Kas sieja kandis ir drugelius?

Įšvydęs vorą, vapsvą, skruzdėlę ar pelę neretas puola juos naikinti. Gamtoje egzistuojantys gyviai kenkėjais tampa tada, kai papuola į mūsų namus, ima kelti grėsmę sveikatai ar kelia baimę. Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ pastebi, kad vapsvos, kandys ir kiti gyviai kartais teikia naudos.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vapsvos

Per žiemą gyvos išlieka tik apvaisintos vapsvų motinėlės. Pavasarį jos padės daugybę kiaušinėlių ir taip susikurs naujos vapsvų kolonijos. Vapsvos plėšrios – jos medžioja kitus vabzdžius, bet savo grobį pačios retai ėda, jį neša į lizdą ir maitina savo lervutes. Jei supykdysite vieną vapsvą, ji paskleis feromonus, kurie agresija „užkrės“ visą spiečių. Tada beliks spėriai gintis arba bėgti.

Vapsvos yra triukšmingos, nervingos ir nepageidaujamos mums, tačiau jų nauda taip pat akivaizdi. Gamtoje jos atlieka labai reikšmingą kenkėjų kontrolieriaus funkciją – misdamos įvairias kitais vabzdžiais , dažnai ir kenkėjiškais padeda palaikyti optimalią žalingų vabzdžių populiaciją.

Kandys

Kas sieja kandis ir drugelius? Jie priklauso tam pačiam sistematiniam būriui, todėl galime juos vadinti pusbroliais.

Kandys gali būti įvairaus dydžio: vienas vos galima įžiūrėti, kitos užauga sulig pietų lėkšte. Lietuvoje, patalpose dažniausiai pasitaiko drabužinės ir maistinės kandys-ugniukai, kurių pagrindiniu priešu gali tapti net levandos. Eteriniai aliejai ar maišeliai su džiovintais kvapniais augalais – natūraliausias būdas atsikratyti kandžių. Ar daug kas žino, kad šie kenkėjiški drugelių giminaičiai suaugę visiškai nesimaitina ir nugyvena vos keletą savaičių.

Balandžiai

Ne paslaptis, kad dėl platinamų ligų balandžiai dažnai vadinami „skraidančiomis žiurkėmis“, tačiau vis daugiau mokslinių tyrimų tvirtina, kad šie paukščiai – itin sumanūs, protingi ir ištvermingi. Specialiai treniruojami balandžiai gali skristi net labai toli ir labai greitai, rūšiuoti daiktus ir atlikti kitas nesudėtingas užduotis.

Pasak biologo Liutauro Grigliūno, įdomus ir balandžių regėjimas. Balandžių akys veikia daug geriau su stacionariais vaizdais, todėl, kai balandis žengia žingsnį į priekį, galva laikinai lieka nepajudėjus. Kitu žingsniu paukštis timpteli galvą į priekį ir taip toliau.

Kaip rašoma spaudos pranešime, pasirodo, kad balandžiai – išskirtinai atsakingi tėvai ir savo jauniklius iš lizdo paleidžia tik visai suaugusius, todėl taip paprastai gatvėmis maklinėjančio balandžiuko nepamatysite.

Skruzdėlė

Kaip teigia kenkėjų kontrolės ekspertai, Lietuvoje namuose dažniausiai aptinkamos rudosios faraoninės skruzdės neturi nei plaučių, nei ausų, tačiau jų raumenys užima didesnį kūno plotą nei stambesnių gyvūnų, todėl šie maži veiklūs vabzdžiai itin stiprūs ir gali pakelti už save net 20 kartų sunkesnius šapelius, lapus ar kt.

Naujas tarptautinės biologų komandos tyrimas parodė, kad pajutusios, jog kolonijoje atsirado ligotas narys, skruzdėlės jį tiesiog pašalina. Kaip ir mūsų kūno imuninė sistema, kuri konkrečiai nukreipia ir pašalina užkrėstas ląsteles, skruzdėlės sunaikina ligotus jauniklius, kad sustabdytų patogeną. Taip apsaugojama likusi kolonija.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Namui/butui

Nemaloniausios dėmės virtuvėje: kaip jas pašalinti

Virtuvė – tai tokia vieta, kurioje nuolat kažkas išsipila ir susitepa. O dėmės nuo kai kurių produktų valant tik išsiterlioja, bet neišnyksta. Patarsime, kaip jas pašalinti.

