Darau pats: stumdomų durų įrengimo principai

Lietuvoje yra daugybė įmonių, kurios siūlo slankiojančias durų sistemas. Jeigu susiviliojote tokių durų teikiamomis galimybėmis, turite tris variantus. Pirmasis – galite jas tiesiog užsisakyti įmonėje – jos bus pagamintos ir sumontuotos, tuo rūpintis jums nebereikės. Kitas variantas – užsakytas duris sumontuoti patiems, taip sutaupant dalį pinigų už montavimą. Na, o jeigu mėgstate darbus namuose atlikti patys, taupote pinigus, eksperimentuojate, jums patrauklios neįprastos idėjos ar tiesiog mėgstate grubų minimalizmą, stumdomas duris galite įsirengti patys – jums ir skirta ši publikacija.
Darau pats: stumdomų durų įrengimo principai
© Fotolia nuotr.

Vienas pagrindinių stumdomų durų privalumų – sutaupoma patalpos erdvė. Tiesa, labiausiai vieta taupoma pasirinkus sprendimą, kai durys suvažiuoja į sieną, tačiau įrengti tokias duris yra sudėtingiau bei brangiau. Vis dėlto ir standartinės lygiagrečiai ant sienos plokštumos užvažiuojančios durys taip pat turi savų privalumų – jums nereikia jaudintis, kad durų varčia kliudysite per arti pastatytą objektą, o norint ką nors pastatyti prie sienos, kur suvažiuoja durys, pakaks palikti kelių centimetrų tarpą. Kone vienintelis tokių durų trūkumas yra šiek tiek prastesnė garso izoliacija nei analogiško storio varstomų durų, kadangi lieka daugiau tarpų.

Stumdomos durys yra ypatingai populiarios šiuolaikinėse spintose. Jei namuose turite laisvą nišą, joje praktiškai vien tik durų pagalba galite įsirengti įeinamą spintą ar drabužinę. Tai pigiau nei pirkti spintą, kadangi nereikia pirkti ar gaminti viso baldo– užtenka tik įtvirtinti stumdomas duris ir, žinoma, vėliau įrengti pakabas ir kitus reikalingus atributus.

Durys. Stumdomos durys gali būti faneruotos, laminuotos, plastikinės, pagamintos iš medžio masyvo, stiklo ir panašiai – gamyboje naudojamos tokios pat medžiagos kaip ir įprastoms varstomoms durims. Jei norite patys įsirengti stumdomas duris, tačiau neturite daug patirties, lengviausia bus įsirengti medines duris. Jei gaminate duris patys, galite imtis ir nestandartinių sprendimų – tarkime, vakarietiškuose interjeruose pakankamai populiarių „daržinės durų“ iš senų lentų, suteikiant patalpai grubaus kaimiško akcento.

Renkantis durų medžiagą svarbu atkreipti dėmesį į angos dydį, kadangi didesnio ploto durys daugiau sveria, o sistemoje naudojami takeliai ir profiliai atlaiko skirtingus svorius. Be to, sunkesnėms durims reikės ir daugiau pastangų kiekvienąkart jas atidarant, taip pat sunkesnės durys pasižymi didesne inercija – sunkiau sustoja jas išjudinus. Storis šiuo atveju labai svarbus – nors galite tikėtis, kad pasirinkus gerą sistemą ir gerai ją įtvirtinus, durys stabiliai laikysis, tačiau plonesnes duris darinėti yra paprasčiausiai lengviau.

Minimalistinės medinės „pasidaryk pats“ tipo durys telieka paprastos – šiuo atveju iš esmės siekiate turėti tinkamo dydžio plokštę, kuri galėtų važinėti bėgeliais. Gera žinia, kad tokios durys gali būti ir neįmantrios – jums nebūtina turėti spynos mechanizmo ar užlaidų. Tiesa, jei toks minimalizmas netenkina, vėliau durų plokštę bus galima dekoruoti pagal savo norus – pritvirtinti veidrodį, dalį jos išpurkšti mokyklinės lentos dažais, ant kurių vėliau bus galima rašyti ir panašiai.

Geriausia bei populiariausia paprastu būdu gaminamoms durims rinktis laminuotą medžio drožlių plokštę (LMDP). Nestandartiniam interjerui išeitis gali būti medžio masyvo plokštės ar netgi tikros nenaudojamos lauko durys. Jos atrodo efektingai, tačiau yra masyvios ir ne tik stilistiškai – tokios durys dėl savo svorio dažniausiai montuojamos, pasitelkiant kur kas tvirtesnį kitokio principo bėgelį ir išryškinant tvirtinimo elementus.

