Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai

Alpinariumas – kalnų peizažą imituojantis akmenų ir augalų sodas. Pasitelkus fantaziją, kūrybiškumą bei žinias apie alpinariumo įrengimą, galima sukurti natūraliai atrodančią ir akį patraukiančią sodo puošmeną. Kaip tinkamai išrinkti alpinariumui skirtą vietą bei augalus, paklausėme Vilniaus kolegijos Kraštotvarkos ir agroverslo technologijos katedros specialisto.
© Shutterstock

Kaip išrinkti vietą alpinariumui?

Renkantis vietą alpinariumui labai svarbu atkreipti dėmesį į esamus želdynus, reljefą ir saulės prieinamumą. Reikia žinoti, jog jokiu būdu alpinariumo negalima įrenginėti šiaurinėje ir visiškoje pietinėje pusėje. Alpinariumui netinkama vieta yra po aukštais medžiais, viduryje vejos, prie įvažiavimo į kiemą, nes jis tiesiog ten „nesižiūrės“. Geriausia alpinariumui parinkti jaukų vidinio kiemo kampą, arba vietą esančią šalia išėjimo į kiemą ar terasos. Kalbant apie reljefą – jei kiemas nėra lygus, tai tik pliusas, tuomet alpinariumas puikiai užbaigs visą sodybos želdinimą. Taip pat alpinariumai puikiai dera šalia nedidelio tvenkinio ar tekančio vandens.

„Prieš įrengiant alpinariumą reikia žinoti, jog tai nėra paprastas gėlynas su akmenimis jame – tai natūralaus kraštovaizdžio (t. y. kalnų fragmento), perkėlimas į kiemą, todėl labai svarbu parinkti ne tik tinkamą vietą, bet ir formą būsimam alpinariumui ir kuo natūraliau išdėlioti akmenis. Geriausias akmenų išdėstymas yra tuomet, kai akmens matosi tik trečdalis, o patys akmenys yra skaldyti ir skirtingų dydžių. Didieji akmenys pasitarnauja ir kaip grunto laikomosios dalys bei kaip kai kurių augalų atramos. Akmenis reikia rinktis vienodos rūšies, geriausia jų nemaišyti, tuomet jūsų alpinariumas atrodys ypatingai natūralus. Dažniausiai alpinariumui parenkamos ir dėkingiausios formos – ovalas ir stačiakampis“, - pataria dekoratyvinių augalų specialistas Tomas Čižokas.

Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai
© Shutterstock

Koks dirvožemis tinka alpinariumui?

Įrenginėjant alpinariumą svarbu atsižvelgti ir į dirvožemį. Jo dirvožemis neturi būti labai derlingas, nes augalai greitai augs, išsikeros ir užstos akmenis, todėl alpinariumas praras visą dekoratyvumą. „Alpinariumas nuolatos turi būti lyg kalnų vaizdas, o ne sąžalynas. Alpinariumo dirvožemiui naudojami durpių, komposto, smėlio ar žvyro mišiniai. Jei alpinariume norite pasisodinti augalą, kuriam reikalingas itin derlingas dirvožemis, tuomet į jo sodinimo vietą įdėkite daugiau kompostinės žemės. Svarbiausia, jog alpinariumo žemė būtų kuo laidesnė vandeniui, todėl prieš įrengiant alpinariumą suformuokite drenažo sluoksnį – tam geriausia tinka statybinės atliekos, plytos, plytų nuolaužos, nenaudojami akmenys. Taip pat reikia atminti, jog ir naudojami akmenys alpinariume, turi įtakos jo rūgštingumui ir sudėčiai. Jei alpinariumui naudosite smiltainį, kurio pH yra neutralus – tuomet šalia tokių akmenų puikiai augs daugelis alpinariumui skirtų augalų, jei naudojate dolomitą ar kalkakmenį – augs tik tie augalai, kurie mėgsta šarminę dirvą. Granitas ir bazaltiniai akmenys dirvą rūgština, todėl tokiame alpinariume puikiai jausis rūgštesnę dirvą mėgstantys augalai“, - sako specialistas.

Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai
© Fotolia

Kokie augalai tinka alpinariumui?

Alpinariumui tinka daugelis augalų: tiek įvairūs žemaūgiai spygliuočiai, tiek daugiametės ir svogūninės gėlės. Svarbiausia yra nepersistengti su augalų rūšių įvairove, o pasirinkti tam tikrą kiekį augalų, kurie žydi skirtingu metu, tuomet bus galima džiaugtis skoningu ir nuolat žydinčiu alpinariumu.

