Patarimai, padėsiantys tinkamai pasirūpinti židiniu

Artėjant šaltajam metų laikui jauki židinio ugnis gali būti geriausiais būdas sušildyti sužvarbusius pirštus, nosis ir kitas galūnes. Jei nuo praeito sezono jūsų židinys dar nevalytas, būtų pats laikas tai padaryti dabar.
Patarimai, padėsiantys tinkamai pasirūpinti židiniu
© Shutterstock nuotr.

Suplanuokite kasmetinę patikrą

Puiki mintis būtų kasmet leisti profesionalui patikrinti kaminą, siekiant užsitikrinti, kad jis yra saugus bei tinkamas naudojimui. Jei turite įsirengę kamino stogelį, kuris apsaugo kaminą, kad į jį nepatektų lietus, jį taip pat turėtumėte reguliariai tikrinti.

Tinkamai laikykite medieną

Įsitikinkite, kad mediena, kurią naudojate, yra visiškai sausa. Geriausia naudoti medieną, kuri buvo skaldyta ne mažiau, kaip prieš šešis mėnesius. Atminkite, kad lapuočiai džiūna lėčiau nei spygliuočiai. Jei medieną laikote lauke, įsitikinkite, kad ji sukrauta ant platformos, kuri yra aukščiau kaip 30 cm nuo žemės paviršiaus, taip tarp malkų užtikrinsite puikią ventiliaciją. Norėdami apsaugoti medieną nuo lietaus ir rasos apdenkite ją plastikine plėvele ar brezentu.

Reguliariai tikrinkite kaminą

Tarp kasmetinių patikrų turėtumėte savarankiškai tikrinti kaminą, ar šiam nekilo jokių problemų. Naudodami žibintuvėlį, įsitikinkite, ar jame nėra jokių trikdžių, tokių kaip laukinių gyvūnų ar paukščių suregztas būstas ar prikritusių lapų sangrūda. Jei vis dėl to radote trikdžių, susisiekite su kaminų valymo specialistais. Kreozotas yra tamsi masė, kuri kaupiasi dūmtakyje, ši medžiaga yra degi, todėl jei aptikote ją tikrindami kaminą, kuo greičiau pašalinkite. Taip pat turėtumėte tikrinti suodžių kaupimąsi, kurie kaip ir kreozotas, yra degūs ir pavojingi.

Paruoškite ugniadėžę

Kitas žingsnis būtų pašalinti visus pelenus bei liekanas iš ugniadėžės. Pašalinus daugumą liekanų, likusias išsiurbkite siurbliu. Kai jau pagaliau būsite pasiruošę kurti ugnį, įsitikinkite, kad dūmų sklendė plačiai atverta.

Naudokite kokybišką medieną

Židinio ugniai užkurti naudokite kokybiškas, skaldytas malkas bei baltą matinį popierių. Kitokios medžiagos gali būti kenksmingos jūsų dūmtraukiui, bei visų namiškių sveikatai. Atminkite, kad besikaupiantis kreozotas ir suodžiai jūsų dūmtraukyje gali sukelti gaisrą. Kad to išvengtumėte, rekomenduojama nedeginti dervingos medienos, pavyzdžiui pušų. Patartina naudoti lapuočius, tokius kaip beržas, ąžuolas ar klevas. Šie medžiai turi mažiau sulos, todėl pagamina mažiau suodžių ir kreozoto. Be to, šie medžiai ilgiau bei karščiau dega, tačiau yra brangesni nei kitokios rūšies mediena. Užkurkite ugnį naudodami popierių bei pakuras. Ugniai besiplečiant kraukite vis didesnes pakuras, kol gailiausiai ugniai įsikūrus pridėkite malkelių karščiui palaikyti. Atminkite, kad maža karšta ugnis išleidžia mažiau nešvarių dūmų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Dažna situacija: šildomame name žiemą yra neapsakomai šalta. Kodėl?

Nesandarus namas leidžia vėjais Jūsų pinigus. Pažįstama situacija?

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.