. Psychopsis literatūroje dažai siūloma auginti pritvirtintus ant žievės, tačiau man šis būdas nepatogus. Auginant minėtu būdu augalas yra apsaugomas nuo pavojingos jam rūgštinės terpės, kuri atsiranda dėl substrato irimo. Dažno persodinimo Psychopsis Mariposa 'Green Valley' netoleruoja. Jei persodinimas yra neišvengiamas, geriau tai daryti pavasarį, kai auga naujos šaknys. Tai gali sutapti su naujų žiedstiebių formavimosi pradžia. Šaknis persodinant rekomenduojama panardinti į šaknų augimo stimuliatorių. 

Asmeninio archyvo nuotr.

Lieti reikia reguliariai, tačiau nepalikti drėgmės lėkštutėje. Vasaros laikotarpiu kaskart liejant pilti pusę rekomenduojamos trąšų normos. Jei tręšiate kas antrą savaitę – pilkite visą rekomenduojamą trąšų normą. Lieti reikėtų tik visiškai pradžiūvus substratui, nes augalas gana imlus puvinio bakterijoms ir įvairioms grybinėms infekcijoms. Žiemą liejimas turėtų būti sumažintas, tačiau visiško ramybės periodo šis augalas nereikalauja. Žiemą augalas tręšiamas saikingai. 

Šis augalas mėgsta gana didelę aplinkos drėgmę (iki 75 %), todėl karštomis dienomis jam naudingas rytinis apipurškimas. Dar vienas patogus būdas padidinti aplinkos drėgmę – augalo vazonėlį statyti ant apverstos lėkštutės, o pastarąją į gilesnį dubenį, pripildytą vandens. Į jį galima įdėti akmenukų, medžio žievės gabaliukų ar kiminų. Tai lėtins drėgmės garavimą, todėl rečiau reikės papildyti vandeniu. Tačiau reikia atkreipti ypatingą dėmesį į tai, kad augalo šaknys neturi liestis su apačioje esančiu vandeniu.

Nors jam rekomenduojamas dalinis ar visiškas šešėlis, aš auginu ant vakarinės palangės ir, atrodo, jam tai visai patinka. Žinoma, lieti tenka dažniau. Vasarą rekomenduojama išnešti augti į lauką – balkoną ar sodą. Nereikėtų augalo statyti ten, kur gausu tiesioginės saulės spindulių – gali nudegti.

Mano namuose augantis Psychopsis Mariposa 'Green Valley' žydi pirmąjį kartą, tačiau užsiaugino iš karto du žiedstiebius. Žiedas iš tiesų traukia akį – visas augalas kažkuo primena žirafą – ant itin ilgo žiedstiebio lyg ant žirafos kaklo prasiskleidė geltonai rudos spalvos, maloniai kvepiantis žiedas. Ši orchidėja tikrai tapo viena iš mano prioritetinių rūšių.

Išsamiau apie orchidėjas ir kitus augalus augintojai konsultuos Parodoje „Žali horizontai“ metu.

Parodos data: 2014 m. rugsėjo 26–28 d.
Parodos vieta: Raudondvario dvaro menų inkubatorius, Pilies takas 1, Raudondvaris, Kauno r.
Į parodą galite atvykti ir visuomeniniu transportu: autobusu Nr. 48 (Kauno pilis–Raudondvaris) ir priemiestiniais autobusais iš Kauno autobusų stoties Nr. 153, 154, 161, 167, 170. Išlipti stotelėje „Raudondvaris“ prie prekybos centro ir eiti tiesiai Instituto gatve iki Raudondvario dvaro.

Sekite visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis