Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai

Alpinariumas – kalnų peizažą imituojantis akmenų ir augalų sodas. Pasitelkus fantaziją, kūrybiškumą bei žinias apie alpinariumo įrengimą, galima sukurti natūraliai atrodančią ir akį patraukiančią sodo puošmeną. Kaip tinkamai išrinkti alpinariumui skirtą vietą bei augalus, paklausėme Vilniaus kolegijos Kraštotvarkos ir agroverslo technologijos katedros specialisto.
© Shutterstock

Kaip išrinkti vietą alpinariumui?

Renkantis vietą alpinariumui labai svarbu atkreipti dėmesį į esamus želdynus, reljefą ir saulės prieinamumą. Reikia žinoti, jog jokiu būdu alpinariumo negalima įrenginėti šiaurinėje ir visiškoje pietinėje pusėje. Alpinariumui netinkama vieta yra po aukštais medžiais, viduryje vejos, prie įvažiavimo į kiemą, nes jis tiesiog ten „nesižiūrės“. Geriausia alpinariumui parinkti jaukų vidinio kiemo kampą, arba vietą esančią šalia išėjimo į kiemą ar terasos. Kalbant apie reljefą – jei kiemas nėra lygus, tai tik pliusas, tuomet alpinariumas puikiai užbaigs visą sodybos želdinimą. Taip pat alpinariumai puikiai dera šalia nedidelio tvenkinio ar tekančio vandens.

„Prieš įrengiant alpinariumą reikia žinoti, jog tai nėra paprastas gėlynas su akmenimis jame – tai natūralaus kraštovaizdžio (t. y. kalnų fragmento), perkėlimas į kiemą, todėl labai svarbu parinkti ne tik tinkamą vietą, bet ir formą būsimam alpinariumui ir kuo natūraliau išdėlioti akmenis. Geriausias akmenų išdėstymas yra tuomet, kai akmens matosi tik trečdalis, o patys akmenys yra skaldyti ir skirtingų dydžių. Didieji akmenys pasitarnauja ir kaip grunto laikomosios dalys bei kaip kai kurių augalų atramos. Akmenis reikia rinktis vienodos rūšies, geriausia jų nemaišyti, tuomet jūsų alpinariumas atrodys ypatingai natūralus. Dažniausiai alpinariumui parenkamos ir dėkingiausios formos – ovalas ir stačiakampis“, - pataria dekoratyvinių augalų specialistas Tomas Čižokas.

Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai
© Shutterstock

Koks dirvožemis tinka alpinariumui?

Įrenginėjant alpinariumą svarbu atsižvelgti ir į dirvožemį. Jo dirvožemis neturi būti labai derlingas, nes augalai greitai augs, išsikeros ir užstos akmenis, todėl alpinariumas praras visą dekoratyvumą. „Alpinariumas nuolatos turi būti lyg kalnų vaizdas, o ne sąžalynas. Alpinariumo dirvožemiui naudojami durpių, komposto, smėlio ar žvyro mišiniai. Jei alpinariume norite pasisodinti augalą, kuriam reikalingas itin derlingas dirvožemis, tuomet į jo sodinimo vietą įdėkite daugiau kompostinės žemės. Svarbiausia, jog alpinariumo žemė būtų kuo laidesnė vandeniui, todėl prieš įrengiant alpinariumą suformuokite drenažo sluoksnį – tam geriausia tinka statybinės atliekos, plytos, plytų nuolaužos, nenaudojami akmenys. Taip pat reikia atminti, jog ir naudojami akmenys alpinariume, turi įtakos jo rūgštingumui ir sudėčiai. Jei alpinariumui naudosite smiltainį, kurio pH yra neutralus – tuomet šalia tokių akmenų puikiai augs daugelis alpinariumui skirtų augalų, jei naudojate dolomitą ar kalkakmenį – augs tik tie augalai, kurie mėgsta šarminę dirvą. Granitas ir bazaltiniai akmenys dirvą rūgština, todėl tokiame alpinariume puikiai jausis rūgštesnę dirvą mėgstantys augalai“, - sako specialistas.

Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai
© Fotolia

Kokie augalai tinka alpinariumui?

Alpinariumui tinka daugelis augalų: tiek įvairūs žemaūgiai spygliuočiai, tiek daugiametės ir svogūninės gėlės. Svarbiausia yra nepersistengti su augalų rūšių įvairove, o pasirinkti tam tikrą kiekį augalų, kurie žydi skirtingu metu, tuomet bus galima džiaugtis skoningu ir nuolat žydinčiu alpinariumu.

„Sodinant augalus į alpinariumą reikia pradėti nuo žemaūgių spygliuočių ir neaukštų krūmų – tam puikiai tinka kalninės pušys, juodosios pušys, gulsčiasis kadagys, šliaužiantysis kadagys. Taip pat įvairūs krūmai, kurie auga neaukšti ir galima lengvai karpyti: raugerškiai, lanksvos. Susodinus šiuos augalus, šalia jų komponuojamos daugiametės gėlės. Daugiametes gėles geriausia sodinti grupelėmis o ne pavieniui. Alpinariume puikiai atrodys karpatiniai katilėliai, įvairios melsvės, levandos, darželinės aubretės, lieknoji plukė, šilinis gvazdikas, alpinis astras, visžalė rudgrūdėlė, kietis, vilkdalgiai, eraičinai, katžolė, paprastoji šilagėlė, įvairios viksvos, šilokai.Nereikia pamiršti ir kiliminių augalų – čiobrelių, aitriųjų šilokų, ylalapių flioksų, aubrečių, perkūnropių. Tarpuose tarp jų būtinai pasodinkite svogūninių gėlių – krokų, žydrių, scylių, vėlyvių. Kiliminiai augalai padės sujungti visus alpinariumo augalus į vientisą želdyną, paslėps nužydėjusias svogūnines gėles“, - rekomenduoja T. Čižokas

„Aukščiausiose alpinariumo vietose sodinami didesni augalai, einant į pakraščius būtina išlaikyti augalų žemėjimą. Po pasodinimo, porą savaičių reikia gausiai lieti, kad augalai gerai prigytų. Po prigijimo lieti tik esant labai karštoms ir saulėtoms dienoms, tręšti tik pavasarį, kad augalai nepradėtų sparčiai augti ir geriau žiemotų. Taip pat svarbu nuolat purenti aplink augalus, nes alpinariumo žemė greičiau sukietėja“, - priduria specialistas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

Vaismedžių sodinimo ypatumai rudenį (1)

Ruduo, kaip ir pavasaris, yra medelių sodinimo metas. Pats tinkamiausias laikas vaismedžiams sodinti rudenį – spalio menuo, kuris sparčiai artėja. Tad paklausėme specialistų, kaip tinkamai pasodinti vaismedžių medelius rudenį.

Rudeninis aplinkos tvarkymas: kokie darbai laukia?

Margi, gelsvais bei rausvais atspalviais nusidažę medžių lapai gražiai simbolizuoja besikeičiančius metų laikus. Tokiu būdu atėjęs į kiemus ir sodus ruduo kartu primena, kad reikia nudirbti tam tikrus darbus. Taigi kokie yra pagrindiniai rudeninio aplinkos tvarkymo darbai?

Būdai, kaip panaudoti obuolių actą darže bei sode

Obuolių actas neabejotinai turi daug vertingų savybių. Jį galima naudoti ne tik maisto gamyboje, bet ir buityje bei sode. Pristatome keletą šio natūralaus produkto panaudojimo būdų, kurie pravers sode bei darže.

Kaip paruošti vynuoges kitam derlingam sezonui?

