Langų rasojimo problema: kaip ją spręsti

 (41)
Atėjus rudeniui, kai langai varstomi retai ir tik greitam pravėdinimui, „išlenda“ viena iš problemų – rasojantys langai. Kondensatą nuvalyti paprasta, tačiau nesinori to daryti kasdien. Tad kas kaltas ir kaip tai išspręsti?
Langų rasojimo problema: kaip ją spręsti
© Shutterstock nuotr.

Kodėl rasoja langai. Paprastai tariant, drėgmė kondensuojasi ant vidinės stiklo pusės tada, kai esti dideli temperatūrų skirtumai. Atsisėskite šalia lango ir papūskite šiltą garą į stiklą – kadangi garas iš burnos yra šiltesnis, jis kondensuojasi ant šaltesnio paviršiaus, šiuo atveju, lango. Tą patį galite pakartoti su praviru langu – temperatūrai atvėsus garo neliks gana greitai. Tie patys procesai vyksta ir sėdint jūsų automobilyje. Tuomet greičiausiai įjungiate kondicionierių.

Tad greičiausiai akivaizdžiau nebūna – šią problemą gerai sprendžia vėdinimas.

Kodėl nerasodavo senieji. Kai kurie gali prisiminti, kad ši problema prasidėjo kartu su naujų langų sumontavimu. Ir tai gali būti tiesa – mediniai langai dėl savo nesandarumo, nors iš praleisdavo didelius šilumos kiekius (ar pamenate, kaip juos reikėdavo kamšyti žiemai?), tačiau ir atlikdavo natūralų vėdinimą. Naujieji plastikiniai langai yra labai sandarūs, praleidžia mažai šilumos, tačiau ir mažai oro. Tad paradoksalu, jog naudingos savybės sukelia ir naujų problemų. Kai kurie namų savininkai negalvojo apie naujų langų savybes ir gana greitai pastebėjo, kad namuose pradėjo rastis pelėsis tokiose vietose, kur jo nebuvo.

Ką daryti. Sumontuoti langai jau yra tokie kokie yra. Sprendimai šiai problemai galėtų būti keli - vieni iš jų kainuojantys, tačiau patogūs, kiti pigūs, tačiau reikalaujantys šiek tiek darbo.

Orlaidės arba ventiliaciniai vožtuvai. Langai gali būti komplektuojami su orlaidėmis. Jos yra tobulesnės nei ant senųjų langų matytos orlaidės, todėl praleidžia nedaug šilumos, tačiau pakankamai efektyviai ventiliuoja orą. Tiesa, toks sprendimas būtų kur kas efektyvesnis su mechanine vėdinimo sistema - per orlaides oras būtų paduodamas, per ventiliacijos angą - ištraukiamas.

Orlaides galima užsisakyti jau renkantis langus, tačiau kai kurios įmonės siūlo jas ir įmontuoti vėliau. Tiesa, toks sprendimas kainuoja daugiau nei perkant langus iš karto.

Kitas sprendimas galėtų būti investicija į vėdinimo sistemą. Nesijauskite, kad tai darote dėl langų – šviežias oras reikalingas ir jums, ir jūsų savijautai. Galima naudoti ir nedidelį rekuperatorių - prietaisą, kuris vykdo oro apykaitą ir dalį šilumos grąžina į vidų.

Nesiryžtantiems investicijoms ir manantiems, kad tokie sprendimai yra papildomos išlaidos prie langų kainos, galima imtis labai paprasto sprendimo - tiesiog dažniau vėdinti kambarius per atdarą langą. Mikroventiliacija (lango savybė jį atlenkus vėdintis pro nedidelį tarpelį) yra naudinga savybė šiltesniu metų laiku, tačiau vėdinant tokiu būdų žiemą, oro apykaita vyks labai lėtai, tuo pačiu šilumos praradimą mėgins atitaisyti radiatorius ir prarasite daug šilumos.

Tad, nors ir galėtų būti keista, geriausia pilnai atidaryti langą keletui minučių bent apie kartą per dieną. Efektyviausia yra sukelti nedidelį skersvėjį. Vis dėlto, tokių triukų nereikia atlikti, jei namuose veikia priverstinė ventiliacija.

Taip pat reikėtų pasirūpinti, kad langus rečiau dengtų užuolaidos, kadangi naudinga, jei šiluma nuo radiatoriaus netrukdomai kyla prie lango. Tam taip pat gali kliudyti per plačios vidinės palangės.

Per didelė drėgmė namuose taip pat gali būti gausesnio rasojimo priežastis. Ji kaupiasi ir natūraliai mums gyvenant patalpose, tad jos neišvengsime. Galima įsigyti drėgnomatį ir tikrinti, ar drėgmė neperžengia 60% ribos, kuri laikoma standartine. Efektyvus pagalbininkas drėgmės perviršiui pašalinti yra oro sausintuvas, tiesa, tai dar vienas prietaisas reikalaujantis išlaidų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Dažna situacija: šildomame name žiemą yra neapsakomai šalta. Kodėl?

Nesandarus namas leidžia vėjais Jūsų pinigus. Pažįstama situacija?

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.