Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai

Alpinariumas – kalnų peizažą imituojantis akmenų ir augalų sodas. Pasitelkus fantaziją, kūrybiškumą bei žinias apie alpinariumo įrengimą, galima sukurti natūraliai atrodančią ir akį patraukiančią sodo puošmeną. Kaip tinkamai išrinkti alpinariumui skirtą vietą bei augalus, paklausėme Vilniaus kolegijos Kraštotvarkos ir agroverslo technologijos katedros specialisto.
© Shutterstock

Kaip išrinkti vietą alpinariumui?

Renkantis vietą alpinariumui labai svarbu atkreipti dėmesį į esamus želdynus, reljefą ir saulės prieinamumą. Reikia žinoti, jog jokiu būdu alpinariumo negalima įrenginėti šiaurinėje ir visiškoje pietinėje pusėje. Alpinariumui netinkama vieta yra po aukštais medžiais, viduryje vejos, prie įvažiavimo į kiemą, nes jis tiesiog ten „nesižiūrės“. Geriausia alpinariumui parinkti jaukų vidinio kiemo kampą, arba vietą esančią šalia išėjimo į kiemą ar terasos. Kalbant apie reljefą – jei kiemas nėra lygus, tai tik pliusas, tuomet alpinariumas puikiai užbaigs visą sodybos želdinimą. Taip pat alpinariumai puikiai dera šalia nedidelio tvenkinio ar tekančio vandens.

„Prieš įrengiant alpinariumą reikia žinoti, jog tai nėra paprastas gėlynas su akmenimis jame – tai natūralaus kraštovaizdžio (t. y. kalnų fragmento), perkėlimas į kiemą, todėl labai svarbu parinkti ne tik tinkamą vietą, bet ir formą būsimam alpinariumui ir kuo natūraliau išdėlioti akmenis. Geriausias akmenų išdėstymas yra tuomet, kai akmens matosi tik trečdalis, o patys akmenys yra skaldyti ir skirtingų dydžių. Didieji akmenys pasitarnauja ir kaip grunto laikomosios dalys bei kaip kai kurių augalų atramos. Akmenis reikia rinktis vienodos rūšies, geriausia jų nemaišyti, tuomet jūsų alpinariumas atrodys ypatingai natūralus. Dažniausiai alpinariumui parenkamos ir dėkingiausios formos – ovalas ir stačiakampis“, - pataria dekoratyvinių augalų specialistas Tomas Čižokas.

Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai
© Shutterstock

Koks dirvožemis tinka alpinariumui?

Įrenginėjant alpinariumą svarbu atsižvelgti ir į dirvožemį. Jo dirvožemis neturi būti labai derlingas, nes augalai greitai augs, išsikeros ir užstos akmenis, todėl alpinariumas praras visą dekoratyvumą. „Alpinariumas nuolatos turi būti lyg kalnų vaizdas, o ne sąžalynas. Alpinariumo dirvožemiui naudojami durpių, komposto, smėlio ar žvyro mišiniai. Jei alpinariume norite pasisodinti augalą, kuriam reikalingas itin derlingas dirvožemis, tuomet į jo sodinimo vietą įdėkite daugiau kompostinės žemės. Svarbiausia, jog alpinariumo žemė būtų kuo laidesnė vandeniui, todėl prieš įrengiant alpinariumą suformuokite drenažo sluoksnį – tam geriausia tinka statybinės atliekos, plytos, plytų nuolaužos, nenaudojami akmenys. Taip pat reikia atminti, jog ir naudojami akmenys alpinariume, turi įtakos jo rūgštingumui ir sudėčiai. Jei alpinariumui naudosite smiltainį, kurio pH yra neutralus – tuomet šalia tokių akmenų puikiai augs daugelis alpinariumui skirtų augalų, jei naudojate dolomitą ar kalkakmenį – augs tik tie augalai, kurie mėgsta šarminę dirvą. Granitas ir bazaltiniai akmenys dirvą rūgština, todėl tokiame alpinariume puikiai jausis rūgštesnę dirvą mėgstantys augalai“, - sako specialistas.

Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai
© Fotolia

Kokie augalai tinka alpinariumui?

Alpinariumui tinka daugelis augalų: tiek įvairūs žemaūgiai spygliuočiai, tiek daugiametės ir svogūninės gėlės. Svarbiausia yra nepersistengti su augalų rūšių įvairove, o pasirinkti tam tikrą kiekį augalų, kurie žydi skirtingu metu, tuomet bus galima džiaugtis skoningu ir nuolat žydinčiu alpinariumu.

„Sodinant augalus į alpinariumą reikia pradėti nuo žemaūgių spygliuočių ir neaukštų krūmų – tam puikiai tinka kalninės pušys, juodosios pušys, gulsčiasis kadagys, šliaužiantysis kadagys. Taip pat įvairūs krūmai, kurie auga neaukšti ir galima lengvai karpyti: raugerškiai, lanksvos. Susodinus šiuos augalus, šalia jų komponuojamos daugiametės gėlės. Daugiametes gėles geriausia sodinti grupelėmis o ne pavieniui. Alpinariume puikiai atrodys karpatiniai katilėliai, įvairios melsvės, levandos, darželinės aubretės, lieknoji plukė, šilinis gvazdikas, alpinis astras, visžalė rudgrūdėlė, kietis, vilkdalgiai, eraičinai, katžolė, paprastoji šilagėlė, įvairios viksvos, šilokai.Nereikia pamiršti ir kiliminių augalų – čiobrelių, aitriųjų šilokų, ylalapių flioksų, aubrečių, perkūnropių. Tarpuose tarp jų būtinai pasodinkite svogūninių gėlių – krokų, žydrių, scylių, vėlyvių. Kiliminiai augalai padės sujungti visus alpinariumo augalus į vientisą želdyną, paslėps nužydėjusias svogūnines gėles“, - rekomenduoja T. Čižokas

„Aukščiausiose alpinariumo vietose sodinami didesni augalai, einant į pakraščius būtina išlaikyti augalų žemėjimą. Po pasodinimo, porą savaičių reikia gausiai lieti, kad augalai gerai prigytų. Po prigijimo lieti tik esant labai karštoms ir saulėtoms dienoms, tręšti tik pavasarį, kad augalai nepradėtų sparčiai augti ir geriau žiemotų. Taip pat svarbu nuolat purenti aplink augalus, nes alpinariumo žemė greičiau sukietėja“, - priduria specialistas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.