Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą

 (1)
Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.
© Shutterstock

Naujo daržo planas

Daržo planavimas yra tiek mokslas, tiek menas, todėl nedera jo atidėti paskutinei minutei. Jį įrenginėjant svarbu tinkamai paruošti ir subalansuoti dirvą bei išmanyti sėjomainos ypatybes – tai mokslinė dalis. Taip pat reikia gebėti tinkamai ir gražiai sukomponuoti augalus į turima erdvę, nepažeidžiant daržininkystės taisyklių, o tai – tikras menas. Kraštovaizdžio architektė Inga Varkalaitė sako, kad naujų daržininkų didžiausia problema yra ta, kad jie nori kuo didesnio ir kuo įvairesnio derliaus jau pirmaisiais metais, tačiau tai gali sukelti didelį nusivylimą, pamačius, kaip sunku suspėti tokį daržą prižiūrėti, todėl pradedantiesiems ji pataria pradėti nuo pačių mėgstamiausių daržovių sąrašo sudarymo, kurį kiekvienais metais bus galima praplėsti.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą
© Shutterstock

Susidarius daržovių sąrašą ir žinant, kurioje sklypo vietoje bus įrenginėjamas daržas bei kokie bus jo matmenys (plotis bei ilgis), galima imti rašiklį bei popieriaus lapą į rankas ir nusibraižyti būsimo daržo planą. Kraštovaizdžio architektė sako, kad planuojant daržą, viena svarbiausių užduočių – apsisprendimas dėl pačio daržo stiliaus (ar augalai bus auginami tradicinėse lysvėse, ar pakeltose lysvėse). Sudarant daržo planą ant popieriaus lapo, reikia braižyti formas, kurios reprezentuoja lysves, pasižymėti šešėlius, jeigu aplink auga medžiai ar stovi kokios nors konstrukcijos, taip pat reikia neužmiršti pasižymėti takų bei tvorų. Kai kurie daržininkai, norėdami daržui suteikti estetinio patrauklumo, jam suteikia įmantrią formą, sukasdami lysves taip, kad jos sudarytų tam tikras formas (trikampius, apskritimus, trapecijas).

Beje, labai svarbu, pakankamai dėmesio skirti ne tik lysvėms, bet ir takams tarp jų. Patogaus takelio plotis turėtų būti apie 40 cm, o naudojant aukštas lysves, prie to skaičiaus dar reikia pridėkite 20–35 cm. Takelio dengimui tinka naudoti tokias organines medžiagas, kaip drožles bei pjuvenas, taip pat galima naudoti birias medžiagas (pvz.: žvyrą), juos netgi galima išgrįsti akmenimis arba išbetonuoti.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą
© Shutterstock

Kokios yra pagrindinės daržo planavimo taisyklės?

Planuojant daržą yra kelios svarbios taisyklės, kurių reikia laikytis. Kraštovaizdžio architektas Dovydas Jakubauskas įvardina šiuos svarbiausius planavimo aspektus:

* Saulėtos vietos parinkimas, bei apsaugojimas nuo šiaurės vėjo.
* Patogus lysvių išdėstymas, priėjimo bei priežiūros atžvilgiu.
* Augalų išdėstymas aukštėjimo tvarka, kad mažesniems augalams nebūtų sudarytas pavėsis.
* Kompostavimo vietos parinkimas.
* Laistymo sistemos parinkimas ir suplanavimas.

Tinkamiausios vietos daržui parinkimas

Visgi, planuojant naują daržą, svarbiausia yra tinkamai jam parinkta vieta. D. Jakubauskas sako, kad daržas turėtų būti planuojamas saulėtoje vietoje, geriausia pietinėje dalyje. Daržo zona turėtų būti apsaugota nuo vyraujančių šiaurės vėjų. Daržas turėtų būti atitrauktas nuo didelių medžių, liepų, eglių bei kitų stambių medžių ar gyvatvorių, kadangi šie medžiai suvartos visas maistingas medžiagas bei drėgmę.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą
© Asmeninis archyvas

Kaip galima taupyti erdvę, jei daržui galima skirti nedaug vietos?

Planuojant daržą, dažnai susiduriama su šia problema – nedideliu daržui skirtu plotu. Tačiau pasak kraštovaizdžio architektų, tai nėra itin didelė problema, nes tinkamo plano dėka net ir nedideliame žemės plote galima galima įrengi daržą ir pasodinti vaismedžių bei vaiskrūmių ir tai padaryti netgi labai moderniai. Mažuose plotuose yra siūloma planuoti pakeltas lysves. Pakeltos lysvės gali būti įvairios: vienos pakopos arba kelių pakopų. Tokios lysvės atrodo moderniai, o jų priežiūra yra paprastesnė už tradicinių lysvių. Kalbant apie vaismedžius, nedideliame plote tinka sodinti koloninės veislės vaismedžius (kriaušes, obelis, trešnes bei kt.). Koloninės veislės medžiai auga siaura laja, dėl to juos patogu sodinti siaurose erdvėse.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.