Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo?

 (1)
Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.
© Shutterstock

Kas yra kurmiai?

Lietuvoje yra gana plačiai paplitęs europinis kurmis (Talpa europaea L.), kuris gyvena pamiškėse, paupiuose, pievose, laukuose, daržuose. Kurmiai paprastai apsigyvena ten, kur vyrauja velėniniai karbonatiniai dirvožemiai. Jų urvai būna dvejopi: paviršiniai, kuriuos kurmiai rausia vasarą ir pavasarį 1–5 cm gylyje, ir giluminiai, kurie siekia nuo 5 iki 25 cm ir dar giliau.

Kurmio skiriamieji bruožai: 13–15 cm kūno ilgis, juodas aksominis kailiukas, nepastebimos ausys, rausiamojo tipo priekinės kojos, beveik nepastebimi lytėjimo plaukeliai šnipelio šonuose. Šis gyvūnas iš esmės visą savo gyvenimą praleidžia žemėje – gimsta, gyvena ir miršta.

Kurmiai nuosavame sklype vienu metu yra ir naudingi, ir žalingi. Jie gaudo įvairius kenkėjus ir taip apsaugo daržo bei sodo augalus, tad jei jų nėra daug ir kurmiarausiai netrukdo, patariama kurmius palikti ramybėje. Kita vertus, kurmiarausiai gali gadinti daržą, sodą ar žalią veją, tad galima imtis priemonių, kurios padės humaniškai išprašyti šiuos gyvūnus.

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo?
© Shutterstock

Kaip išprašyti kurmius iš nuosavo sklypo?

Kvapas. Kurmiai turi prastą regą, tačiau kitos jų juslės yra itin stiprios. Kadangi jie turi nepaprastai gerą uoslę, juos iš sodo bei daržo galima išvyti nemaloniais kvapais. Kurmiai negali pakęsti stiprių aštrių aromatų. Sodo prekių parduotuvėse galima įsigyti specialų skystį, kuris skleidžia nemalonų kurmiams kvapą. Taip pat galima naudoti liaudiškas priemones ir pasitelkti jų nemėgstamų augalų kvapus. Pavyzdžiui, jiems nepatinka pupų kvapas, tad į jomis apsodintą daržą kurmiai nelenda. Vienas populiariausių kurmių atbaidymo kvapu būdų – pūvančių silkių galvų kvapas jų landose. Dar kartais yra rekomenduojama dėti naftos produktuose arba fenolyje išmirkytus skudurus į jų urvelius.

Garsas. Be itin geros uoslės, kurmiai turi ir be galo išvystytą klausą, tad iš sklypo juos galima išvyti triukšmo pagalba. Seniau buvo populiaru baidyti kurmius su pakabintais tarškančiais objektais, pavyzdžiui, puodais ar buteliais. Tačiau tokios tarškalynės skleidžiami garsai yra nemalonūs ir pačiam žmogui, o jos išvaizda nepuošia aplinkos, tad šiandien kurmiai yra atbaidomi mechaniniais ultragarso prietaisais.

Tinklai. Visgi baidymas garsu bei kvapu gali ne visada padėti. Tad kurmiams patekti į daržą, gėlyną ar veją galima sutrukdyti fiziškai, įrengiant tinklus. Tinklai nuo kurmių paprastai yra gaminami iš polipropileno. Juos galima kloti tiek vertikaliai, tiek horizontaliai. Tinklu galima apsaugoti pasirinktą sklypo plotą arba visą perimetrą. Norint apsaugoti visą sklypą, rekomenduojama rinktis vertikalią apsaugą šonuose palei visa perimetrą, kad kurmiai neprasibrautų iš kaimyninių sklypų. Šoninių tinklų tvirtinimo gylis priklauso nuo dirvožemio tipo – smėlyje tinklą reikia įtvirtinti iki metro, molyje galima tvirtinti ir iki 70 cm. Nors šis apsaugos būdas nėra pigus, tačiau jis yra efektyvus ir ilgaamžis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.