Radiatorių keitimas: imtis pačiam ar kreiptis į specialistą?

 (4)
Senų radiatorių keitimas – tai būdas pasirinkti efektyvesnį radiatorių, kuris geriau šildys kambarį, bus ekonomiškesnis. Pakeisti radiatorių daugiabutyje yra žymiai sunkiau nei tai padaryti nuosavame name.
Radiatorių keitimas: imtis pačiam ar kreiptis į specialistą?
© DELFI (V.Kopūsto nuotr.)

Šildymas su radiatoriais yra populiariausias daugiabučiuose ir individualiuose namuose. Tai yra dėl jo paprastumo apšildyti visus butus ir kambarius sujungus į vieną sistemą. Todėl butuose esantys radiatoriai yra ir bendros sistemos dalis. Norint juos pakeisti, būtina miesto savivaldybėje susižinoti ar yra šilumos planas. Tuomet reikia eiti pas projektuotoją, kuris pagal jį parengs planą, koks radiatorius yra tinkamas vietoj senojo.

Pasak UAB „Visas Labas“ atstovo Ramūno Šukausko, jei nesudaromas planas ir žmogus radiatorių nusiperka pats – gali atsitikti taip, jog negaus patvirtinimo ir negalės jo prijungti prie bendros namo sistemos. Dažnai žmonės mano, jog gali pasirinkti didesnius radiatorius, bet jie pamiršta arba nežino, kad daugiabutis turi bendrą hidraulinį balansą. Įdėjus netinkamą radiatorių galima jį išbalansuoti ir šildymo sistema veiks netinkamai. 

Individualiame name viskas yra paprasčiau, nes galima pačiam nuspręsti, kokių norima radiatorių. Radiatorius galima derinti su šildomomis grindimis arba naudoti vienus. Statant namą, reikia pradėti mąstyti apie šildymą nuo pat pradžių, kad paskui pasirinkus estetiškai atrodančius langus per visą sieną, nereikėtų ieškoti brangių sprendimų, kaip apšildyti tokias erdves.

Radiatorių keitimas: imtis pačiam ar kreiptis į specialistą?
© Shutterstock nuotr.

Radiatorių pasirinkimas

Radiatorius galima rinktis iš kelių rūšių. Kiekvienas iš jų turi tam tikrus techninius sprendimus, tad ir jų galimybės šildyti yra skirtingos. Radiatoriai būna:

Plokštiniai (iš plieno), jų kaina prasideda nuo kelių šimtų litų iki 700 litų;
Sekcijiniai (iš ketaus arba aliuminio), aliuminių radiatorių kaina prasideda nuo 200 litų, iš ketaus kaina prasideda nuo 4050 litų už sekciją (įprastai būna 810 sekcijų);Kombinuoti (iš aliuminio ir plieno).

Renkantis nėra svarbūs vien kilovatai. R. Šukauskas pabrėžia, kad reikalingi tokie radiatoriai, kad galėtų kompensuoti šiluminius nuostolius. Būtina žiūrėti į galingumą: skirtingų gamintojų panašūs radiatoriai gali stipriai skirtis efektingumu. Pavyzdžiui, Lietuvoje parduodami turkiški radiatoriai (1 m x 0,5 m dydžio) ir austriški radiatoriai (1 m x 0,5 m dydžio) yra tokių pat matmenų, bet austriškų galingumas gali būti didesnis nuo 10 iki 25 procentų. Tai priklauso nuo gamintojo naudojamos konstrukcijos.

Pagrindinis skirtumas tarp radiatorių yra tai, jog plieniniai veikia konvekciniu principu: vyksta savaiminė konvekcija, kai šaltas oras yra šildomas ir cirkuliuoja patalpoje. Ketiniai radiatoriai spinduliuoja šilumą. Konvekciniu būdu žymiai geriau pasiskirsto šiluma kambariuose. Radiatorius iš ketaus taip gerai nepaskirsto šilumos. Juose taip pat būna daug vandens, o kuo mažiau vandens naudojama radiatorių konstrukcijoje, tuo jis ekonomiškesnis.

Visais kitais atvejais pasirinkimas svyruoja tarp aliuminio ir plieninio radiatoriaus. Daugiabučiuose aliuminiai radiatoriai yra mažiau tinkami, nes yra jautresni ir yra didelė tikimybė, jog gali prakiurti dėl cheminių reakcijų. Reikia įdėmiau žiūrėti į slėgį. Aliuminiai radiatoriai dažnai būna su mažesniu slėgiu, o daugiabučiuose būna hidrauliniai bandymai. Pagal praktiškumą ir kainą plieniniai radiatoriai šiai dienai yra patys geriausi. Žmonės tai supranta, tad tokie radiatoriai yra paklausiausi.

Radiatorių keitimas: imtis pačiam ar kreiptis į specialistą?
© Shutterstock nuotr.

Renovaciniai radiatoriai  daugiabučiams

Daugiabučiams yra tinkami ir renovaciniai radiatoriai. Ketaus radiatorių atstumas tarp ašių yra 50 cm. Tvirtinant tokius radiatorius galima tiesiog nupjauti vamzdžius, įdėti perėjimus ir prijungti naują radiatorių. Jie ir lengviau pakeičiami, ir mažiau kainuos jų prijungimo darbai, ir būna mažiau problemų prijungiant.

Renovacinių radiatorių privalumai:
Prijungimo ašių atstumai atitinkantys senųjų radiatorių prijungimus;
Reikiamos galios ir tinkamiausio dydžio pasirinkimo galimybė.
Jei yra keičiami vamzdynai, tada renovacinių radiatorių rinktis nereikia.

Radiatorių keitimas: imtis pačiam ar kreiptis į specialistą?
© Shutterstock nuotr.

Įsirengti pačiam ar kviesti meistrus?

Pasikeisti radiatorius gali mažuma, neturint pakankamai žinių, geriau nerizikuoti. Daugiabutyje yra bendri inžinieriniai tinklai, tad pirmiausiai reikėtų pasidaryti projektą ir tik tada išsirinkti tinkamą radiatorių. Nuosavame name galima eksperimentuoti, bet specialisto konsultacija visada gali praversti, jei kyla abejonių ir nėra praktikos.

Dėl to visuomet rekomenduoja pasidaryti projektą, kuriame nurodomas hidraulinis balansas, šiluminiai nuostoliai, parenkamos būtinos medžiagos. Žinoma, jis atsieis nuo 1000 iki 1500 litų, tačiau esant nesklandumams, turėsite atsakingą asmenį / įmonę, kuri turės juos pašalinti.

Susiradus gerą santechniką, jis paskaičiuos reikiamą galingumą, patars ir kokybiškai prijungs prie sistemos. Toks variantas tikrai nebus pigus, bet bus viskas paruošta tvarkingai ir vėliau neiškils problemų. Renkantis meistrą visad galima remtis rekomendacijomis. Jei kažkas iš pažįstamų ar draugų rekomenduoja, kad tas santechnikas geras, dažniausiai taip ir būna. Geriau nebandyti aklai ieškoti kuo pigesnio meistro per skelbimus, nes pagalba už 30 Lt gali būti ir atitinkamos kokybės. 
Įprastai seno radiatoriaus nuėmimas ir naujo pritvirtinimas kainuoja nuo 100200 litų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Dažna situacija: šildomame name žiemą yra neapsakomai šalta. Kodėl?

Nesandarus namas leidžia vėjais Jūsų pinigus. Pažįstama situacija?

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.