Poliniai pamatai: kas tai ir kada juos rinktis?

 (7)
Pamatai viena iš svarbiausių statinio dalių, ant jų remiasi jūsų pastatas, todėl būtina juos pasirinkti teisingai. Pamatų yra pačių įvairiausių, tačiau šiuo metu Lietuvoje žmonės dažniausiai renkasi statyti namus ant polių. Šiame straipsnyje sužinosite viską apie šią pamatų rūšį.
Poliniai pamatai: kas tai ir kada juos rinktis?
© Fotolia nuotr.

Anot UAB „Pamatų ranga“ direktoriaus Sauliaus Juozaičio, šiuo metu Lietuvoje beveik 90 proc. individualių namų yra statoma ant polių. Taip yra dėl to, kad šie pamatai tinka mūsų šalies gruntui, be to yra įrengiami sąlyginai greitai, polinių pamatų įrengimas kartu su rostverku užtrunka dvi-tris savaites.

Kada rinktis polinius pamatus?

VGTU docentė Danutė Sližytė teigė, kad prieš pasirenkant pamatus visada būtina statybų aikštelėje pasidaryti inžinerinius-geologinius tyrimus: „Paprastam žmogui reiktų įsisavinti, kad daug naudingiau yra pasidaryti tyrimus ir su jais eiti pas konstruktorių. Kartais būna taip, kad žmogus sako, jog noriu tokių pamatų ir viskas. Taip negalima rinktis.“

Polinius pamatus reikia rinktis tada, kai pagrindas, ant kurio bus statomas namas, yra per silpnas. Anot D. Sližytės, visų pirma reikia išsiaiškinti, ar netinka paprasti juostiniai seklieji pamatai, kurie beveik visada bus pigesni už polinius.

Poliniai pamatai renkami tada, kai pagrindas yra per silpnas, reikia nuleisti apkrovas žemiau, į giliau esančius stipresnius gruntus. Jeigu stipresnių gruntų nėra, tada, kad apkrovos būtų gruntui perduodamos per trintį“, – sakė D. Sližytė.

Polinių pamatų rūšys

Pagrindinės polinių pamatų rūšys yra dvi: gręžtiniai ir spraustiniai. Kiekviena ši rūšis turi keletą skirtingų įrengimo tipų: „Pati paprasčiausias gręžtinio pamato rūšis yra kai grunte išgręžiama skylė, įdedamas armatūrinis karkasas ir tada viskas užpilama betonu“, – pasakojo D. Sližytė.

Jei po gruntu yra vandens, paprasto gręžtinio polio nepadarysi. Tada naudojama pastovaus sraigtinio gręžimo technologija. Grunte gręžiama skylė su specialiu grąžtu, kurio viduryje įmontuotas vamzdis. Traukiant grąžtą per vamzdį yra tiekiamas betonas, todėl skylė būna iškart užbetonuojama ir tai neleidžia sienutėms išgriūti.


„Spraustiniai pamatai pasižymi tuo, kad grunto neištraukiame, o gatavą elementą įspraudžiame į gruntą. Taigi tas gruntas, kuris buvo būsimo polio vietoje įspaudžiamas į aplinką, taigi gruntas yra sutankinamas. Todėl tokių polių laikomoji galia yra didesnė nei gręžtinių“, – aiškino D. Sližytė.

Spraustiniai pamatai retai naudojami individualių namų statyboje. Įsprausti juos į žemę yra sudėtinga, nes tam reikia specialios įrangos, be to, į statybos aikštelę reikia atgabenti jau baigtus pamatų elementus, kuriuos po to įspraudžiame į žemę Dėl didelės laikomosios galios spraustiniai pamatai dažniausiai naudojami daugiabučių namų statyboje.

Į gruntą polius galima įsprausti keliais būdais. Dažniausiai naudojamas yra vibracinis būdas, kai vibratoriumi į žemę yra įspraudžiamas tuščiaviduris vamzdis, tada įleidžiamas armatūrinis karkasas ir į vidų įpilamas betonas.

Poliniai pamatai: kas tai ir kada juos rinktis?
© Fotolia nuotr.

Pravartu konsultuotis su specialistu

Specialistas Saulius Juozaitis pažymėjo, kad labai svarbu statant polinius pamatus konsultuotis su specialistais: „Lietuvoje yra daug a la specialistų, bet tikrų pamatų specialistų labai nedaug. Daug kas gali išgręžti skylę, pripilti betono, bet ne visur kur taip išeina.“

Dažniausios pasitaikančios klaidos: netinkamai parinktos gręžimo technologijos konkrečiam gruntui arba polis įgręžiamas taip, kad jo padas atsiremia į netinkamą gruntą. Žmonės pamatams pagailėję pinigų dažnai vėliau susiduria su kur kas didesnėmis problemomis, atsiranda didelis namo nuosėdis, plyšiai sienose.