Planuojate statybas vasarą? Dėmesį atkreipkite į namo stogą ir fasadą

Vasarą statybos visuomet suaktyvėja. Dažnas ne tik remontuoja ar renovuoja, bet ir statosi naują būstą. Ką pravartu žinoti prieš pradedant darbus ir kodėl kokybiškos medžiagos kelia namo vertę, atsako statybų ekspertas.

Kaip palaikyti švarą namuose, kad generalinės tvarkos namuose reikėtų kuo rečiau?

Per tam tikrą laiką daugelis iš mūsų namuose užgyvena ne vieną dėžę daiktų. Seni rūbai, įvairios vaikystės relikvijos, kelionių talismanai, dovanos bei daugybė kitų, net ir nedidelių daikčiukų, nugula lentynose, tamsiuose kambariuose ir sandėliukuose. Visgi, turint ribotą erdvę, būtina atsirinkti tai, kas yra vertingiausia, reguliariai atliekant generalinę namų tvarką.

5 originalios lubų dizaino idėjos

Lubos dažnai yra vadinamos penkta kambario siena, kuri kuriant interjerą yra šiek tiek užmirštama ir paprasčiausiai padengiama baltos spalvos dažais. Tačiau net ir nedidelis papildomas dėmesys šiai kambario daliai, gali visiškai pakeisti erdvę ir suteikti jai papildomo charakterio. Pristatome kelias originalias lubų dizaino idėjas.

Viena gudrybė, kuri padės interjere išlaikyti simetriją

Dailus TECE vandens nuleidimo mygtukas atlieka ne tik vandens nuleidimo funkciją, bet tampa vonios kambario interjero dalimi, aksesuaru. Jo vieta erdvėje ne mažiau svarbi, kaip ir bet kurios kitos detalės. Kaip planuoti apdailos darbus, kad mygtuką būtų galima montuoti ten, kur reikia, o ne kur netyčia gaunasi?

Prasideda jubiliejinė paroda RESTA: nuo galimybės susipažinti su naujausiais sprendimais iki rekordų siekimo

Jau šiandien Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ prasideda didžiausia Baltijos šalyse tarptautinė statybų paroda RESTA. Šiemet ji surengta jau 25-tą kartą. Jubiliejinėje parodoje kiekvienas lankytojas tikrai atras sau naudingos ir praktiškos informacijos.

5 pagrindinės priežastys, kodėl namuose vyrauja netvarka

Paklauskite savęs (ir sąžiningai sau atsakykite): ar jūsų namuose šiuo metu vyrauja netvarka? Galbūt jūs nesuprantate kodėl, nes atrodo, kad reguliariai tvarkotės ir nuolat stengiatės palaikyti tvarką? Egzistuoja bendros priežastys, kodėl sunku įveikti netvarką namuose, tad pateikiame penkias pagrindines.

Koks bus namas 2021 metais?

Nors daug kam atrodo, kad 2021 metai yra gan toli, tačiau jie nenumaldomai artėja ir pats metas ruoštis pokyčiams, kuriuos jie atneš. Naujai statomi namai po 2021 m. sausio 1 d. turės atitikti A++ klasę – kitaip tariant sąnaudas sumažinti iki itin mažų arba net nulinių.

9 įpročiai, kurie padės palaikyti nuolatinę tvarką namuose

Tvarkyti namus sunku, užtat susitvarkius palaikyti tvarką – lengva.

Profesionalų patarimai, kaip pavasarį susitvarkyti namus

Pagaliau ir į mūsų platumas atėjus pavasariui, kyla natūralus noras iš pagrindų susitvarkyti namus. Per žiemą namuose ne tik nugulė sluoksnis dulkių ir užaugo krūvos nereikalingų daiktų, bet ir atsirado papildomų nešvarumų, pavyzdžiui, ant grindų.