Kas sieja kandis ir drugelius?

Įšvydęs vorą, vapsvą, skruzdėlę ar pelę neretas puola juos naikinti. Gamtoje egzistuojantys gyviai kenkėjais tampa tada, kai papuola į mūsų namus, ima kelti grėsmę sveikatai ar kelia baimę. Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ pastebi, kad vapsvos, kandys ir kiti gyviai kartais teikia naudos.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vapsvos

Per žiemą gyvos išlieka tik apvaisintos vapsvų motinėlės. Pavasarį jos padės daugybę kiaušinėlių ir taip susikurs naujos vapsvų kolonijos. Vapsvos plėšrios – jos medžioja kitus vabzdžius, bet savo grobį pačios retai ėda, jį neša į lizdą ir maitina savo lervutes. Jei supykdysite vieną vapsvą, ji paskleis feromonus, kurie agresija „užkrės“ visą spiečių. Tada beliks spėriai gintis arba bėgti.

Vapsvos yra triukšmingos, nervingos ir nepageidaujamos mums, tačiau jų nauda taip pat akivaizdi. Gamtoje jos atlieka labai reikšmingą kenkėjų kontrolieriaus funkciją – misdamos įvairias kitais vabzdžiais , dažnai ir kenkėjiškais padeda palaikyti optimalią žalingų vabzdžių populiaciją.

Kandys

Kas sieja kandis ir drugelius? Jie priklauso tam pačiam sistematiniam būriui, todėl galime juos vadinti pusbroliais.

Kandys gali būti įvairaus dydžio: vienas vos galima įžiūrėti, kitos užauga sulig pietų lėkšte. Lietuvoje, patalpose dažniausiai pasitaiko drabužinės ir maistinės kandys-ugniukai, kurių pagrindiniu priešu gali tapti net levandos. Eteriniai aliejai ar maišeliai su džiovintais kvapniais augalais – natūraliausias būdas atsikratyti kandžių. Ar daug kas žino, kad šie kenkėjiški drugelių giminaičiai suaugę visiškai nesimaitina ir nugyvena vos keletą savaičių.

Balandžiai

Ne paslaptis, kad dėl platinamų ligų balandžiai dažnai vadinami „skraidančiomis žiurkėmis“, tačiau vis daugiau mokslinių tyrimų tvirtina, kad šie paukščiai – itin sumanūs, protingi ir ištvermingi. Specialiai treniruojami balandžiai gali skristi net labai toli ir labai greitai, rūšiuoti daiktus ir atlikti kitas nesudėtingas užduotis.

Pasak biologo Liutauro Grigliūno, įdomus ir balandžių regėjimas. Balandžių akys veikia daug geriau su stacionariais vaizdais, todėl, kai balandis žengia žingsnį į priekį, galva laikinai lieka nepajudėjus. Kitu žingsniu paukštis timpteli galvą į priekį ir taip toliau.

Kaip rašoma spaudos pranešime, pasirodo, kad balandžiai – išskirtinai atsakingi tėvai ir savo jauniklius iš lizdo paleidžia tik visai suaugusius, todėl taip paprastai gatvėmis maklinėjančio balandžiuko nepamatysite.

Skruzdėlė

Kaip teigia kenkėjų kontrolės ekspertai, Lietuvoje namuose dažniausiai aptinkamos rudosios faraoninės skruzdės neturi nei plaučių, nei ausų, tačiau jų raumenys užima didesnį kūno plotą nei stambesnių gyvūnų, todėl šie maži veiklūs vabzdžiai itin stiprūs ir gali pakelti už save net 20 kartų sunkesnius šapelius, lapus ar kt.

Naujas tarptautinės biologų komandos tyrimas parodė, kad pajutusios, jog kolonijoje atsirado ligotas narys, skruzdėlės jį tiesiog pašalina. Kaip ir mūsų kūno imuninė sistema, kuri konkrečiai nukreipia ir pašalina užkrėstas ląsteles, skruzdėlės sunaikina ligotus jauniklius, kad sustabdytų patogeną. Taip apsaugojama likusi kolonija.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Namui/butui

Kiek galima skalbyklėje laikyti drėgnus skalbinius ir ką daryti, jei jie suplėko

Skalbyklė yra viena didžiausių mūsų pagalbininkių namų ruošoje, tačiau mes prie šio prietaiso taip pripratę, kad, pasitaiko, tingime ją įjungti arba pamirštame laiku iš jos išimti drėgnus skalbinius.

