Radiatorių keitimas - nelaukite, kol atšals

 (1)
Šildymo sezonas Lietuvoje trunka apie šešis mėnesius. Likusius šešis mėnesius galite praleisti galvodami apie malonesnius rūpesčius, nei kaip efektyviau apsišildyti namus. Tačiau jeigu planuojate keisti radiatorius, šiltasis metų laikas yra jūsų laikas veikti.
Radiatorių keitimas - nelaukite, kol atšals
© Shutterstock nuotr.

Pasak pastatų administravimu užsiimančios įmonės „Mano Būstas Lt“ atstovo Tomo Koženiausko, gyventojams svarbu prisiminti, kad radiatorių keitimas, nors atliekamas privačiame bute, priklauso didesnei sistemai, todėl savavališkai nei rinktis galingesnio prietaiso, nei jį montuoti negalima. „Šildymo sistemą visame name išbalansuoti lengva. Kadangi dauguma namų šildymo sistemų yra vienvamzdės, šilumnešis pakyla iki pat viršutinio aukšto ir leidžiasi žemyn per visus namo radiatorius. Ir jeigu viršutiniame aukšte gyventojas radiatorių pakeis į labai galingą, jam greitai pasidarys karšta, o apačioje temperatūra bus mažesnė, nes šilumos dalis bus sunaudota viršuje esančiam radiatoriui. Tuomet kaimynai nepatenkinti, kad per mažai šilumos, prašo jos atsukti daugiau, o taip padarius, tam, kuris sumontavo galingesnį radiatorių, pasidarys apskritai per karšta, jis atsidarys langus ir taip bus iššvaistoma šiluma. Vėliau klausiama – tai kodėl mano kaimynas labai šiltai, o aš labai šaltai“, - pasakoja pašnekovas.

Laikas. Radiatorių keitimo darbai privalo būti atliekami ne šildymo sezono metu. Vis dėlto, laiką reikia derinti su namą administruojančia bendrove – yra tokių įmonių, kurios dėl numatytų planinių karšto vandens ir šildymo sistemos parengimo naujam šildymo sezonui darbų galutinį terminą paankstina, kitos gali nurodyti gana didelį terminą tarp įspėjimo apie ketinimus keisti radiatorius ir atliekamų darbų. „Iki šildymo sezono pradžios dar yra laiko, yra ir visas rugsėjis, kadangi retai kada būna, kad šildymo sezonas prasidėtų rugsėjo viduryje. Tik nereikia „užtempti“ iki pat rugsėjo pabaigos, geriau išspręsti problemą kuo anksčiau, nes jau spalio pradžioje, tikėtina, šiais metais prasidės šildymo sezonas“, - pataria T. Koženiauskas.

Procesas. Sumanius keistis radiatorius, reikėtų kreiptis į namą administruojančią įmonę arba namo bendrijos pirmininką. Kilus klausimų, jie supažindins su šildymo prietaisų keitimo reikalavimais. „Buto savininkas, prieš keisdamas daugiabučio namo buto šildymo prietaisus privalo turėti projektuotojų parengtą pastato paprastojo remonto aprašą - projektą. Jį parengti būtina dėl šių priežasčių: kad nebūtų pažeisti pastato šildymo sistemos projektiniai sprendiniai, būtų parinkti reikiamo galingumo šildymo prietaisai ir pajungimo vamzdžių diametrai ir nebūtų išbalansuota viso namo šildymo sistema. Atliktų darbų atitiktį paprastojo remonto aprašui turi patvirtinti pastato administratorius“, - teigia Valstybinės Energetikos Inspekcijos Bendrųjų reikalų skyriaus vyriausioji specialistė Milda Levandraitytė.

Kadangi, kaip jau minėta, šildymo sistema yra bendra visam namui, pirmiausia, kad paruoštumėte reikalingą pastato paprastojo remonto projektą, reikėtų gauti viso namo šildymo sistemos projektą. Norint gauti šį dokumentą, reikėtų kreiptis į namo administratorių. Nors administratoriaus arba šilumos ir karšto vandens sistemos prižiūrėtojo būstinėje turi būti sudaryta ir saugoma šilumos tinklų ir šilumos naudojimo įrenginių dokumentacija, kartais gyventojai, norėdami gauti šį projektą, susiduria su sunkumais – senos statybos šildymo projektai paprasčiausiai ne visuomet būna išlikę. Tiesa, kadangi namų kvartalai neretai buvo ir tebėra statomi pagal standartinius projektus, yra galimybė, jog ir šilumos įrenginiams gali būti pritaikytas standartinis projektas. „Tuo atveju, jei nėra išlikęs arba parengtas namo šildymo sistemos projektas, projektuotojas, įvertinęs esamą situaciją, gali nustatyti, koks radiatorių tipas, galingumas, vamzdžių diametras, ir parengti paprastojo remonto projektą (aprašą), atsižvelgdamas į tai, kad radiatorių galingumas turi atitikti ankstesnio radiatoriaus galingumą, tipą ir pajungimą“, - teigia M.Levandraitytė.

Suderinus paprastojo remonto aprašą (projektą) su daugiabučio gyvenamojo namo administratoriumi ar valdytoju, galima atlikti radiatorių keitimą. Už savavališkai padarytus nukrypimus nuo namo šildymo sistemos projekto atsako patalpų savininkai.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.