Kai kurių rūšių vynmedžių sunokusiomis uogomis galima džiaugtis jau nuo rugpjūčio vidurio, kitų kartais reikia palaukti iki rugsėjo pabaigos. Kaip bebūtų, vynmedžių augintojai tik vynuogėms prisirpus ima galvoti apie kitų metų derlių. Kad kitais metais galima būtų džiaugtis saldžiomis vynuogėmis, rudenį reikia nudirbti kelis svarbius darbus.

Baltos apnašos ant vynuogių: bijoti ar ne? (4)

Tie, kurie tiesiog dievina vynuoges, kiekvienais metais nekantraudami laukia rugpjūčio mėnesio, kai pagaliau galės mėgautis nepakartojamu sunokusių ir itin gardžių uogų skoniu. Sutuoktinis lankėsi turguje ir nupirko kilogramą mėlynųjų vynuogių. Nors uogos buvo stambios ir labai gražios, pažvelgusi įdėmiau pastebėjau, kad daugumą uogų dengia baltos apnašos. Iš pradžių kilo mintis, kad tai tokia vynuogių rūšis. Vis tik žinodama, kad mano antroji pusė negali pasigirti sodininkystės žiniomis, padariau išvadą, kad tai gali būti vynuogių ligos požymis.

Kaip išvyti skruzdėles (21)

Sode skruzdėlės dažniausiai įsikuria gėlynuose, po šaligatvio plytelėmis, namo pamatais, polietileno priedangomis, šiltnamiuose, daržovių lysvėse ar vejose. Skruzdėlės nėra sodo kenkėjos, tačiau jų sąjunga su amarais vaismedžiams, uogakrūmiams ir kitiems dekoratyviesiems augalams gali padaryti daug žalos. Patikrintų kovos būdų yra labai įvairių. Dalis jų gali tikti ir jums.

Vejapjovė: kaip ją prižiūrėti? (2)

Liepos mėnesį, kai oro temperatūra sušyla ir žemę dažnai laisto vasariški lietūs, vejapjovę tenka naudoti intensyviai. Dažnai nutinka taip, kad apie vejapjovės būklę yra susimąstoma tik šiai visiškai sugedus. Tad kaip reikia tinkamai rūpintis šiuo žolės pjovimo prietaisu?

Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai

Alpinariumas – kalnų peizažą imituojantis akmenų ir augalų sodas. Pasitelkus fantaziją, kūrybiškumą bei žinias apie alpinariumo įrengimą, galima sukurti natūraliai atrodančią ir akį patraukiančią sodo puošmeną. Kaip tinkamai išrinkti alpinariumui skirtą vietą bei augalus, paklausėme Vilniaus kolegijos Kraštotvarkos ir agroverslo technologijos katedros specialisto.

Pavėsinė: 3 svarbūs įrengimo aspektai (5)

Sode įrengta pavėsinė – tai ne tik puiki vieta pasislėpti nuo kaitrios saulės bei netikėtai užklupusio lietaus, bet ir tobula vieta vasariškiems pasibuvimams prie vaišėmis nukrauto pietų stalo. Šis statinys suteikia sodui papildomo grožio, o gyventojus džiugina estetiškais aplinkos vaizdais. Nusprendusiems įsirengti šią sodo konstrukciją, pristatome 3 itin svarbius jos statybos aspektus.

Vynmedžių priežiūra: kokie darbai yra svarbūs vasarai įpusėjus? (14)

Vynmedžių auginimu užsiimantys sodininkai puikiai žino, kad vynmedžių priežiūra nesibaigia pavasarį, kai šie augalai yra prižadinami iš žiemos miego, formuojami, pririšami ir paruošiami derliaus brandinimui. Vasara yra tręšimo, reikalui esant laistymo, kovos su kenkėjais bei ligomis metas. Šiame tekste aptarsime svarbius vynmedžių priežiūros darbus, kuriuos reikia nudirbti vasarai įsibėgėjus.