Kaip prižiūrėti grikių pagalvę?

Grikių pagalvė yra vienas geriausių pasirinkimų sveikam miegui, tačiau ją naudojant kyla klausimas apie priežiūrą – ar tokią pagalvę galima skalbti? Jei negalima, tada kaip pašalinti dulkes ir nešvarumus?

Kaip panaikinti degėsių kvapą orkaitėje

Sultingo kepsnio gaminimas gali tapti tikru iššūkiu, nes atidarius orkaitę neretai juntamas ne maloniai nosį kutenantis kvapas, o pridegusių riebalų smarvė, kuri neišsivadėja net orkaitei atvėsus. Tam, kad kitą kartą naudojant orkaitę sausainiai neprisigertų degėsių kvapo, būtina imtis visų įmanomų priemonių, kad tas kvapas išnyktų.

Patarimai, kaip renkantis žemės sklypą išvengti esminių klaidų

Tai vienas svarbiausių sprendimų, kuriam ruošiantis būtina žinoti keletą esminių aspektų.

3 dalykai namuose, kuriuos susitvarkę įveiksite žiemos melancholiją

Žiemos šventės baigėsi, tačiau nepasiduokite žiemai be kovos. Štai keli būdai, kaip įveikti sezoninę depresiją, tvarkantis savo namuose.

Kokią medžiagą geriau pasirinkti sofai – audinį ar odą?

Daugumoje svetainių sofa yra centrinis, dėmesį sukoncentruojantis objektas. Šio baldo pirkimas yra tikrai nelengva užduotis, nes reikia apgalvotu daugybę niuansų: kainą, dizainą, spalvą, medžiagiškumą ir t.t. Šiame tekste pabandysime atsakyti į klausimą: kokią sofą geriau pasirinkti – su odiniu ar medžiaginiu apmušalu?

Šokiruojantis skirtumas: kiek laiko užimdavo namų tvarkymas praėjusio amžiaus viduryje ir dabar (1)

Visi žinome, kad namų šeimininkių gyvenimas praėjusio amžiaus viduryje buvo daug sunkesnis. Nebuvo nei skalbyklių, nei virtuvinių kombainų. Net šaldytuvai ir dulkių siurbliai buvo prabanga, kurią sau leisti galėjo ne kiekviena šeima.

Ką reikia žinoti apie kepimo sodą, kaip natūralų valiklį?

Kepimo soda – universali medžiaga, kurią buityje galima pritaikyti tikrai ne vien kepimui. Tai yra efektyvus „žalias“ valiklis, kuriuo galima pakeisti įvairiausias chemines valymo priemones. Tad ką turėtumėte žinoti apie kepimo sodą ir kaip ją galite panaudoti valymo darbams?

Drėgmė – tylusis žudikas namuose: pasekmės ir kaip su tuo kovoti

Ar žinote, kokio drėgnumo ore praleidžiate darbo dieną? O kokio drėgnumo oru kvėpuojate naktį? Jei atsakyti tenka neigiamai – gali būti, jog patys to net nežinodami rimtai kenkiate savo organizmui. Kokias pasekmes mūsų sveikatai turi per drėgnas ar per sausas patalpų oras bei kaip šią problemą spręsti dar prieš įsikeliant į naujus namus, atskleidžia sveikatos ir statybų ekspertai.

Buitinės technikos priežiūra: kaip išvengti gedimų?

Dauguma buitinės technikos turėtojų vis dar nėra linkę ja rūpintis ir profilaktiškai prižiūrėti. Dažniausiai vartotojai nemato tame prasmės, neturi laiko arba tiesiog tingi. Specialistai tvirtina, kad profilaktinė priežiūra prietaisams – būtina. Ji ne tik prailgina buitinės technikos veikimo laiką, bet ir užtikrina kokybę.