Šiai nuomonei pritarė D. Sližytė: „Jeigu jūs visuomet pasirinksite pigesnį variantą, mažai pinigų skirsite pamatams, tyrinėjimams, nedaug sumokėsite konstruktoriui, pasisamdysite kokį studentą, tuomet jums gali tekti labai daug investuoti į remontą ir apdailą. Jeigu pradės skeldėti jūsų pastatas, tuomet bus žymiai sudėtingiau tuos plyšius užtaisyti.“

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pamatai

Pamatų tipai: kaip išsirinkti tinkamą variantą savo namui?

Pavasaris – metų laikas, kuris paprastai asocijuojasi su nauja pradžia. Taip ir statybų pasaulyje jis dažnai tampa naujų projektų realizavimo startu. Šiame tekste pasigilinsime į namo statybos pradžią – t.y. į jo pamatus. Kviečiame plačiau susipažinti su trimis pagrindiniais pamatų tipais.

Namo pamatų problemos: kaip jas pastebėti?

Nedidelės pamatų problemos gali lengvai peraugti į didelius nemalonumus, kurie vėliau atsieis brangiu remontu. Skilimas ir sėdimas yra dažniausios pamatų problemos, kurios atsiranda dėl klaidų projektavimo metu arba nekokybiškai atliktų statybos darbų. Kad būtų galima išvengti sudėtingų remonto darbų, labai svarbu laiku pastebėti skilimus ir kitus pažeidimus pamatų apžiūros metu.

Druskų nuosėdos: kaip apsaugoti plytų sieną (1)

Vasarnamis iš gražių keraminių plytų – būtent apie tokį svajoja dauguma žmonių, rimtai apsisprendusių įsikurti „arčiau žemės“ ir įsigyti nekilnojamąjį turtą „amžiams“.

Kaip apsaugoti pamatus žiemą? (1)

Paplitusi nuomonė, kad pamatus reikia palikti peržiemoti – taip jie esą šaltuoju periodu nusėda ir „nebevaikšto“. Nors šis požiūris yra diskutuotinas, tačiau vis dar paplitęs. Ekspertas Tomas Čerauskas pataria, kaip tinkamai žiemai paruošti pamatus, kad būtų daugiau naudos nei žalos.

Pamatų skilimas: priežastys ir sprendimo būdai (6)

Bet kurio tipo pamatams gali grėsti sėdimas ir skilimas. Statant namą tinkamus pamatus turėtų parinkti profesionalai, atsižvelgdami į grunto savybes, pastato tipą ir kitas aplinkybes. Vis dėlto, kartais nutinka netikėtų dalykų, ypač jei projektavimo ar statybų metu ne viskas buvo tinkamai padaryta. Paklausėme specialistų, kaip atpažinti ir ištaisyti pamatų pažeidimus.

Apšiltiname pamatus: 5 dažniausios klaidos (11)

Apie blogai apšiltintus namus sakoma, kad pro sienas švilpauja vėjas, bet ar žinote, jog apie septintadalį visos šilumos netenkama dėl netinkamai apšiltintos apatinės namo dalies? Apšiltinimo klaidos ne tik paplonina piniginę, tačiau ir pažeidžia patį pastatą bei gali kilti bėdų įteisinant statinį.

Pagrindiniai mūrijimo principai: ką pamatuoti ir kada „kirpti“? (3)

Patyrę mūrininkai juokauja, kad jų profesija panašiausia į siuvėjo. Esą pagrindinis principas išlieka tas pats – devynis kartus pamatuoti ir tik dešimtą kirpti. Tačiau kažkodėl vis tiek būna kreivų sienų. Kad taip nebūtų, reikia žinoti ir sekti pagrindinius mūrijimo principus.

Kuo plokštuminiai pamatai panašūs į apverstą taburetę? (16)

Nors populiariausi Lietuvoje poliniai pamatai, specialistai pastebi, kad jie nėra pats efektyviausias sprendimas. Be to, iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad poliniai ar juostiniai pamatai yra pigesnis už plokštuminius, pastaruosius įrenginėjantys meistrai atšauna: įsirengiantys polinius pamatus gauna tik važiuoklę, o plokštuminius – visą automobilį.

Pagrindinės klaidos, kurias padaro besirenkantys pamatus (28)

Populiariausi Lietuvoje poliniai (gręžtiniai) pamatai dažniausiai įrengiami dėl labai paprastos ir praktiškos priežasties – palankios kainos. Specialistų teigimu, jei pamatai teisingai suprojektuoti, tai polinių pamatų kaina gali būti geresnė nei plokštuminių ar juostinių pamatų. Visgi net ir gera kaina nesustabdo individualaus gyvenamojo namo savininkų nuo bandymo sutaupyti ir dėl to atsirandančių klaidų.

Rūsio apšiltinimas – iš vidaus ar išorės? (9)

Net ir sandarus ir gerai apšiltintas namas gali netekti daug šilumos dėl neapšiltintų pamatų. Pamatų apšiltinimas sumažina šildymo poreikį ir apsaugo nuo drėgmės kondensavimosi, kuris dažnai yra sukeliamas temperatūros skirtumo tarp rūsio vidaus ir išorėje esančio grunto.