Darau pats: šildymo šaltinio pasirinkimas A+ klasės namui

 (16)
„A+ namas“ tinklaraščio autorius Mindaugas dalinasi savo įžvalgomis apie tinkamiausio šilumos šaltinio pasirinkimą A+ klasės namui.
© Asm. albumo nuotr.

Šilumos šaltinis yra labai opi A+ klasės namo problema. Mat reikia mažos galios ir pigios sistemos. O tai suderinti vis dar labai sudėtinga arba brangu. Mane domino daugybė sistemų: dujos, šilumos siurblys oras-vanduo, geoterminis ir net šildymas grynai elektra. Trumpai papasakosiu, kaip rinkausi šildymo sistemą.

Tik baigus kurti namo projektą, gavau pranešimą, kad mūsų kvartale bus vedamos dujos. Pranešimą gavau trečiadienį, o penktadienį buvau sutaręs atsiimti iš architekto projektą. Per dvi dienas projekto nepakoreguos, todėl nusprendėme viską atidėti ateičiai. Prasidėjo namo statybos, išmūrijo sienas ir vis dar galvojau apie dujas. Bet tuomet būtų tekę sienoje pjauti skylę langui, daryti ventiliacijos angą. Dujos labai domino, nes sistemą gana pigu įrengti, bet nepatiko šokinėjantis dujų kaloringumas, šalčio tiltai (kaminai), papildomas langas. Sunkiai sekėsi apsispręsti, bet dujų atsisakiau.

Tuomet liko du variantai: šilumos siurblys oras-vanduo (liaudiškai vadinamas „orinukas“) arba šilumos siurblys gruntas-vanduo (dažniausiai vadinamas geoterminiu). Suprantama, kad dėl kainos labiausiai imponavo „orinukas“. Vienos firmos atstovas leido žiemos metu nuvažiuoti apžiūrėti uošvio name veikiančio „orinuko“.

Jis prisipažino, kad lauko blokas daug „siusioja“ (atitirpdamas išskiria vandenį), tas blokas sumontuotas prie garažo, todėl dažnai žiemą neįvažiuoja į garažą (vanduo virsta ledu), miegant artimiausiame kambaryje girdimas lauko bloko darbas. O kuomet dar ofise „užkūrė“ parodinį modelį, kuris sukėlė tokį vėją, kad sunkios plastikinės užuolaidos pakilo į viršų, nusprendžiau „orinuko“ atsisakyti. Nepatiko ir tai, kad „orinuko“ atveju lauko bloko vamzdžius reikia vesti per sieną (papildomas šalčio tiltas), jo COP maždaug 1 prastesnis nei geoterminio.

Liko tik du pasirinkimai: namo šildymas grynai elektra, karšto vandens ruošimą patikint saulės kolektoriams, ir geoterminis siurblys. Suprantama, kad labiausiai imponavo elektra su saulės kolektoriais, nes tokia sistema būtų 2 ar net 3 kartus pigesnė. Gal ir būčiau pasirinkęs elektrą su saulės kolektoriais, bet toks namo šildymas gali „netempti“ iki A+ klasės standarto. Tikėtina, kad namas būtų gavęs tik B klasės sertifikatą. Kuomet tiek daug iečių sulaužyta siekiant šilto namo, buvo kvaila pačioje pabaigoje pasiduoti. Liko vienintelis sprendimas – geoterminis.

Šioje vietoje ilgokai galvojau apie kinų modelius, nes jie gerokai pigesni. Visgi juos atmečiau ir apsistojau ties Europos gamintojais „Nibe“ ir „Alpha Innotec“. Pasirinkau pastarąjį dėl kelių priežasčių. Jam gamintojai suteikia 5 metų garantiją bet kokiam gedimui („Nibe“ būtų davusi 3 metus), vokiečio COP šiek tiek aukštesnis, tais metais tai buvo visiškai naujas įrenginys (pamaniau, kad bus modernesnis ir ilgiau morališkai nepasens).

Savo pasirinkimu tikrai nesiskundžiu. Pasirinkau maksimaliai sukomplektuotą 4,7 kW galios įrenginį: viduje integruotas 178 l karšto vandens boileris, siurblys turi pasyvų vėsinimą (visiems rekomenduoju). Labai norėjau inverterinio modelio, bet jis būtų apie 1000 eurų brangesnis. Inverterinio „pečiaus“ esmė ta, kad jis gali keisti galią nuo 1 iki 6 kW. Nusistato optimalią galią (pagal namo šilumos nuostolius) ir praktiškai dirba nesustodamas. Įsivaizduojate: veikia beveik kiaurą parą! Dažniausiai dirba minimalia galia (mano atveju būtų 1-2 kW), todėl mažiau sodina gręžinį, o cirkuliaciniai siurbliai prisuka šiek tiek mažiau elektros. Metinis inverterinio siurblio COP (vadinamas SCOP) yra šiek tiek aukštesnis, bet kuomet mano namo šilumos poreikis toks mažas, tai papildomos 1000 eurų išlaidos nebūtų atsipirkę. Po kelių metų paprastų geoterminių siurblių tikriausiai neliks ir visi pereis prie inverterinių.

