Kaip laimėti kovą su kurmiais?

Sodininkai dažnai sako, kad kovoti su kurmiais yra beviltiška, nes net ir atsikračius vieno kurmio, nėra garantijos, kad po kiek laiko jo vietoje neatsiras kitas. Tačiau nekovoti ir leisti kurmiams apsigyventi po jūsų pievele ir daržu taip pat nėra išeitis, tuo labiau, kad šiais laikais yra daug priemonių, leisiančių ne tik naikinti, tačiau ir atbaidyti kurmius.
Kaip laimėti kovą su kurmiais?
© Shutterstock nuotr.

Kurmio nauda ir žala

Kurmiai dažniausiai apsigyvena ten, kur vyrauja velėniniai karbonatiniai dirvožemiai. Mažiausiai jų Pietryčių Lietuvoje, kur vyrauja jauriniai ir šilaininiai dirvožemiai. Kurmių urvai būna paviršiniai ir giluminiai. Pirmieji paprastai rausiami vasarą ir pavasarį 1-5 cm gylyje, o giluminiai siekia nuo 5 iki 25, kartais jie būna išrausiami ir dar giliau, iki 90 cm. Nors ir gali pasirodyti kitaip, iš tiesų kurmis yra aktyvus visus metus, tačiau žiemą kurmiai yra linkę naudotis senais urvais ir naujų paprastai nerausia.

Dirvoje atsiradęs kurmis nėra vien tik nuostolis. Šie gyvūnai daug labiau mėgsta derlingą, purią, puvenų pilną žemę, todėl tai gali būti neblogas jūsų sklypo žemės indikatorius. Taip pat kurmis sugaudo ir kai kuriuos dirvos kenkėjus, be to, teigiama, kad rausdami jie pagerina dirvos aeraciją. Tačiau pievose, daržuose ir medelynuose jų naudos žmogus beveik nemato – nors patys kurmiai jokio kito maisto, išskyrus gyvūninės kilmės, neėda, tačiau rausdami gali pažeisti kai kurių augalų šaknis. Ryškiausiai matoma kurmio žala yra ant gražios ir išpuoselėtos pievelės atsiradę kurmiarausiai – jie atima didelę dalį jos grožio.

Kaip atsikratyti?

Viena populiariausių ir, teigiama, efektyviausių priemonių yra spąstai. Jų yra įvairiausių rūšių. „Pasirinkimas priklauso nuo žmogaus – jis renkasi tokius spąstus, kurie jam patinka. Tačiau problema, kad žmonės nori tiesiog nusipirkti priemonę, ją padėti ir viskas.

Spąstus reikia išmokti statyti. Tarkime, išpakavus geriausia apie parą palaikyti juos žemėje, kad pritrauktų žemės kvapą, nes kurmis yra labai jautrus kvapams. Prieš statant spąstus rankas taip pat geriausia išsitrinti žemėmis. O didžiausia klaida yra ta, kad kartais žmonės spąstus deda ant kauburių. Nieko panašaus – juos reikia dėti į arba virš kurmių judėjimo takus“, – teigia Julius Šidiškis, kenkėjų naikinimu užsiimančios įmonės „Credo“ atstovas.

Spąstų būna įvairių konstrukcijų ir sprendimų, tačiau mechaninių spąstų principas išlieka toks pat – kurmis rausdamas pajudina specialų jutiklį, jis aktyvuoja spąstų sistemą, kuri kurmį užmuša. Tokius spąstus reikia tvirtinti jau esamuose kurmio urvuose, prie pat paviršiaus. Viršuje kyšanti spąstų dalis aktyvuosis, kai kurmis bus pagautas – taip galėsite matyti kada spąstus reikia išimti. Patariama juos statyti iš abiejų urvo pusių.

Kitas sprendimas – įkasti vamzdelinius spąstus. „Su vamzdelio tipo spąstais yra šiek tiek daugiau darbo – reikia atkasti taką, įdėti spąstus ir vėl užkasti. Jeigu kurmis pagautas, to nesimatys – reikia juos vėl atkasti ir pasitikrinti. Jie daugiausiai tinka ant paviršutinių takų, tarp vieno ir kito kauburio“, – pasakoja J. Šidiškis. 

Kaip laimėti kovą su kurmiais?
© Shutterstock nuotr.

Atbaidymas

Atbaidymas garsu yra vienas žinomiausių kovos su kurmiais būdų. Tikriausiai daugeliui yra tekę matyti ant strypų pamautus tarškančius objektus, dažniausiai butelius ar puodus. Teigiama, kad toks garsas kurmiui nepatinka, tiesa, yra įvairių nuomonių dėl šios priemonės efektyvumo, be to, estetikos tai vargu ar prideda. Egzistuoja modernesnis būdas, pakeičiantis tiek tarškantį garsą, tiek išvaizdą – mechaniniai ultragarso prietaisai. Priklausomai nuo sklypo dydžio, jums gali reikėti kelių prietaisų, taip pat jie turi veikti nuolat, tad jam reikalingos baterijos. „Ultragarso prietaisai skleidžia garsą, kuris kurmiui nepatinka ir jis stengiasi palikti teritoriją. Priklausomai nuo aparato, toks prietaisas veikia 12-18 m spinduliu, tačiau jo veikimo plotas priklauso ir nuo dirvožemio. Molžemyje efektyvumas žymiai sumažėja, geroje dirvoje jis gali aprėpti ir didesnį plotą. Žmonės dažnai daro klaidą – įtaiso tokius prietaisus keturiuose sklypo kampuose, o reikėtų dėlioti nuo centro ir pamažu eiti į šalis“, – pasakoja J. Šidiškis.

