Žiemos sodas: ko reikia šios žalios oazės įrengimui?

Žiemos sodas – visais metų laikais žaliuojanti oazė, kuri gali tapti puikia poilsio vieta. Toks stiklinis, į gyvenamąjį namą integruotas statinys, yra kupinas šviesos, todėl tai ne tik tinkama vieta augalams auginti, bet ir puiki vieta rytiniam kavos puodeliui ar popiečiui su knyga rankose. Tad ko reikia žiemos sodo įrengimui?
© Shutterstock

Žiemos sodo paskirtis

Pagrindinė žiemos sodo paskirtis – praplėsti gyvenamąją erdvę, susilieti su gamta ir tapti tarpine zona tarp lauko ir pastato vidaus. Tai vieta skirta augalų auginimui, kurioje pastačius suolelį ar stalą su kėdėmis, galima džiaugtis jaukiais pasisėdėjimais tiek lietingomis, tiek saulėtomis dienomis. Ypatinga žiemos sodo konstrukcija ir šildymo, vėdinimo ir apsaugos nuo perkaitimo sistemos leidžia jaustis patogiai, šiltai ir saugiai visomis dienomis.

Nors dažniausiai įsivaizduodami žiemos sodą galvojame apie didžiulę oranžeriją, praktikoje galima džiaugtis ir visai nedideliais, kompaktiško dydžio variantais. Pačios konstrukcijos dydis priklauso nuo šeimininkų poreikių bei finansinių galimybių. Šiandien yra itin populiarūs nedideli – 4 x 4 m ar 3 x 2 m bei didesni žiemos sodai. Idealus žiemos sodo aukštis – 3–5 m, jei sodas įrengiamas prie dviejų aukštų namo (per du jo aukštus), taip geriau augs augalai ir sodą bus lengviau prižiūrėti.

Taip pat svarbu paminėti, kad labai svarbi yra tinkamai parinkta žiemos sodo vieta. Visų pirma, svarbi yra kryptis: pietinėje pusėje sodas gauna didelį kiekį saulės spindulių, tačiau gali būti problematiška nuo jų apsisaugoti, o šiaurinėje pusėje sunku sulaukti saulės spindulių ir išvengti šaltų vėjų. Be krypties, taip pat reiktų įvertinti ir aplinkui esančius objektus (ar aplinkui yra kitų pastatų, medžių ir panašiai).

Žiemos sodas: ko reikia šios žalios oazės įrengimui?
© Shutterstock

Konstrukcija

Žiemos sodo konstrukciją sudaro tvirtinimo profiliai ir stiklo paketai. Tvirtinimo profiliai gali būti pagaminti iš medžio, plastiko, aliuminio. Lietuvoje dažniausiai yra naudojami aliuminio profiliai, nes šie yra tvirtesnis už plastiką ir atsparesni už medieną. Nors mediena irgi yra tvirta, bet ji yra mažiau atspari aplinkos veiksniams, taip pat tokio žiemos sodo kaina yra aukštesnė. Vizualiai yra galimi įvairūs sprendimai – profiliai gali būti tiesūs bei įmantrūs(pavyzdžiui: su išlankstymais arba raštais).

Kalbant apie stiklą, jis privalo būti saugus. Žiemos sodui tinkamiausias yra dvigubas stiklas – grūdintas ir laminuotas. Jis turėtų būti atsparus smūgiams, kad apsisaugoti nuo galimų susižeidimų ar nuostolių. Pats stiklas turi būti skaidrus. Stiklas su tonavimais gali būti netinkamas augalams, nes jiems reikia daug natūralios šviesos. Kadangi žiemos sode vasarą gali būti itin karšta, patariama įsirengti lauko žaliuzes.

Žiemos sodas: ko reikia šios žalios oazės įrengimui?
© Structum

Žiemos sodo klimatas

Kadangi žiemos sode gerai jaustis turi tiek žmonės, tiek augalai, reikia sukurti tinkamas aplinkos sąlygas. Maloniausia aplinka žmogui – kambario temperatūra ir drėgnumas (apie 20 laipsnių šilumos, 40–50 % oro drėgnumas). Tokios sąlygos yra tinkamos kambariniams augalams (o tai nemaža augalų grupė), tačiau netinka atogrąžų augalams. Jeigu norite žiemos sode auginti egzotiškus drėgnųjų atogrąžų augalus, reikia žinoti, kad jiems reikalinga šilta patalpa: 22–28 laipsniai vasarą ir ne mažiau kaip 16–18 laipsnių žiemą, santykinė oro drėgmė – 60–70 %. Taip pat šiems augalams vidurvasarį būtinas pritemdymas nuo kaitros, o rugsėjo–kovo mėnesiais yra reikalingas papildomas apšvietimas.

Kokie augalai bebūtų auginami šiame sode, kad žiemos sodas gyvas išliktų ir žiemos sezonu, reikalingas šilumos šaltinis, tam galima įsirengti grindinį šildymą arba pasistatyti krosnelę. Žiema yra vienintelis sezonas, kai patalpą reikia nuolatos šildyti, nes stiklinių sienų varža ir šilumos perdavimo koeficientas žiemos sode nėra dideli.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kraštovaizdžio dizainas

Patarimai, į ką atkreipti dėmesį sodinant spygliuočius (1)

Spygliuočiai – augalai, kurie savo žalumu džiugina visais metų laikais. Ankstyvas ruduo yra itin tinkamas metas jų sodinimui, tik svarbu nesusivėlinti (geriausia tai daryti rugsėjį arba spalio pradžioje), nes augalo šaknys turi suspėti įsišaknyti iki žiemos. Pateikiame keletą patarimų, į ką vertą atkreipti dėmesį sodinant spygliuočius.