„Sodinant augalus į alpinariumą reikia pradėti nuo žemaūgių spygliuočių ir neaukštų krūmų – tam puikiai tinka kalninės pušys, juodosios pušys, gulsčiasis kadagys, šliaužiantysis kadagys. Taip pat įvairūs krūmai, kurie auga neaukšti ir galima lengvai karpyti: raugerškiai, lanksvos. Susodinus šiuos augalus, šalia jų komponuojamos daugiametės gėlės. Daugiametes gėles geriausia sodinti grupelėmis o ne pavieniui. Alpinariume puikiai atrodys karpatiniai katilėliai, įvairios melsvės, levandos, darželinės aubretės, lieknoji plukė, šilinis gvazdikas, alpinis astras, visžalė rudgrūdėlė, kietis, vilkdalgiai, eraičinai, katžolė, paprastoji šilagėlė, įvairios viksvos, šilokai.Nereikia pamiršti ir kiliminių augalų – čiobrelių, aitriųjų šilokų, ylalapių flioksų, aubrečių, perkūnropių. Tarpuose tarp jų būtinai pasodinkite svogūninių gėlių – krokų, žydrių, scylių, vėlyvių. Kiliminiai augalai padės sujungti visus alpinariumo augalus į vientisą želdyną, paslėps nužydėjusias svogūnines gėles“, - rekomenduoja T. Čižokas

„Aukščiausiose alpinariumo vietose sodinami didesni augalai, einant į pakraščius būtina išlaikyti augalų žemėjimą. Po pasodinimo, porą savaičių reikia gausiai lieti, kad augalai gerai prigytų. Po prigijimo lieti tik esant labai karštoms ir saulėtoms dienoms, tręšti tik pavasarį, kad augalai nepradėtų sparčiai augti ir geriau žiemotų. Taip pat svarbu nuolat purenti aplink augalus, nes alpinariumo žemė greičiau sukietėja“, - priduria specialistas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

Kaip išvyti skruzdėles (10)

Sode skruzdėlės dažniausiai įsikuria gėlynuose, po šaligatvio plytelėmis, namo pamatais, polietileno priedangomis, šiltnamiuose, daržovių lysvėse ar vejose. Skruzdėlės nėra sodo kenkėjos, tačiau jų sąjunga su amarais vaismedžiams, uogakrūmiams ir kitiems dekoratyviesiems augalams gali padaryti daug žalos. Patikrintų kovos būdų yra labai įvairių. Dalis jų gali tikti ir jums.

Vejapjovė: kaip ją prižiūrėti? (2)

Liepos mėnesį, kai oro temperatūra sušyla ir žemę dažnai laisto vasariški lietūs, vejapjovę tenka naudoti intensyviai. Dažnai nutinka taip, kad apie vejapjovės būklę yra susimąstoma tik šiai visiškai sugedus. Tad kaip reikia tinkamai rūpintis šiuo žolės pjovimo prietaisu?

Alpinariumo įrengimas: vieta, dirvožemis bei augalai

Alpinariumas – kalnų peizažą imituojantis akmenų ir augalų sodas. Pasitelkus fantaziją, kūrybiškumą bei žinias apie alpinariumo įrengimą, galima sukurti natūraliai atrodančią ir akį patraukiančią sodo puošmeną. Kaip tinkamai išrinkti alpinariumui skirtą vietą bei augalus, paklausėme Vilniaus kolegijos Kraštotvarkos ir agroverslo technologijos katedros specialisto.

Pavėsinė: 3 svarbūs įrengimo aspektai (5)

Sode įrengta pavėsinė – tai ne tik puiki vieta pasislėpti nuo kaitrios saulės bei netikėtai užklupusio lietaus, bet ir tobula vieta vasariškiems pasibuvimams prie vaišėmis nukrauto pietų stalo. Šis statinys suteikia sodui papildomo grožio, o gyventojus džiugina estetiškais aplinkos vaizdais. Nusprendusiems įsirengti šią sodo konstrukciją, pristatome 3 itin svarbius jos statybos aspektus.

Vynmedžių priežiūra: kokie darbai yra svarbūs vasarai įpusėjus? (14)

Vynmedžių auginimu užsiimantys sodininkai puikiai žino, kad vynmedžių priežiūra nesibaigia pavasarį, kai šie augalai yra prižadinami iš žiemos miego, formuojami, pririšami ir paruošiami derliaus brandinimui. Vasara yra tręšimo, reikalui esant laistymo, kovos su kenkėjais bei ligomis metas. Šiame tekste aptarsime svarbius vynmedžių priežiūros darbus, kuriuos reikia nudirbti vasarai įsibėgėjus.

Kaip apsaugoti vaismedžius nuo paukščių, kad uogų liktų ir sodininko skrandžiui? (13)

Sunku įsivaizduoti sodą be paukščių ir malonaus jų čiulbesio. Ne paslaptis, kad uogos yra be galo mėgstamas šių čiulbuonėlių maistas. Nors pavieniai paukščiai uogų derliui didesnės žalos nepadaro, tačiau didesni jų būriai gali palikti sodininką visai be uogų. Tad pateikiame kelis paprastus būdus, kurie padės apsaugoti jas nuo paukščių.