Standartinių laminuotų medžio drožlių plokščių storių nėra – plokštės gali būti įvairiaus storio ir viršyti 30 mm. Jų pasirinkimas priklauso nuo to, kur įrengiate duris. Natūralu, kad sieninei spintai užteks plonesnių, kai durims tarp kambarių galbūt norėsis pasirinkti storesnes. Tiesa, jau šioje vietoje reikėtų atkreipti dėmesį, ar bus lengva rasti jūsų plokštės pločiui reikalingus pakankamo storio profilius.

Svarbiausia – plokštės dydis – ji, savaime suprantama, turi dengti angą. Jeigu gaminate sieninę (įeinamą) spintą, gali būti, kad platesnei angai vienų durų neužteks. Įrengti dvigubą sistemą rekomenduojama, kai nišos plotis yra daugiau nei 1,8 metro.

Dėl medžio drožlių plokštės ypatybių, paprastais įrankiais bus labai sunku tiksliai nupjauti kraštą – tokia plokštė linkusi trupėti. Geriausiai ir lygiausiai nupjauna specialios staklės, kurias naudoja šia paslauga užsiimančios įmonės. Galbūt atrodo neteisinga jau šiame etape paminti „pasidaryk pats“ principą, tačiau namuose tokių staklių greičiausiai neturite, o šiuo atveju ir efektyvumas yra ne žmogaus naudai. Vis dėlto, jei ryžotės pjauti patys, būtinai apšlifuokite kraštą. Nupjautus plokštės kraštus taip pat būtina laminuoti. Galite naudotis parduodamomis PVC arba ABS baldų briaunų laminavimo juostomis. Storesnio sluoksnio laminavimo juosta šiuo atveju yra efektyvesnė. Vis dėlto, kai kurios plokščių pjovimu užsiimančios įmonės, jūsų plokščių briaunas taip pat gali ir padengti minėtomis medžiagomis.

Bėgelių sistema. Slankiojančių sistemų ir tvirtinimų yra įvairių tipų bei kainų. Savadarbėms durims nereikliausia bus įprasta bėgelių sistema – su matomais viršutiniu bei apatiniu bėgeliais. Jos principas yra paprastas – apatinis bėgelis tvirtinamas prie grindų, o viršuje pritvirtinamas kreipiantysis bėgelis. Prie durų pritvirtinami ratukai (parduotuvėse galima nusipirkti ir pavienes dalis ir tvirtinimo komplektus) bei rankena ar kitasalternatyvus sprendimas – visų šių elementų pagalba durys gali slankioti.

Bėgeliai, kurių galite nusipirkti statybinių prekių parduotuvėse, yra gaminami iš plieno arba aliuminio. Egzistuoja ir įvairių jų padengimų – aliuminio profiliai gali būti dažyti medžio imitacijos spalva ar anoduoti. Plieninių profilių privalumas – jie pigesni nei aliumininiai, tačiau dėl konstrukcinių ypatybių daugiau naudojami įrengti durims, kurios bus matomos iš vienos pusės, pavyzdžiui, įeinamose spintose ar balduose. Tokių bėgelių sienelės yra plonesnės, jie mažiau patvarūs, taip pat teigiama, kad stumdomos šio tipo durys skleidžia didesnį garsą. Tuo tarpu aliumininę bėgelių sistemą galima naudoti ir įrengiant duris tarp patalpų, kadangi papildomų tvirtinimo detalių nesimato nei iš vienos pusės.
Dėmesio! Įsigydami bėgelių sistemas, atkreipkite dėmesį, kad bėgeliai atlaiko skirtingą svorį.

Ilgi bėgeliai parduotuvėse dažnai būna standartinių ilgių (2 m, 3 m, 4 m ar kitokių ilgių), tad juos reikės patrumpinti atsižvelgiant į jūsų patalpą. Pasinaudokite metalo pjūklu arba pasidomėkite toje vietoje, kur perkate – gali būti, kad pardavėjas siūlo tokią paslaugą.