Pašnekovas, pradėjusiems naudoti šias atbaidymo priemones, pataria būti kantriems. „Viską reikia daryti kruopščiai. Kai žmogus pradeda naudoti šias priemones, kartais jam atrodo, kad kurmių kaip tik padaugėjo. Paaiškinimas paprastas – kurmis jaučia diskomfortą ir pradeda aktyviau rausti ir knisti“, – teigia pašnekovas.

Kurmių atbaidymui gali būti naudojamos ir cheminės medžiagos. Tam tikslui galima pasirinkti specialų kurmiams nemalonų kvapą skleidžiantį skystį, specialų gyvūninės kilmės maistą primenantį jauką, priemones padengiančias kurmių maistą nemaloniomis medžiagomis ar kitus metodus. Žinoma, galima naudoti ir liaudiškas priemones, iš kurių turbūt žinomiausia – į kurmiarausius įmesti silkės galvą. Prisiminkite, kad chemines medžiagas galima naudoti tik kurmių baidymui, bet ne naikinimui.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Galvos skausmas sode: kaip naikinti kurklius
19 įdomių būdu, kaip namuose panaudoti kavos tirščius

Tinklai nuo kurmių

Siekiant apsisaugoti nuo kurmių įrengiamą veją, galima naudoti tinklus. Jie gali būti klojami tiek vertikaliai, tiek horizontaliai. Tokie tinklai paprastai gaminami iš polipropileno. „Ši medžiaga yra atsparesnė nei, tarkime, metaliniai tinklai, kurie rūdyja. Tinklo akutės priklauso nuo gamintojų – būna ir 16 mm x 19 mm, 19 mm x 19 mm, 13 mm x 13 mm. Didelio skirtumo nėra. Net ir pro didžiausią 19 mm x 19 mm akutę kurmis nepralys – užstrigs jo letenos“, – pasakoja apželdinimo ir priežiūros paslaugas teikiančios įmonės „GS Company“ vadovas Vytautas Stanišauskas.

Svarbiausia yra tokį tinklą gerai pakloti – kad nebūtų plyšių ir jo nebūtų galima pajudinti. „Klojant tinklą reikia padaryti nuo 5 cm iki 10 cm užlaidą tarp atskirų tinklo juostų, kad kurmis nerastų jokio tarpo. Jeigu vejos kraštuose turite gėlynus arba gyvatvores, o tinklą paklosite tik po veja, kurmis raus ten kur nėra tinklo – gėlynus ir lysves. Įrengiant didelį plotą, patartina tinklą pritvirtinti prie žemės su smaigais – prismeigus mažesnė tikimybė jį nutraukti su technika. Geriausia tinklą tvirtinti nuo 5 cm iki 7 cm gylyje. Jei virš tinklo paliksite 10 cm, kurmis gali pamėginti raustis iš viršaus – tiek jam užteks“, – pasakoja pašnekovas.

Atkasti seną pievelę ir specialiai dėl kurmių kloti tinklą nėra pati taupiausia išeitis. Tokiu atveju galima rinktis vertikalią apsaugą šonuose palei visa perimetrą, kad kurmiai bent jau neprasibrautų iš kaimyninių sklypų. Šoninių tinklų tvirtinimo gylis, pasak pašnekovo, priklauso nuo dirvožemio tipo – smėlyje tinklą tikrai reikės įtvirtinti iki metro, jeigu tai molis, galima tvirtinti ir iki 70 cm. Žinoma, visada naudinga derinti tiek horizontaliai, tiek vertikaliai klojamus tinklus sudarant vientisą apsaugą ir visiškai sumažinant kurmio atsiradimo riziką, tačiau tai atitinkamai daugiau ir kainuoja.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Kodėl tarakonai išlenda naktį?

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.

Nelaukti įnamiai – kandys: kaip jų atsikratyti (5)

Koks pyktis suima, kai iš spintos ištraukus seniai nešiotą megztinį, pastebime, kad jis skylėtas. Arba koks nemalonus jausmas apima iš spintelės paėmus indelį su kruopomis ir staiga jame pastebėjus lervas. Abu šie neigiami jausmai yra susiję su viena problema – kandimis. Kandys – itin nelaukiami namų parazitai. Pristatome kelis patarimus, kaip jomis atsikratyti.

Kaip prižiūrėti medinį karšto vandens kubilą?

Karšto vandens kubilai – pramoga, kuria galima džiaugtis visais metų laikais. O atvėsus orams, ypatingai žiemą, kai oras neviršija -15 ºC, maudynės karštame kubilo vandenyje yra ne tik itin malonu, bet ir sveika. Mediniuose kubiluose ypač gera maudytis, dėl medienos skleidžiamo natūralumo ir jaukumo, tačiau tokie kubilai reikalauja papildomos priežiūros.