Lauko kolektorius – gręžinys. Net nebuvo minčių daryti horizontalų kolektorių, nes gruntas – smėlis, o ir sklypas mažas. Įrengėme 90 m gylio gręžinį. Sistema užpildyta propilengliukoliu, kuris yra ekologiškas ir įvykus nelaimei neužterštų grunto ir požeminio vandens. Gaila, kad „Artva“ 20-30 metrų gylyje neįrengė bentonito kamščio, kuris apsaugo giluminius vandenis nuo taršos. Apie klaidą sužinojau tuomet, kuomet gręžinys jau buvo užpiltas skalda. Vėliau jie atkasė 2 metrus ir šiek tiek užpylė bentonito, bet tai atlikta ne visai pagal naujausias taisykles.

Visa sistema kainavo 9565 eurus. Už šią sumą įsigytas geoterminis šilumos siurblys, įrengtas gręžinys, sumontuota visa įranga katilinėje. Taip pat įskaičiuoti papildomi laidai, grąžtai ir net atskiras skaitliukas, fiksuojantis elektros sąnaudas. Paprasčiau sakant, sistema ne tik šildo namą, ruošia karštą vandenį, bet ir vasarą vėsinimą namą.

Informacija ir fotografijos: A+ namas

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau Pats: daugybė medinių pakavimo dėžių panaudojimo būdų (1)

Tikriausiai daugumai yra tekę matyti ir liesti medines pakavimo dėžės. Jas dažnai matome parduotuvių daržovių skyriuose, sendaikčių išpardavimo vietose, o kartais viena kita tokia dėžė mėtosi nuosavame garaže ar rūsyje. Medines pakavimo dėžes visai nesudėtingai galima panaudoti įvairiuose Darau Pats projektuose. Pristatome keletą pavyzdžių, kaip pritaikyti šias senas dėžes interjere.

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.

Darau pats: menininkas gamina inkilus susiliejančius su miesto aplinka

Paukščiai – vieni iš nedaugelio laukinių gyvūnų, kurie nepaliko miesto aplinkos. Gatvės menininkas Thomas Dambo ėme kurti su miesto aplinka susiliejančius inkilus, kurie paverčia paukščių buveines nematomomis ir taip juos apsaugo.

Darau Pats: naujagimio susilaukusių šeimininkų dovana augintiniui – kambarys po laiptais

Jauna šeima, kuri visai neseniai susilaukė pirmagimio, nusprendė savo augintiniui padovanoti naują būstą – nuosavą kambarį po laiptais. Kviečiame pasigrožėti šio Darau Pats projekto rezultatais.

Darau Pats: buvęs dailidė šiandien gamina mažus namelius ant ratų

Malina Bura pasidalino savo tėčio, kuris gamina mažus namelius ant ratų, istorija. Mergina mano, kad jo darbai turėtų sulaukti daug daugiau dėmesio, o jis pats – pripažinimo.

Darau pats: 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris

Senos, nebereikalingos durys – statybinė atlieka, kurią, įdėjus šiek tiek pastangų, visai nesudėtingai galima prikelti naujam gyvenimui. Iš senų durų galima pasigaminti stalviršį, lovos galvūgalį, knygų lentyną ir kitus panašius daiktus. Pristatome 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris įvairiuose Darau Pats projektuose.

Darau pats: kaip pagaminti palapinę savo augintiniui?

Tipi – kūgio formos palapinė. Autentiška tipi palapinė yra gaminama iš odos ir beržo tošies. Šiandien populiaru tokias unikalias palapines perkelti iš lauko į namų vidų ir paversti jas vaikų žaidimo nameliais arba augintinių guoliais.

5 būdai, kaip panaudoti perforuotą sienelę

Perforuota sienelė – plokštė su tvarkingai išsirikiavusiomis skylutėmis. Nors iš pirmo žvilgsnio ji atrodo niekuo neypatinga, tačiau iš tiesų tokia sienelė yra pravarti tiek namų buityje, tiek darbams skirtoje erdvėje. Ši plokštė gali pasitarnauti kaip praktiška daiktų laikymo vieta, kurioje jie yra visada gerai matomi ir lengvai prieinami.

3D spausdintuvu per 24 valandas pagaminamas namas vos už 10 tūkst. eurų (1)

Paprastai namo statyba užtrunka keletą mėnesiu, o kartais gali užsitęsti ir dar ilgiau. Kompanijai „Apis Cor“ iš San Francisko pavyko gyvenamą namą pastatyti vos per 24 valandas naudojant 3D spausdintuvą.