Ar elektrinis židinys gali pakeisti tradicinį?

 (3)
Tiems, kurie priprato prie židinio ugnies šaltuoju metų laiku, gamintojai siunčia gerą žinią – daugelyje elektrinių židinių yra funkcija, leidžianti mėgautis spragsinčios ugnies bei degančių malkų vaizdu, negaminant šilumos. Ši savybė leidžia sukurti jaukią atmosferą kambaryje, net tada, kai oras yra per šiltas jungti židinį. Gerai, sakote jūs, tai vienas argumentas, tačiau ar gali elektrinis židinys pakeisti tradicinį? Pamėginome išsiaiškinti.
židinys
židinys
© Shutterstock nuotr.

Elektrinio židinio privalumai

Elektriniai židiniai yra lengvai ir pigiai instaliuojami, be to, tam nereikia atlikti namų renovacijos, todėl net nuomininkai tai gali padaryti, nekeisdami nuomojamo būsto. Jie yra pigiausi iš visų židinių (gali kainuoti apie kelis šimtus eurų). Dėl savo dydžio elektriniai židiniai puikiai tinka mažiems butams, kur apie kaminą negali būti nė kalbos.

Jei norite mėgautis židiniu, kuriam nereikia pirkti malkų, elektrinis židinys yra tinkamas pasirinkimas. Tokie židiniai įsijungia vienu mygtuko paspaudimu, nereikia laukti, kol jie įkais. Taip pat galite paprasčiau kontroliuoti šilumos lygį. Dar vienas patogumas – energijos šaltinis. Jums nereikės nuolat eiti kapoti malkų ar jų sandėliuoti.

Galiausiai, jei turite vaikų, elektriniai židiniai yra saugesni. Tėvams nereikia nerimauti dėl besiplaikstančios liepsnos arba žiežirbų, skraidančių netoliese jų vaikų ar gyvūnų.

Elektrinio židinio trūkumai

Vienas pagrindinių elektrinio židinio trūkumų - autentika. Jei jums svarbus natūralus židinio kvapas ir jo sukuriamas jausmas, tuomet apie elektrinį židinį neverta net svarstyti. Be to, nors išankstinės elektrinio židinio išlaidos yra kur kas mažesnės, nei malkomis kūrenamo židinio, jo eksploatacijos kaina gerokai šokteli. Galiausiai, kadangi elektriniai židiniai naudoja elektros energiją, jie yra netinkamai laukui, nes ten gali sudrėkti. Žinoma, galite padaryti uždangą elektriniam židiniui, tačiau tai pakels pradinius jo kaštus.

Malkomis kūrenamas židinys

Dauguma žmonių, norinčių įsirengti židinį, pirmiausia pradeda domėtis tradiciniais malkomis kūrenamų židinių modeliais. Jie leidžia mėgautis smagiu medienos traškėjimu bei maloniu dūmo kvapu. 

Malkomis kūrenamo židinio privalumai

Didžiausias malkomis kūrenamo židinio privalumas nėra apčiuopiamas – tai medienos kvapas ir romantika. Šalia elektrinių ir malkomis kūrenamų židinių dar egzistuoja ir dujiniai, ar granuliniai židiniai, tačiau kai kuriems žmonėms malkų židinyje nepakeis niekas. Malkas galite pirkti ir ruošti patys. Teisybės dėlei, šiais laikais pačiam galima pasigaminti ir dalį elektros, tačiau atsinaujinančios energijos elektros jėgainės dar negreit taps kiekvieno namų ūkio atributu, kai malkas naudojame tūkstantmečiais. Jei jums svarbi planetos ateitis, mediena yra puikus pasirinkimas, kalbant tiek apie gamtą, tiek ir apie pinigus.

Malkomis kūrenamo židinio trūkumai

Malkomis kūrenami židiniai yra patys brangiausi. Be to, prisiminus vieną iš privalumų, tenka pasakyti - jei gyvenate ne miške ir neturite savų malkų, priklausomai nuo jūsų gyvenamos vietos, medienos kaina taip pat gali nenudžiuginti.

Kitas svarbus malkomis kūrenamų židinių trūkumas – jų neefektyvumas. Dauguma tradicinių atvirų židinių praranda daugiau nei 90 procentų šilumos per kaminą, kartu su sušildytu kambario oru. Tiesa, nors išvedžiojus ortakius ir galima apšildyti visus namus, Lietuvoje židinys neretai yra pasirenkamas tik kaip papildoma šildymo priemonė ar tiesiog vidinį pasitenkinimą kelianti interjero detalė. Paprastai žmonės instaliuoja specialius įdėklus, apsaugančius nuo karšto oro iškeliavimo bei šalto oro patekimo į namus. Malkomis kūrenami židiniai reikalauja daugiau priežiūros kalbant tiek apie kamino valymą, tiek ir apie reguliarias kuro paieškas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.