Kaip suplanuoti ir paruošti peržiemojimui mažą daržą?

Ruduo - tai metas, kai galime apgalvoti, kaip norime pakeisti savo sodą ir daržą. Šiame straipsnyje modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorė Ingė Auželienė konsultuoja, kaip planuoti mažą daržą ir ką galima nuveikti jo labui dabar.
Kaip suplanuoti ir paruošti peržiemojimui mažą daržą?
© Shutterstock nuotr.

Patarimai, kaip planuoti daržą

1. Visų pirma pagalvoti apie šeimos poreikius – ką valgome, kad nepasodintume to, ką tiesiog kažkas davė ar nebrangiai nupirkote, bet iš tikrųjų valgyti nelabai patinka.

2. Darže turėtų būti visų tipų daržovių – lapinių (įskaitant prieskonines), ankštinių, šakninių, vaisinių. Kiekvienais metais daržoves reikėtų sodinti vis į kitą vietą, kad nenualintumėme dirvos. Mano patarimas: išdalinti šių grupių daržoves į lygias dalis, ir jas kasmet kaitalioti vietomis – tokiu būdu į tą patį plotą grįžta tos daržovės po 3 metų.

Kaip taupyti erdvę, jei galime skirti daržui tik nedidelį plotą?

1. 2-3 arai – jau nemažas daržas, užteks ir pasiruošti atsargų. Kartais vietos reikia išties mažiau nei atrodytų. Pagalvokime, kiek esam pasiruošę skirti laiko ir pastangų atsargų ruošimui. Auginkime daugiau greitai užaugančių ir šviežiai vartojamų daržovių, kad bent vasarą kasdien turėtume ant savo stalo.

2. Darže galime sodinti medžius – tačiau po jais turėtų būti pavėsį pakenčiančios daržovės, pavyzdžiui, lapinės. Geriausia, kad medis darže būtų koloninės formos (pavyzdžiui, koloninės obelys) arba špalerinės formos (specialiai formuotos ant špalerių), kad suteiktų kuo mažiau pavėsio.

3. Medžius galite sodinti šiaurinėje daržo pusėje, kad būtų daržo zonoje, tačiau neužstotų saulės kitiems augalams.

4. Komposto krūvoje galime auginti moliūgus – jiems kaip tik reikia trąšios žemės. Taip pat tai bus ir estetiškas sprendimas.

5. Išnaudoti vieną vietą keliems derliams, pavyzdžiui, rudenį sėjame salotas ankstyvam pavasariniam derliui, po jų – žirnius, o nuėmus žirnių derlių, jų vietoje vėl galima sodinti salotas ar ridikėlius.

Ką galime nuveikti dabar rudenį:

1. Pasiruošti atramines sieneles, ant kurių kitą sezoną ramstysime žirnius ir įvairius vijoklius.

2. Iš rudens pasėjame paruoštoje daržo žemėje ridikėlius, morkas, krapus, salotas – bus ankstyvesnis derlius. Svarbu, kad iki užšąlant nespėtų išdygti, tad dabar – pats metas.

3. Jei planuojame pakeltas lysves, reikėtų susikalti rėmelį, sudėti ten rudenį nugrėbtus lapus, nupjautą žolę, šiaudus, pasiruošto komposto. Pavasariui tokia lysvė bus puikiai paruošta sėti. Uždengti dabar nereikia – kai pasėsime pavasarį, galima uždengti skaidria plėvele ar stiklu, kad greičiau įšiltų. Pakeltoje lysvėje tai labai patogu padaryti.

4. Likusius lapus, žolę ir šiaudus dedame į kompostą. Nepamirškime, kad lapai – greičiausiai besikompostuojanti medžiaga. Komposto dengti nereikia, nes kaitinimo procesai, kai nebešilta lauke, jau vis tiek nebe tokie aktyvūs. Tad galima naudoti specialius kompostavimą greitinančius preparatus.

5. Rudenį dar galime naudoti biologinius preparatus, kurie atstato dirvos derlingumą. Juos reikia barstyti ir perkasti žemę.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.