Tvirtinimas. Apatinis bėgelis gali būti sėkmingai priklijuojamas – tam galite panaudoti dvipusę lipnią juostą ar panašų sprendimą. Jei naudojate platų apatinį bėgelį, galite apatinę konstrukciją tvirtinti ir medvaržčiais. Tai mažiau patogu, jei bėgelis siauras, be to, neatsargiai dirbdami galite jį apgadinti.

Bėgelių pozicijas būtina kruopščiai sutikrinti, kadangi netiksliai sumontuotų durų pakrypimas į bet kurią pusę pasijus iškart. Viršutinis bėgelis paprastai gręžiamas ir tvirtinamas 80- 100 mm medvaržčiais. Minimalus viršutinio bėgelio ilgis turėtų būti ne trumpesnis nei dvigubas durų plotis, o maksmalų ilgį galite pasirinkti pagal išmatavimus kambario, jo apstatymą ir estetinę sistemos išvaizdą – galite jį tvirtinti nors ir per visą sieną.

Tinkamai įtvirtinus bėgelius, metas įstatyti duris. Prie plokštės pritvirtinami ratukai – patariama ratukus tvirtinti toliau nuo durų kraštų. Tuomet pirmiausia į sistemą įstatoma viršutinė dalis, po to apatinė (su ratuku).

Turite savo duris.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.

Darau pats: menininkas gamina inkilus susiliejančius su miesto aplinka

Paukščiai – vieni iš nedaugelio laukinių gyvūnų, kurie nepaliko miesto aplinkos. Gatvės menininkas Thomas Dambo ėme kurti su miesto aplinka susiliejančius inkilus, kurie paverčia paukščių buveines nematomomis ir taip juos apsaugo.

Darau Pats: naujagimio susilaukusių šeimininkų dovana augintiniui – kambarys po laiptais

Jauna šeima, kuri visai neseniai susilaukė pirmagimio, nusprendė savo augintiniui padovanoti naują būstą – nuosavą kambarį po laiptais. Kviečiame pasigrožėti šio Darau Pats projekto rezultatais.

Darau Pats: buvęs dailidė šiandien gamina mažus namelius ant ratų

Malina Bura pasidalino savo tėčio, kuris gamina mažus namelius ant ratų, istorija. Mergina mano, kad jo darbai turėtų sulaukti daug daugiau dėmesio, o jis pats – pripažinimo.

Darau pats: 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris

Senos, nebereikalingos durys – statybinė atlieka, kurią, įdėjus šiek tiek pastangų, visai nesudėtingai galima prikelti naujam gyvenimui. Iš senų durų galima pasigaminti stalviršį, lovos galvūgalį, knygų lentyną ir kitus panašius daiktus. Pristatome 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris įvairiuose Darau Pats projektuose.

Darau pats: kaip pagaminti palapinę savo augintiniui?

Tipi – kūgio formos palapinė. Autentiška tipi palapinė yra gaminama iš odos ir beržo tošies. Šiandien populiaru tokias unikalias palapines perkelti iš lauko į namų vidų ir paversti jas vaikų žaidimo nameliais arba augintinių guoliais.

5 būdai, kaip panaudoti perforuotą sienelę

Perforuota sienelė – plokštė su tvarkingai išsirikiavusiomis skylutėmis. Nors iš pirmo žvilgsnio ji atrodo niekuo neypatinga, tačiau iš tiesų tokia sienelė yra pravarti tiek namų buityje, tiek darbams skirtoje erdvėje. Ši plokštė gali pasitarnauti kaip praktiška daiktų laikymo vieta, kurioje jie yra visada gerai matomi ir lengvai prieinami.

3D spausdintuvu per 24 valandas pagaminamas namas vos už 10 tūkst. eurų

Paprastai namo statyba užtrunka keletą mėnesiu, o kartais gali užsitęsti ir dar ilgiau. Kompanijai „Apis Cor“ iš San Francisko pavyko gyvenamą namą pastatyti vos per 24 valandas naudojant 3D spausdintuvą.

Darau pats: 4 lesyklėlių projektai, kuriuos galite išbandyti dar šią žiemą (1)

Žiema yra metas, kai kiemo bei sodo čiulbuonėliams prireikia pagalbos ieškant maisto, todėl ne vienas iš mūsų šiuo metų laiku lauke kabiname įvairiausias lesyklėles. Kviečiame susipažinti su keliais paukščių lesyklėlių Darau Pats projektais, kuriuos galite išmėginti dar šią žiemą.