Traukos centrai namų erdvėje

Įsivaizduokite, kad einate siaura senamiesčio gatvele, ir jums pamažu atsiveria vis nauji pastatai, arkos, skverai, kol galiausiai išeinate į nedidelę aikštę, kurioje sustojate ir atidžiau, kiek iš tolesnės perspektyvos žvelgiate į vietą, kurioje atsidūrėte. Arba prisiminkite kelią per mišką, kai tarp medžių šakų šmėžuoja dalelė erdvės, kuri pilnai pasimato jau paėjus kiek toliau, o atsivėrus miško proskynai, atrodytų, jus supanti aplinka kvieste kviečia stabtelti, apsidairyti, atsikvėpti.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mano jau minėtas aplinkos psichologijos ekspertas Colin Ellard rašo, kad mus traukia vietos, kuriose yra paslapties pojūtis: kai žinome, jog už kampo mūsų laukia naujas atradimas, netikėtumas, norisi eiti tolyn, tyrinėti aplinką. O pailsėti ir pabendrauti tarpusavyje paprastai sustojame mus supančios erdvės centre (centruose). Tokias vietas galima susikurti ir namuose.

Vienas iš būdų sukurti paslapties pojūtį kambaryje – palikti atvirą nišą, pro kurią matytųsi kito kambario dalis. Turbūt lengviausiai ir funkcionaliausiai tokia niša suformuojama prieangyje, tuomet tik įėjus į namus žvilgsnis nukrypsta į už kampo slypinčią namų erdvę, norisi ją pamatyti. Kai atsiveria tik nedidelė kito kambario dalis, išsaugomas privatumas – galima pasirinkti, ką sudėliosime matomoje erdvėje. O jei nesinori palikti atvirų nišų perėjimui iš vieno kambario į kitą, galima panaudoti stumdomas duris/ sienas – jas galima palikti atviras tik tada kai to norisi. Panašų įspūdį kuria ir dalinės ar permatomos pertvaros, kurios suteikia privatumo, bet ir palieka galimybę žvilgtelti, kas yra už jų.

​Virtuvę nuo svetainės taip pat gali skirti dalinė pertvara – taip galima norimą erdvės dalį paslėpti (galbūt kriauklę, kurioje kartais susikaupia nešvarių indų), o prie namų visumos tinkančias ir dėmesį traukiančias vietas palikti atviras. Paslapties pojūčiui sukurti gali užtekti ir didesnės gėlės ar kelių, pro kurių žalumas matytųsi dalelė už jų paslėptos erdvės.

Namų centrais vadinamos tokios vietos, kuriose galima ramiai įsitaisyti, atsipalaiduoti ir nesirūpinti, kad reikės pasitraukti, jei kas eis pro šalį – visi tas vietas tiesiog apeis. Tai gali būti sofa prie nedidelio kavos staliuko, valgomojo stalas ar kokia kita vieta, kurioje paprastai susėdame pailsėti, išgerti arbatos, pabendrauti.

Jei pasigendate centrų savo namuose, juos galima susikurti kiek kitaip perstumdžius baldus, o galbūt įtaisius kilimą, kad praėjimo/ apėjimo zona pasitrauktų kiek tolėliau. O gal tam, kad būtų smagiau centrinėje vietoje įsikurti, trūksta jaukesnio arba ryškesnio apšvietimo – šį trūkumą taip pat galima ištaisyti.

Šaltinis: www.namuterapija.lt

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dizaino ABC

Dizaino klasika: kaip plytelės gali pakeisti bet kuriuos namus

Kai 1904 metais Niujorke buvo atidarytas metro, vargu ar kas galvojo, kad jis visame pasaulyje išgarsins keramines plyteles. Taip, jei sienos fragmentas virtuvėje virš darbastalio ar dušo zona vonios kambaryje dekoruota pailgomis baltomis keraminėmis plytelėmis, kurių ilgio ir aukščio santykis 2:1, tai ne tik gražu bei madinga, bet ir yra tiesioginė nuoroda į XX amžiaus pradžios istoriją – ne bet kokią, o Amerikos metro.

