Patikrinti natūralūs kovos su kurkliais receptai

 (1)
Kurkliai – vieni didžiausių Lietuvoje gyvenančių vabzdžių, kurių apsilankymo sode bei darže bijo kiekvienas nuosavo sklypo savininkas. Šie kenkėjai yra greitai prisitaikantys prie naujų sąlygų, tad juos išnaikinti yra tikrai nelengva užduotis. Pristatome keletą praktikoje išbandytų kovos su kurkliais priemonių.
kurklys
© Shutterstock

Kas yra kurklys?

Paprastasis kurklys (lot. Gryllotalpa gryllotalpa) dar yra vadinamas tokiais vardais, kaip turklys, parplys, sausumos vėžys (taip jį kartais vadina dėl panašumo į vėžį). Šis rudos spalvos vabzdys išsiskiria savo dydžiu, kuris gali siekti net 55 mm. Jį taip pat galima atpažinti iš rausiamojo tipo letenėlių, ilgų ūsų, dantų, stambaus kūno, triskart už krūtinę ilgesnio pilvo.

Kurkliai į daržus bei šiltnamius dažniausiai patenka su mėšlu. Jie gyvena lengvose, drėgnose dirvose. Dienomis jie rausia urvus 10–15 cm gylyje ir graužia pakeliui pasitaikančias augalų šaknis. Dėl šios priežasties kurkliai yra taip nemėgstami sodininkų bei daržininkų. Augalai su pažeistomis šaknimis pradeda vysti ir greitai juos pasidaro labai lengva išrauti.

Patikrinti natūralūs kovos su kurkliais receptai
© Shutterstock

Kaip kovoti su šiuo kenkėju?

Kvapas. Kurkliai turi jautrią uoslę, tad kovai su šiais kenkėjais galima pasitelkti įvairius kvapus. Pavyzdžiui, jiems labai nepatinka chrizantemų kvapas, tad galima smulkiai supjaustyti chrizantemų stiebus ir sumaišyti juos su dirvožemiu. Taip pat jie negali pakęsti česnakų, kanapių, serenčių kvapo. Be augalų, šiems kenkėjams yra nemalonus vištų mėšlo kvapas bei silkinių žuvų kvapas. Populiaru silkės gabalėlius užkasti šalia pomidorų bei paprikų daigų.

Spąstai. Jeigu vyrauja sausi orai, kurkliams galima paspęsti spąstus pasitelkus vandenį arba alų. Į žemę reikia įkasti gilesnių indelių ir į juos pripilti vandens arba alaus (reikia stengtis indelio nepripildyti iki pat viršaus). Į paviršių išlindęs kurklys susigundys atsigerti, tuomet įkritęs į indelį nebegalės išlipti ir žus.

Natūralūs nuodai. Kurkliams yra pražūtingas aliejus. Norint juos sunaikinti, galima pasigaminti aplinkai nežalingus nuodus tokiu būdu: pirmiausia reikia sugrūsti kiaušinių lukštus, tada suvilgyti juos saulėgrąžų aliejumi ir negiliai įterpti į dirvožemį. Kurkliai pasivaišinę tokiu patiekalu žus.

Taip pat aliejų sumaišius su vandeniu (10 l vandens reikia maždaug 50–100 ml aliejaus) jį galima pilti tiesiai į kurklių išraustus urvus. Aliejus užkemša vabzdžių kvėpavimo takus, dėl šios priežasties jie žūsta. Geriausiai šis būdas veikia su neseniai iškastais urvais, nes daugiau šansų, kad jame bus kurklys.

Natūralūs priešai. Pavojingiausi kurklių priešai yra kurmiai. Kurmiai sodininkų bei daržininkų nėra itin mėgstami, tačiau jie augaliniu maistu neminta, todėl didesnės žalos augalams nepadaro. Tad jei sklype atsirado kurklių, kurmis turėtų būti laukiamas svečias. Taip pat šiuos kenkėjus mėgsta paukščiai, tad verta netoliese įkelti keletą varnėnų inkilų, kad jie padėtų juos naikinti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Netikėtas sprendimas: derlius dera ne tik šiltnamyje, bet ir „šiaudų vazose“

Šį pavasarį Mikalavo kaimo bendruomenės „Šilaičiai“ (Pivašiūnų seniūnija, Alytaus rajonas) pastatytame šimtmečio šeimų šiltnamyje jau dera pirmasis derlius. Šiltnamio idėjos autorė bendruomenės „Šilaičiai“ pirmininkė Dalia Kazakevičienė džiaugiasi, kad sumanymas – užauginti daržovių derlių ir juo dalintis su Pivašiūnių seniūnijoje esančiomis socialinėmis įstaigomis, padėti bendruomenės nariams ugdyti socialinius įgūdžius – sėkmingai įgyvendinamas.

Maži ir be galo įkyrūs baltasparniai: kaip su jais kovoti?

Baltasparniai – vabzdžiai, kurie daugiausia žalos pridaro šiltnamiuose, bet šiltu oru gali įsiveisti ir darže. Kadangi šie kenkėjai labai sparčiai dauginasi, kova su jais yra tikras iššūkis pareikalaujantis daug kantrybės. Pristatome keletą kovos priemonių, kurios padės juos įveikti.

Patikrinti natūralūs kovos su kurkliais receptai (1)

Kurkliai – vieni didžiausių Lietuvoje gyvenančių vabzdžių, kurių apsilankymo sode bei darže bijo kiekvienas nuosavo sklypo savininkas. Šie kenkėjai yra greitai prisitaikantys prie naujų sąlygų, tad juos išnaikinti yra tikrai nelengva užduotis. Pristatome keletą praktikoje išbandytų kovos su kurkliais priemonių.

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.