Ką gaunate pirkdami kotedžą?

 (2)
Tai, kas pavaizduota titulinėje nuotraukoje – yra gana keistas pastatas, lyg ir kotedžas, lyg ir ne. Faktiškai tai nėra kotedžas, tačiau būtent tokiu vardu tokius sujungtus namus vadina tiek savininkai, tiek juos parduodantys verslininkai.
Ką gaunate pirkdami kotedžą?
© Shutterstock nuotr.

Žodis kotedžas, atsirado iš anglų kalbos žodžio cottage, kuris kilo nuo vietinių baudžiauninkų pavadinimo (jie buvo vadinami cotters). Tad jei kotedžo ieškotumėte Jungtinėje karalystėje ir Lietuvoje, jums būtų pasiūlyti skirtingi variantai. Anglijoje žodžiu cottage yra įvardijami kukliai atrodantys, jaukūs kaimiško stiliaus nameliai, esantys kaimiškoje ar pusiau kaimiškoje vietovėje. Taip pat šiuo vardu vadinami paprasti pavieniai namai esantys mažai urbanizuotoje vietovėje. Klasikinio kotedžo išplanavimas primena daugelio kaimo turizmo sodybų – apačioje skirta erdvė svečiams, šeimininkams susirinkti, pakalbėti ir pavalgyti, o užlipus į antrą aukštą ir išsimiegoti. Žinoma, nauji laikai daro savo, kotedžas keičia paskirtį ir jo išplanavimas nėra toks griežtas, statomi ir naujoviški kotedžai, tačiau tai vis dar britiškos provincijos stiliaus namelis.

Ką gaunate pirkdami kotedžą?
© Shutterstock nuotr.

Lietuvoje yra kiek kitaip. Lietuviškame tarptautinių žodžių žodyne aiškinama, kad kotedžas – tai "individualus ištaigingas vienabutis gyvenamasis namas su žemės sklypu". Toks aiškinimas palieka daug erdvės interpretacijoms - jei gyvenate nuosavame name ir turite raudonmedžio stalviršius ir plačiaekranį televizorių, galite nustebti, kad jau kurį laiką gyvenate ne kur kitur, o kotedže.

Dar daugiau sumaišties įneštų pasidairymas po parduodamų būstų rinką - Lietuvoje kotedžais labai dažnai vadinami sublokuoti dvibučiai namai. Su tradiciniu kotedžu jie, išskyrus galimą išplanavimą, turi mažai bendro, tačiau ši žodžio reikšmė taip giliai įsiskverbė į mūsų kalbą, kad mažai kas išgirdęs žodį "kotedžas" mąsto apie kaimišką namą ar vasarnamį.

Sublokuotų namų („kotedžų“) savitumai.

Šie namai yra tarsi tarpinė grandis tarp butų ir individualių namų – apibendrinant galima sakyti, kad čia daugiau galimybių nei gyvenant bute, tačiau mažiau nei tradiciniame name. Štai keletas esminių aspektų, skiriančių sublokuotus namus nuo kitų namų rūšių.

Žemės plotas. Kad ir koks painūs būtų kotedžo apibrėžimai, tačiau tiek tradicinis, tiek "lietuviškas" kotedžas visuomet šalia turi bent nedidelį žemės plotą. Sublokuoti namai gali turėti įvairaus dydžio žemės plotą, tačiau dažniausiai prie namo pridedama apie 5 arus su 2 arų paklaida į vieną ar į kitą pusę, priklausomai nuo NT kompanijos. 3 arai atrodytų ne kažin kas, ir vis dėlto, atkreipiant dėmesį į tai, kad gyvendami bute, žolės ploto, kurį vadinsite savu sava apskritai neturite, tai jau šis tas.

Vieta. Privalumas tas, kad šalia turėsite daugiau gamtos, kotedžams dažniausiai vieta renkama arčiau žalumos ar rajonuose toliau nuo centro. Trūkumus, žinoma, lemia ta pati sąlyga: kai nekilnojamojo turto statytojai renkasi statyti pastatus toliau nuo miesto centro, pailgėja susisiekimas, turite turėti automobilį, kad pasiektumėte svarbius, tačiau nutolusius objektus.

Kaimynų rizikos faktorius. Nuosavame name kaimynus girdite kur kas rečiau - dažniausiai tik tada, kai jie pjauna žolę ar audringai švenčia gimtadienį. Bute rizika būti pabudintam triukšmo yra kur kas didesnė - triukšmas gali pasiekti ir keli metrai virš galvos. Sublokuotame name turėsite daugiausia pora kaimynų ir niekas netriukšmaus virš lubų.

Plotas. Kotedžų yra įvairių plotų, tačiau šiandien rinkoje daugiausia siūloma maždaug 60-120 kv.m. ploto namų. Kitaip tariant, jie būna erdvesni nei statistinis butas, be to, gali turėti netgi daugiau ploto nei individualus gyvenamasis namas.

Kaina. Butų, namų ir kotedžų yra įvairiausių, tad ir jų kainos skiriasi. Be to, kaip žinia, kainą didžiaja dalimi lemia vieta. Ir vis tik, pripažįstama, kad nusipirkti kotedžą toje pačioje vietoje kainuos mažiau nei nusipirkti ar pasistatyti namą.

Išraiška. Individualų namą pasistatyti galite pagal savo išmonę. Taip pat ir nusipirktą namą galite gana drąsiai pertvarkyti. Kadangi sublokuoti namai įprastai statomi minikvartalais, laikantis vientiso architektūrinio stiliaus, didelės laisvės rinkdamiesi sprendimus greičiausiai neturėsite.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.