5 skandinaviško Kalėdų dekoravimo paslaptys (2)

Skandinaviškas stilius pasižymi įstabiais šventinio periodo atributais, pradedant Šiaurės pašvaiste ir baigiant snieguotomis žiemos scenomis. Taigi Šiaurės Europos šalių stilius – puikus įkvėpimo šaltinis kiekvieniems namams šiais metais. Jei jus žavi modernumas ir minimalizmas, jums būtinai patiks neįmantri spalvų paletė ir elegantiški siluetai. Vis tik skandinaviškos Kalėdos nėra vien tik grynos ir baltos. Modernus šių šalių šventinis dekoras papildomas natūraliais, visada žaliuojančiais augalais, ir prabangiomis detalėmis iš kailio. Kaip tai įgyvendinti praktiškai, pataria Justina Lazdauskaitė iš daniškų baldų salono „BoConcept“.

Interjero elementas, kuris namams suteikia jaukumo ir prabangos įspūdį (1)

Kažin ar kas drįstų ginčytis, kad dirbtinis kailis – mielo jaukumo suteikianti medžiaga, mūsų dienomis dar ir tampanti itin aktualia interjero dizaino tendencija.

Ar japonų „ikigai“ nukonkuruos danų koncepciją „hygge“?

Ši japonų koncepcija gali atskleisti paslaptį, kaip atrasti ilgaamžiškumą ir gyvenimo tikslą, rašo elledecor.com.

Laužome taisykles: kaip interjere derinti nesuderinamus elementus

Panašiai kaip renkantis drabužius, taip ir įsirengiant namus egzistuoja nerašytos taisyklės, kuriomis dauguma mūsų vadovaujasi. Vis dėlto dažniausiai originaliausi namai yra tokie, kuriuos įrengiant taisyklės buvo laužomos. Jei rezultatas džiugina akį, kodėl nepamėginus?

Interjeras, kuris sukurtas pagal danų laimės formulę (6)

„Hygge“ fenomenas mane užvaldė ne dėl to, kad dievinu pledukus ir arba tikiu magiška žvakių galia. Studijuodama skandinavų vikingų kultūrą ir lygindama juos su baltų, aš ir daugelis kitų autorių, pastebėjome kokio giminingo mentaliteto esame tautos. Taip buvo anksčiau, tačiau dabar atrodo, kad dizaino srityje skandinavai sugebėjo išlikti autentiškais, o mes praradome savo unikalumą. Svarstau, ar „hygge“ tinka Lietuvai ir dalinuosi savo namų interjeru, įrengtu pagal šią koncepciją.

Dizaino tendencija, kuri padės namuose susikurti ramybės oazę

2017 metai padovanojo mums visiškai naują namų interjero tendenciją. Jeigu ieškote teigiamų pokyčių savo namuose, tuomet „Lagom“ vadinamas gyvenimo būdas yra kaip tik tai, ko jums reikia. „Lagom“ yra skandinaviškas žodis, reiškiantis kaip tik reikiamą kiekį. Jeigu norite išpažinti „Lagom“ gyvenimo būdą, keliais žingsniais dalijamės šiame straipsnyje.

Keturios 2018 m. dizaino tendencijos: tradicijos susilieja su naujovėmis

Stiprėja prasmingų ir alternatyvių pasirinkimų poreikis. Pasak dizainerių, kitais metais bus koncentruojamasi į kasdienos atributus, rankų darbo daiktus, tvarumą ir nepavaldumą laikui.

Dizaino klasika: beveik nepastebimas aksesuaras

Tiesą sakant, tik atsitiktinis pastebėjimas, kad rimto Stephen‘o Bayley ir Terence Conran‘o enciklopedinio leidinio „Dizainas: matoma inteligencija“ pirmajame puslapyje šalia pavadinimo yra įdėta ne kokios nors kultinės kėdės, o paprasčiausios sąvaržėlės nuotrauka, paskatino pažvelgti į ją kitaip. Ne kaip į patogią naudoti sulankstytą vielutę, bet kaip į dizaino istorijoje garbinamą daiktą.

12 dekoravimo patarimų, kurie patobulins bet kurį kambarį

Nemanykite, kad dizaineriai turi kokią nors slaptą taisyklių knygą. Šioje srityje nėra griežtų taisyklių, ką turime daryti. Mes esame kūrybingos asmenybės, vadovaudamiesi savo intuicija, mėgstame įsivaizduoti, svajoti ir tyrinėti. Vis dėlto, egzistuoja keletas bendriausių principų, kuriais vadovaujantis visada garantuotai gausite puikų rezultatą, rašo houzz.com.