Radiatorių keitimas: imtis pačiam ar kreiptis į specialistą?

 (4)
Senų radiatorių keitimas – tai būdas pasirinkti efektyvesnį radiatorių, kuris geriau šildys kambarį, bus ekonomiškesnis. Pakeisti radiatorių daugiabutyje yra žymiai sunkiau nei tai padaryti nuosavame name.
Radiatorių keitimas: imtis pačiam ar kreiptis į specialistą?
© DELFI (V.Kopūsto nuotr.)

Šildymas su radiatoriais yra populiariausias daugiabučiuose ir individualiuose namuose. Tai yra dėl jo paprastumo apšildyti visus butus ir kambarius sujungus į vieną sistemą. Todėl butuose esantys radiatoriai yra ir bendros sistemos dalis. Norint juos pakeisti, būtina miesto savivaldybėje susižinoti ar yra šilumos planas. Tuomet reikia eiti pas projektuotoją, kuris pagal jį parengs planą, koks radiatorius yra tinkamas vietoj senojo.

Pasak UAB „Visas Labas“ atstovo Ramūno Šukausko, jei nesudaromas planas ir žmogus radiatorių nusiperka pats – gali atsitikti taip, jog negaus patvirtinimo ir negalės jo prijungti prie bendros namo sistemos. Dažnai žmonės mano, jog gali pasirinkti didesnius radiatorius, bet jie pamiršta arba nežino, kad daugiabutis turi bendrą hidraulinį balansą. Įdėjus netinkamą radiatorių galima jį išbalansuoti ir šildymo sistema veiks netinkamai. 

Individualiame name viskas yra paprasčiau, nes galima pačiam nuspręsti, kokių norima radiatorių. Radiatorius galima derinti su šildomomis grindimis arba naudoti vienus. Statant namą, reikia pradėti mąstyti apie šildymą nuo pat pradžių, kad paskui pasirinkus estetiškai atrodančius langus per visą sieną, nereikėtų ieškoti brangių sprendimų, kaip apšildyti tokias erdves.

Radiatorių keitimas: imtis pačiam ar kreiptis į specialistą?
© Shutterstock nuotr.

Radiatorių pasirinkimas

Radiatorius galima rinktis iš kelių rūšių. Kiekvienas iš jų turi tam tikrus techninius sprendimus, tad ir jų galimybės šildyti yra skirtingos. Radiatoriai būna:

Plokštiniai (iš plieno), jų kaina prasideda nuo kelių šimtų litų iki 700 litų;
Sekcijiniai (iš ketaus arba aliuminio), aliuminių radiatorių kaina prasideda nuo 200 litų, iš ketaus kaina prasideda nuo 4050 litų už sekciją (įprastai būna 810 sekcijų);Kombinuoti (iš aliuminio ir plieno).

Renkantis nėra svarbūs vien kilovatai. R. Šukauskas pabrėžia, kad reikalingi tokie radiatoriai, kad galėtų kompensuoti šiluminius nuostolius. Būtina žiūrėti į galingumą: skirtingų gamintojų panašūs radiatoriai gali stipriai skirtis efektingumu. Pavyzdžiui, Lietuvoje parduodami turkiški radiatoriai (1 m x 0,5 m dydžio) ir austriški radiatoriai (1 m x 0,5 m dydžio) yra tokių pat matmenų, bet austriškų galingumas gali būti didesnis nuo 10 iki 25 procentų. Tai priklauso nuo gamintojo naudojamos konstrukcijos.

Pagrindinis skirtumas tarp radiatorių yra tai, jog plieniniai veikia konvekciniu principu: vyksta savaiminė konvekcija, kai šaltas oras yra šildomas ir cirkuliuoja patalpoje. Ketiniai radiatoriai spinduliuoja šilumą. Konvekciniu būdu žymiai geriau pasiskirsto šiluma kambariuose. Radiatorius iš ketaus taip gerai nepaskirsto šilumos. Juose taip pat būna daug vandens, o kuo mažiau vandens naudojama radiatorių konstrukcijoje, tuo jis ekonomiškesnis.

Visais kitais atvejais pasirinkimas svyruoja tarp aliuminio ir plieninio radiatoriaus. Daugiabučiuose aliuminiai radiatoriai yra mažiau tinkami, nes yra jautresni ir yra didelė tikimybė, jog gali prakiurti dėl cheminių reakcijų. Reikia įdėmiau žiūrėti į slėgį. Aliuminiai radiatoriai dažnai būna su mažesniu slėgiu, o daugiabučiuose būna hidrauliniai bandymai. Pagal praktiškumą ir kainą plieniniai radiatoriai šiai dienai yra patys geriausi. Žmonės tai supranta, tad tokie radiatoriai yra paklausiausi.

