Klausia skaitytojas: juoduoja rąstinės sienos, ką daryti?

 (13)
Neseniai sulaukėme skaitytojos klausimo: „Žiemos metu buvo pastatytas rąstinis namas, langai ir durys sudėti tik pavasarį. Nuo drėgmės rąstas daug kur pajuodavo. Darbininkas, kuris statė šias rąstines sienas, sako, kad čia nieko baisaus, nes vis tiek prieš dažant reikės nuskusti. Negi visi, kas statosi rąstinius namus turi tą daryti? Gal mus apgavo ir rąstai nebuvo reikiamai apdoroti? Vasarą, rąstams pradžiūvus, planavom impregnuoti ir dažyti. Ar tikrai reikia dabar skusti sienas iš abiejų pusių, kad nebūtų pelėsio?“.
Klausia skaitytojas: juoduoja rąstinės sienos, ką daryti?
© Shutterstock nuotr.

Kas nutiko?

Greičiausiai, teigia kalbinti pašnekovai, rąstai pastate yra pažeisti puvėsio ar grybelio. Giedrius Vidrinskas, UAB „Mediniai namai“ vadovas teigia, kad pagrindinis tokios situacijos kaltininkas yra drėgmė. „Iš skaitytojos pasakojimo susidariau įspūdį, kad namo statybai buvo naudojami šlapi ar nepakankamai išdžiūvę rąstai. Kitas variantas - jie labai sušlapo statybos metu. Sudėjus langus, padėtis dar labiau pablogėjo, nes rąstai negalėjo džiūti. Visa pagrindinė problema - drėgmė. Dažai ir impregnantai gali pristabdyti pelėsį, bet ne panaikinti jo priežastį“, - galimą priežastį nurodo jis.

Jis taip pat pažymi, kad problemos šaknis gali būti noras sutaupyti, nes pigesnė statyba neretai reiškia nesibaigiančias problemas. Vienas svarbiausių žingsnių tokių namų įrengime yra susirasti patikimus, savo darbą išmanančius rangovus.

Kalbintas Medinių namų gamintojų asociacijos prezidentas Tomas Braškys taip pat teigė, kad kokybiškai pastatytame rąstiniame name tokių problemų, kokios įvardintos skaitytojos klausime, būti neturėtų.

Klausia skaitytojas: juoduoja rąstinės sienos, ką daryti?
© Shutterstock nuotr.

Kaip apsaugoti medieną?

Norėdami, kad medienos nepultų įvairūs grybeliai, ją reikia apsaugoti impregnuojant, o vėliau nudažant dažais. Pirmas žingsnis būtų medieną padengti antiseptiku. Neantiseptikuotoje medienoje laikui bėgant atsiranda plyšių, į kuriuos gali patekti ir kuriuose gali veistis grybų sporos. Medienoje gausu maistinių medžiagų grybams, o ypatingai geros sąlygos jų sporoms vystytis susidaro kai yra daug drėgmės (virš 25 %) ir teigiama temperatūra (iki 35 laipsnių) šilumos, teigia medienos apsaugos priemones gaminančios įmonės „Retrorega“ atstovė Lina Zelenienė. „Mediena pelėsiniais ir ardančiais grybais, užsikrečia ir pradeda pelyti nuo išorės, nesiimant priemonių grybų sporos išauga į hifus, kurie skverbiasi gilyn į medieną. Tuomet keičiasi medienos spalva – iš pradžių būna šviesiai rusva, vėliau ji tamsėja, juoduoja. Blogėja ir jos mechaninės savybės, didėja plyšiai, mediena pradeda skaidytis, pūti. Beveik visuomet pūvančios medienos paviršiuje atsiranda grybiena ar grybų vaisiakūniai“, - procesą nupasakoja pašnekovė.

Vis dėlto, jeigu imsitės tam tikrų priemonių, medieną galite apsaugoti. Visu pirma, medieną gerai išdžiovinkite tinkamai vėdindami patalpas. Išsiaiškinkite ir panaikinkite galimas drėgmės atsiradimo priežastys. „Jų gali būti keletas - susijusios su hidroizoliacija, stogo, langų sandarumu, vandens nutekėjimo-surinkimo sistema, lietvamzdžiais. Kai drėgmė medienoje nesikaups ir į ją nesigers, bus tinkamas vėdinimas mediena išdžius. Tuomet būtinai impregnuokite ją antiseptiku. Žinoma, tą reikėtų padaryti su nauja, šviežiai išpjauta mediena“, - pasakoja L. Zelenienė.

Jei mediena šiaip patamsėjusi, L. Zelenienė pataria ją nušlifuoti ar nuskusti iki švarios ir sveikos medienos, tuomet impregnuoti medienos antiseptiku. Jei jau paveikta pelėsio ar grybų, geriausia tokią medieną nuplauti medienos balikliu, palaukti, kol ji išdžius ir tada impregnuoti medienos antiseptiku. Impregnuotą antiseptiku medieną vėl gi svarbu gerai išdžiovinti prieš dažymą.

Dažyti patariama dažais, turinčiais atspalvį, kurie apsaugo nuo ultra violetinių spindulių. „Mano įsitikinimu, vien medžio impregnanto nepakanka ilgalaikei apsaugai. Po impregnavimo paviršių reikia nudažyti. Populiariausia rinktis medienos dažyves, kurios suteikia medienai spalvą ir apsaugo nuo saulės, lietaus, sniego. Dažyvės gali būti skaidrios ir pilnai dengiančios. Mėgstantiems natūralias medžiagas patarčiau medieną dažyti aliejumi. Šis produktas dažniausiai gaminamas iš linų sėmenų, puikiai apsaugo medieną, yra ekologiškas. Išorines sienas rekomenduočiau kas penkis metus, kruopščiai tam paruošus medieną. Geriausia, kad tai atliktų specialistai“, - pataria G. Vidrinskas.

Tiesa, jei pastebite, kad atsiranda problematiškų vietų, pavyzdžiui pietinėje pusėje saulė dažus nudegina greičiausiai, nedelskite ir perdažykite anksčiau.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.