Žiemos sodas: ko reikia šios žalios oazės įrengimui?

Žiemos sodas – visais metų laikais žaliuojanti oazė, kuri gali tapti puikia poilsio vieta. Toks stiklinis, į gyvenamąjį namą integruotas statinys, yra kupinas šviesos, todėl tai ne tik tinkama vieta augalams auginti, bet ir puiki vieta rytiniam kavos puodeliui ar popiečiui su knyga rankose. Tad ko reikia žiemos sodo įrengimui?

Ką verta žinoti apie tvenkinio augalus? (2)

Nuosavame sklype įrengtas tvenkinys, kuriame plaukioja žuvys ir žydi augalai – tikra asmeninė oazė. Tai vieta, kuri spinduliuoja grožį bei skleidžia ramybės jausmą. Kad toks vandens telkinys atrodytų darniai su aplinka ir taptų pasididžiavimą keliančia kraštovaizdžio dalimi, svarbu tinkamai jį apželdinti. Paklausėme Klaipėdos universiteto Botanikos sodas direktorės dr. Astos Klimienės, kokius esminius dalykus turėtumėte žinoti apie tvenkinio augalus.

3 dažnos tvenkinio problemos: kaip su jomis susidoroti?

Tvenkinys – akį traukiantis sodo akcentas, kurio vaizdu galima gėrėtis ilgas valandas. Kad toks vandens telkinys keltų tik malonius jausmus, būtina jį tinkamai prižiūrėti, nes neprižiūrimas jis praranda savo grožį. Tad kokios yra dažnos tvenkinio bėdos ir kaip su jomis susidoroti?

Lieptelių įvairovė: kaip išsirinkti? (5)

Lieptas tvenkinyje – jaukus ir funkcionalus kampelis, kuris palengvina priėjimą prie vandens. Nuo jo galima žvejoti, maitinti žuvis ir tiesiog lepintis saulės spinduliais. Paprastai liepteliai yra statomi žiemą, bet dėl didėjančios jų paklausos, vis dažniau šie statiniai įrenginėjami ir šiltuoju sezonu. Pristatome kelias populiarias šių konstrukcijų rūšis.

Vėžininkystė – ką verta žinoti prieš pradedant? (17)

Vėžiai – gėlo vandens mėgėjai, kurie gurmanų yra vertinami kaip delikatesas. Šie gyvūnai nėra reiklūs, todėl juos galima auginti švariame gruntiniame vandenyje. Tiems, kurie domisi vėžininkyste ir planuoja ja užsiimti ateityje, siūlome susipažinti su keliais vėžių auginimui svarbiais aspektais.

Rūpinamės kūdros augalais ir žuvimis prieš žiemą

Prieš žiemą žemės sklypo savininkai turi pasirūpinti ne vien dirva, šiltnamiu ir vaismedžiais, bet ir vandens telkiniu – nepriklausomai nuo to, ar tai didoka kūdra, ar dekoratyvinis tvenkinys. Tvenkinius dažniausiai puošia įvairūs vandens augalai, dalis jų būna įžuvinti, o žiemos įšalas tikrai gali pakenkti tiek florai, tiek faunai. Dar galite suskubti pasirūpinti kūdra ir jos gyventojais.

Kaip pasirūpinti vandens telkiniu ir jo gyventojais prieš žiemą?

Į kiemus jau senokai įžengė ruduo. Kai kurie gyventojai jau paruošė savo tvenkinius žiemai ir ramiai mėgaujasi jaukių namų šiluma, o kiti – dar tik ruošiasi tai daryti. Kaip tik antrajai grupei ir naudinga ši tinklalapyje 7dach.ru pateikiama informacija.

Žiema artėja: kaip paruošti dekoratyvinius augalus šaltajam laikotarpiui?

Dekoratyviniai medžiai ir krūmai žydi iki pat šalnų. Jei jūsų kieme jų dar nėra, žinokite, kad dabar pats laikas įsigyti ir pasisodinti. Įdomių formų ir spalvų, puošnių žiedų visžaliai augalai akis džiugina ištisus metus. Kad mūsų gan atšiauriame klimate jie sėkmingai peržiemotų, reikia atlikti keletą paruošiamųjų darbų.

Paverskite minusą pliusu – kūrybingi patarimai sklypui su sudėtingu reljefu

Jūsų vasarnamio ploto lygiu niekaip nepavadinsi? Tai ne bėda, o laimė. Sutikite – sklypų su sudėtingu reljefu gana daug, bet toli gražu ne visi savininkai džiaugiasi ir siekia pažaboti gamtą – dirba, stengiasi padaryti sklypą kuo lygesnį. O gal neverta to daryti? Juk jei reljefiškumas tikrai ryškus, kontrastai dideli, yra status šlaitas, sklypo lyginimui prireiks ne tik daug pastangų, bet ir nemažai finansinių išteklių. Ką daryti? Na, jei trūkumų neįmanoma nuslėpti, laikykite juos... privalumais. Bent jau todėl, kad nelygus reljefas sukuria sode trečią išmatavimą, vizualiai didina teritoriją.