Ką gaunate pirkdami kotedžą?

 (2)
Tai, kas pavaizduota titulinėje nuotraukoje – yra gana keistas pastatas, lyg ir kotedžas, lyg ir ne. Faktiškai tai nėra kotedžas, tačiau būtent tokiu vardu tokius sujungtus namus vadina tiek savininkai, tiek juos parduodantys verslininkai.
Ką gaunate pirkdami kotedžą?
© Shutterstock nuotr.

Žodis kotedžas, atsirado iš anglų kalbos žodžio cottage, kuris kilo nuo vietinių baudžiauninkų pavadinimo (jie buvo vadinami cotters). Tad jei kotedžo ieškotumėte Jungtinėje karalystėje ir Lietuvoje, jums būtų pasiūlyti skirtingi variantai. Anglijoje žodžiu cottage yra įvardijami kukliai atrodantys, jaukūs kaimiško stiliaus nameliai, esantys kaimiškoje ar pusiau kaimiškoje vietovėje. Taip pat šiuo vardu vadinami paprasti pavieniai namai esantys mažai urbanizuotoje vietovėje. Klasikinio kotedžo išplanavimas primena daugelio kaimo turizmo sodybų – apačioje skirta erdvė svečiams, šeimininkams susirinkti, pakalbėti ir pavalgyti, o užlipus į antrą aukštą ir išsimiegoti. Žinoma, nauji laikai daro savo, kotedžas keičia paskirtį ir jo išplanavimas nėra toks griežtas, statomi ir naujoviški kotedžai, tačiau tai vis dar britiškos provincijos stiliaus namelis.

Ką gaunate pirkdami kotedžą?
© Shutterstock nuotr.

Lietuvoje yra kiek kitaip. Lietuviškame tarptautinių žodžių žodyne aiškinama, kad kotedžas – tai "individualus ištaigingas vienabutis gyvenamasis namas su žemės sklypu". Toks aiškinimas palieka daug erdvės interpretacijoms - jei gyvenate nuosavame name ir turite raudonmedžio stalviršius ir plačiaekranį televizorių, galite nustebti, kad jau kurį laiką gyvenate ne kur kitur, o kotedže.

Dar daugiau sumaišties įneštų pasidairymas po parduodamų būstų rinką - Lietuvoje kotedžais labai dažnai vadinami sublokuoti dvibučiai namai. Su tradiciniu kotedžu jie, išskyrus galimą išplanavimą, turi mažai bendro, tačiau ši žodžio reikšmė taip giliai įsiskverbė į mūsų kalbą, kad mažai kas išgirdęs žodį "kotedžas" mąsto apie kaimišką namą ar vasarnamį.

Sublokuotų namų („kotedžų“) savitumai.

Šie namai yra tarsi tarpinė grandis tarp butų ir individualių namų – apibendrinant galima sakyti, kad čia daugiau galimybių nei gyvenant bute, tačiau mažiau nei tradiciniame name. Štai keletas esminių aspektų, skiriančių sublokuotus namus nuo kitų namų rūšių.

Žemės plotas. Kad ir koks painūs būtų kotedžo apibrėžimai, tačiau tiek tradicinis, tiek "lietuviškas" kotedžas visuomet šalia turi bent nedidelį žemės plotą. Sublokuoti namai gali turėti įvairaus dydžio žemės plotą, tačiau dažniausiai prie namo pridedama apie 5 arus su 2 arų paklaida į vieną ar į kitą pusę, priklausomai nuo NT kompanijos. 3 arai atrodytų ne kažin kas, ir vis dėlto, atkreipiant dėmesį į tai, kad gyvendami bute, žolės ploto, kurį vadinsite savu sava apskritai neturite, tai jau šis tas.

Vieta. Privalumas tas, kad šalia turėsite daugiau gamtos, kotedžams dažniausiai vieta renkama arčiau žalumos ar rajonuose toliau nuo centro. Trūkumus, žinoma, lemia ta pati sąlyga: kai nekilnojamojo turto statytojai renkasi statyti pastatus toliau nuo miesto centro, pailgėja susisiekimas, turite turėti automobilį, kad pasiektumėte svarbius, tačiau nutolusius objektus.

Kaimynų rizikos faktorius. Nuosavame name kaimynus girdite kur kas rečiau - dažniausiai tik tada, kai jie pjauna žolę ar audringai švenčia gimtadienį. Bute rizika būti pabudintam triukšmo yra kur kas didesnė - triukšmas gali pasiekti ir keli metrai virš galvos. Sublokuotame name turėsite daugiausia pora kaimynų ir niekas netriukšmaus virš lubų.