Šventės gamtoje: kaip atremti vabzdžių puolimą

Vasara – pats palankiausias metas šventei gryname ore: netoli vandens telkinių, miške ar tiesiog pievoje prie sodybos. Visgi smagų pasibuvimą gamtoje neretai apkartina vabzdžių antpuoliai: į gėrimus ir užkandžius kėsinasi širšės, aplink zuja musės, skaudžiai kandžioja uodai.

3 humaniški būdai, kurie padės iš sodo išprašyti skruzdėles (13)

Skruzdėlės – darbštūs, nedideli vabzdžiai, kurie yra vieni iš labiausiai paplitusių vabzdžių visame pasaulyje, tad nenuostabu, kad jų galima rasti kiekvieno iš mūsų sode. Šie gyviai padeda palaikyti biologinę pusiausvyrą: naikina kenkėjus, yra naudingi molingam dirvožemiui. Skruzdės sodo kenkėjomis tampa tik tada, kai nuosavo namo ar sodybos sklype įsikuria jų kolonijos. Ieškodamos maisto skruzdėlės renkasi tokias vietas, kaip: vaismedžius, šiltnamius ir net patenka į gyventojų namus. Tad kaip humaniškai atbaidyti šiuos gyvius nuo augalų?

Vaismedžių genėjimas: visais metų laikais aktualus sodo darbas (8)

Vaismedžiai yra tikra sodo puošmena, teikianti gardžių vaisių derlių. Kad šis derlius būtų kuo saldesnis ir kokybiškenis, reikia tinkamai medelius prižiūrėti. Genėjimas – darbas, kurio tikslas formuoti augalą, taip reguliuojant jo augimą ir pagerinant vaisių kokybę.

Alpinariumo įrengimas: akmenys ir jų kompozicijos pagrindai (5)

Alpinariumas – nedidelė Alpių kalnų peizažo dalelė jūsų nuosavame sode. Šis akmenų sodas ypatingas tuo, kad jame jungiasi gyvoji ir negyvoji gamta ir drauge kuria harmoningą ir ramybe alsuojančią visumą. Alpinariumo įrengimas – kruopštumo ir žinių reikalaujantis darbas. Tad ką reikia žinoti apie šio sodo akmenis bei jų kompoziciją?

Sodo takelių dangos: kokią medžiagą pasirinkti? (1)

Takelis – estetiškai patraukli sodo dalis, kuri išskiria atskiras sodo sklypo funkcines dalis. Renkantis takelį savo sodui, tam, kad jis derėtų su aplinka, daug dėmesio yra skiriama jo vizualinėms savybėms: spalvų deriniui, formai ir panašiai. Tačiau labai svarbu neužmiršti ir praktinių jo savybių, todėl svarbu skirti dėmesio dangos medžiagoms. Pristatome populiariausias takelių dangas, jų pliusus bei minusus.

Alpinariumo įrengimo pagrindai – nuo ko pradėti? (4)

Alpinariumas – sodo puošmena, kuria yra bandoma priartėti prie natūraliai gamtoje sukurto akmeningo kalnų peizažo. Tokio gėlyno įrengimas reikalauja tam tikrų žinių, pasiruošimo bei kruopštumo. Išmanant alpinariumo įrengimo pagrindus ir pasitelkus savo fantaziją, galima sukurti nedidelę nuosavo kiemo oazę, kuri taps tikru pasididžiavimu.

Vynmedžiai: 3 darbai vėlyvą pavasarį (10)

Vynmedžiai šiuo metų laiku pradeda busti iš žiemos miego: krauna pumpurus, augina ūglius. Šis metas taip pat yra puikiai tinkamas naujų sodinukų sodinimui. Pristatome 3 svarbius darbus, kurie vėlyvą pavasarį yra aktualūs vynuogių augintojams.

Kaip apsaugoti augalus nuo sugrįžusių šalnų? (1 dalis)

Sugrįžusios šalnos gali pridaryti nemažai problemų. Ir ne visi sodininkai iškart supranta šią tiesą. Kartais tenka mokytis iš savų klaidų, už kurias sumokame netekdami kai kurių augalų ir dalies savo būsimo derliaus. Tai jeigu norite ateityje išvengti panašių netikėtumų, išsiaiškinkime, kokią grėsmę kelia sugrįžusios šalnos ir kaip išvengti šios problemos, rašo 7dach.ru.

Svarbiausi vasario darbai sode, darže ir gėlyne (3)

Rūpestingi sodininkai ir išsiilgusieji žemės darbų jau varsto sodo ir daržo prekių parduotuvių duris. Vasario mėnesį galima pradėti sėti kai kurias gėles, daržoves – paprikas, pomidorus, baklažanus, porus, salierus. Be to, dabar pats laikas įsigyti sėklų pavasariui ir atlikti kitus paruošiamuosius darbus prieš didįjį darbymetį.