Radiatorių keitimas: imtis pačiam ar kreiptis į specialistą?
© Shutterstock nuotr.

Renovaciniai radiatoriai  daugiabučiams

Daugiabučiams yra tinkami ir renovaciniai radiatoriai. Ketaus radiatorių atstumas tarp ašių yra 50 cm. Tvirtinant tokius radiatorius galima tiesiog nupjauti vamzdžius, įdėti perėjimus ir prijungti naują radiatorių. Jie ir lengviau pakeičiami, ir mažiau kainuos jų prijungimo darbai, ir būna mažiau problemų prijungiant.

Renovacinių radiatorių privalumai:
Prijungimo ašių atstumai atitinkantys senųjų radiatorių prijungimus;
Reikiamos galios ir tinkamiausio dydžio pasirinkimo galimybė.
Jei yra keičiami vamzdynai, tada renovacinių radiatorių rinktis nereikia.

Radiatorių keitimas: imtis pačiam ar kreiptis į specialistą?
© Shutterstock nuotr.

Įsirengti pačiam ar kviesti meistrus?

Pasikeisti radiatorius gali mažuma, neturint pakankamai žinių, geriau nerizikuoti. Daugiabutyje yra bendri inžinieriniai tinklai, tad pirmiausiai reikėtų pasidaryti projektą ir tik tada išsirinkti tinkamą radiatorių. Nuosavame name galima eksperimentuoti, bet specialisto konsultacija visada gali praversti, jei kyla abejonių ir nėra praktikos.

Dėl to visuomet rekomenduoja pasidaryti projektą, kuriame nurodomas hidraulinis balansas, šiluminiai nuostoliai, parenkamos būtinos medžiagos. Žinoma, jis atsieis nuo 1000 iki 1500 litų, tačiau esant nesklandumams, turėsite atsakingą asmenį / įmonę, kuri turės juos pašalinti.

Susiradus gerą santechniką, jis paskaičiuos reikiamą galingumą, patars ir kokybiškai prijungs prie sistemos. Toks variantas tikrai nebus pigus, bet bus viskas paruošta tvarkingai ir vėliau neiškils problemų. Renkantis meistrą visad galima remtis rekomendacijomis. Jei kažkas iš pažįstamų ar draugų rekomenduoja, kad tas santechnikas geras, dažniausiai taip ir būna. Geriau nebandyti aklai ieškoti kuo pigesnio meistro per skelbimus, nes pagalba už 30 Lt gali būti ir atitinkamos kokybės. 
Įprastai seno radiatoriaus nuėmimas ir naujo pritvirtinimas kainuoja nuo 100200 litų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.

Malkų laikymo ypatybės bei būdai (5)

Efektyviam kūrenimui užtikrinti yra būtinas tinkamas malkų laikymas. Kad kūrenimui naudojamos malkos būtų visada po ranka, svarbu joms parinkti patogią, sausą ir vėdinamą laikymo vietą. Pristatome keletą praktiškų malkų laikymo patarimų.

Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti (2)

Alternatyvių kuro rūšių, iš kurių gali rinktis individualių namų savininkai, šiandien yra itin daug. Akmens anglis – puikiai pažįstama kuro rūšis, kurios populiarumas rinkoje, dėl pačios medžiagos pliusų bei minusų, yra gan nestabilus. Taigi šioje publikacijoje plačiau aptarsime akmens anglies privalumus bei trūkumus.

Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti? (4)

Jau seniai praėjo laikai, kai individualų namą buvo galima šildyti vien tik malkomis kūrenama krosnimi. Šiandien galima rinktis iš daugybės modernių šildymo šaltinių. Kieto kuro katilai, granuliniai katilai, dujų katilai – kelios populiarios šildymo priemonės, kurias plačiau aptarsime šioje publikacijoje.

Kaip saugiai naudoti dujas buityje

Nemalonu, jei dujinio šildymo katilas sugenda tada, kai jis labiausiai reikalingas – per šalčius, todėl elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria jau dabar tinkamai pasirūpinti dujiniu katilu ir paruošti šildymo sistemą žiemai. Šiuolaikinėms dujinio šildymo sistemoms specialių žinių nereikia, pakanka atlikti kelis paprastus žingsnius.

Kokias malkas geriausia rinktis? (1)

Malkos nuo senų laikų iki pat dabar yra populiari individualių namų šildymui skirta kuro rūšis. Malkų būna įvairių: ąžuolo, beržo, uosio, klevo, liepos, pušies, eglės ir t.t.. Tačiau kokias malkas rinktis geriausia?