Plotas. Kotedžų yra įvairių plotų, tačiau šiandien rinkoje daugiausia siūloma maždaug 60-120 kv.m. ploto namų. Kitaip tariant, jie būna erdvesni nei statistinis butas, be to, gali turėti netgi daugiau ploto nei individualus gyvenamasis namas.

Kaina. Butų, namų ir kotedžų yra įvairiausių, tad ir jų kainos skiriasi. Be to, kaip žinia, kainą didžiaja dalimi lemia vieta. Ir vis tik, pripažįstama, kad nusipirkti kotedžą toje pačioje vietoje kainuos mažiau nei nusipirkti ar pasistatyti namą.

Išraiška. Individualų namą pasistatyti galite pagal savo išmonę. Taip pat ir nusipirktą namą galite gana drąsiai pertvarkyti. Kadangi sublokuoti namai įprastai statomi minikvartalais, laikantis vientiso architektūrinio stiliaus, didelės laisvės rinkdamiesi sprendimus greičiausiai neturėsite.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ką reikia žinoti apie ūkio paskirties žemėje statomą sodybą?

Žemės ūkio paskirties žemėje galima statyti vieną ūkininko sodybą.

Kada statytojo teisė gali būti įgyvendinta?

Statytojas (užsakovas) – Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės fizinis asmuo, juridinis asmuo ar kita užsienio organizacija, kurie investuoja lėšas į statybą ir kartu atlieka užsakovo funkcijas (ar jas paveda kitam asmeniui).

Kaip skiriasi būstų kainos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Nekilnojamojo turto skelbimų portaluose kasdien skelbiama apie daugybės butų bei namų pardavimą. Kokio ploto būstai vertinami ir kokios jų kainos skirtingose šalyse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Senosios medinės kaimo sodybos: kodėl ir kaip jas tausoti?

Kai kalbame apie paveldą, prieš daugelio iš mūsų akis visų pirma iškyla didingi gamtos ir žmogaus sukurti monumentai, bažnyčių bokštai, viduramžių tvirtovės ir pilys, muziejinės ir antikvarinės vertybės bei panašūs dalykai. Kur kas rečiau pagalvojame apie tai, kad kiekvienas iš mūsų, leidžiantis vasaras senelių sodyboje ar galvojantis įsigyti ramų kampelį kokybiškam poilsiui atokiau nuo miesto šurmulio, turi galimybę savomis rankomis prisiliesti prie vertingo kultūros paveldo, prisidėti prie jo saugojimo ir puoselėjimo. Senosios kaimo sodybos, jų medinė architektūra ir jas supanti aplinka – unikalus ir vertingas palikimas.

Kur gyventi – mieste ar užmiestyje?

Renkantis nuosavą būstą tenka pasverti daugybę svarbių aspektų: kainą, dydį, apdailos tipą ir panašiai. Visgi vienas svarbiausių sprendimų, ieškant nuolatinių namų, yra vieta. Gyvenama erdvė tiek mieste, tiek užmiestyje turi savų privalumų bei trūkumų. Tad kur gyventi yra geriau?

Paprastas būdas išvengti net mažiausios kibirkšties namuose

Nedidelis gaisro židinys vos per pusę minutės gali tapti nevaldomas, o per 5 minutes liepsnos jau gali apglėbti visą pastatą. Nemažą dalį gaisrų sukelia gedimai elektros tinkle, pavyzdžiui, netvarkingas elektros jungiklis ar skydinė, pažeistas laidas. Tokiems gaisrams užkirsti kelią gali pažangus ir pakankamai paprastas skydinėje montuojamas įrenginys AFDD+.

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.

Ar statinį galima naudoti be statybos užbaigimo procedūras?

Naujai pastatytą ar rekonstruotą statinį naudoti galima tik atlikus statybos užbaigimo (SU) procedūras – įsitikinus, kad statybos darbai užbaigti pagal statinio projekto sprendinius, ir jį įregistravus Nekilnojamojo turto registre (NTR). Šie reikalavimai nėra privalomi tik vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų, inžinerinių tinklų, susisiekimo komunikacijų bei kitų nesudėtingųjų statinių statybos atvejais.

Būstas sostinėje: koks pirkinys yra tinkamiausias jaunai šeimai?

Po pastarųjų metų intensyvaus būsto kainų augimo, pirkėjams galvos skausmą kelią ne jų kaina, o milžiniška pasiūla. Sostinėje ketinantiems įsigyti nuosavą būstą – rinktis tikrai yra iš ko. Tačiau ekspertai pastebi, kad dėl didelės būsto pasiūlos pirkėjams sunku apsispręsti, ką verta pirkti, todėl pateikė keletą esminių patarimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.