Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.
© Shutterstock

Balandžio mėnesio darbai darže

Pirmas žingsnis, jei to dar nepadarėte, yra daržo plano sudarymas. Jeigu daržininkaujate jau nevienus metus, puikiai žinote, kad kiekvienais metais sodinant daržoves reikia laikytis nusistatyto sėjomainos plano (sėjomaina – augalų grupavimas ir susijusių augalų grupių auginimas, kasmet perkeliant jas į kitus žemės plotus pagal nustatytą tvarką). Taigi pirmiausia reikia apsispręsti, kokias daržoves auginsite, o tada, atsižvelgiant į tai ką auginote pernai, daržo plote augalus išdėstyti reikia taip, kad jie augtų vis kitoje vietoje. Svarbu atsiminti, kad tos pačios šeimos augalų nederėtų toje pačioje vietoje sodinti 3–4 metus.

Taip pat šiuo metu svarbu atlikti ir visus kitus paruošiamuosius darbus (sutvarkyti inventorių, pasirūpinti trąšomis, įsigyti priemonių kovai su ligomis bei kenkėjais ir t.t.), nes šį mėnesi lauke jau yra sėjamos ankstyvosios daržovės.

Kitas svarbus darbas – dirvožemio paruošimas. Kad sulauktumėte puikaus derliaus, prieš sodinant reikia ne tik gerai parinkti augalo auginimo vietą, bet ir tinkamai pasirūpinti dirvožemiu, kad augdamos daržovės turėtų pakankamai maistinių medžiagų ir galėtų džiaugtis tinkama terpės sudėtimi. Žemę pirmiausia reikia įdirbti, t.y. sukasti, lysves paruošti sėjai arba sodinimui. Gruntą reikia praturtinti kompostu, perpuvusiu mėšlu arba durpėmis.

Balandžio mėnesį, sušilus orams, prasideda ankstyvų daržovių sėja lauke. Sėjai labai svarbu išlaukti tinkamo laiko, nes jeigu pasėjama per anksti – pasėliui gali pakenkti šalnos, o jeigu per vėlai – perdžiūvusioje dirvoje sėklos blogai sudygsta, jas labiau puola ligos ir kenkėjai. Geriausiai sodinimo laiką padiktuoja pati gamta – fenologiniai reiškiniai. Pagal gamtos reiškinius sudarytas darbų kalendorius yra vadinamas fenologiniu.

Pagal šį kalendorių darbų grafikas yra toks: ankstyvajam šalpusniui pražydus (balandžio 3–15 dienomis), gluosniui pražydus (balandžio 11–23), žieminiams rugiams pradėjus augti (balandžio 13–25) yra sėjamos tokio daržovės, kaip: morkos, burokėliai, pastarnokai, ropės, ridikai, ridikėliai, salotos, špinatai, daugiamečiai svogūnai, daržo žirniai. Taipogi šiuo metu sodinami tokie augalai, kaip: krienai, rabarbarai, šparagai. Paprastajai ievai sužaliavus (balandžio 25 – gegužės 8 dienomis), baltažiedei plukei pražydus (balandžio 23 – gegužės 8), gegutei užkukavus (balandžio 25 – gegužės 6), kregždėms parskridus (balandžio 24 – gegužės 9) sėjami šie augalai: petražolės, pupos, salotos, svogūnai, špinatai, pekino kopūstai, vidutinio ankstyvumo ir vėlyvumo gūžiniai kopūstai, žiediniai kopūstai, brokoliai, daržo žirniai. Taipogi ateina metas ankstyvųjų gūžinių kopūstų, brokolių, žiedinių kopūstų, porų, salotų daigų, svogūnų sėjinukų, salierų sodinimui.

Balandžio mėnesio darbai sode

Balandžio mėnesį, jei to nepadarėte kovą, dar galima nugenėti vaismedžius (obelis bei kriaušes). Reikia pašalinti sausas, aplūžusias, per tankias šakas. Svarbu tai padaryti iki pumpurų skleidimosi pradžios. Baigus genėti, genėjimo žaizdas reikia patepti sodo tepalu. Vyšnių ir trešnių genėti šiuo metu nereikia, jas geriau genėti po derliaus nuėmimo, nes tada mažiau užsikrės žievės ir medienos ligomis.

Kalbant apie kaulavaisinius vaismedžius, balandis yra tinkamiausias metas juos skiepyti ir perskiepyti.

Šį mėnesį taip pat yra išretinami per tankiai augantys serbentų krūmai bei derėję aviečių stiebai. Balandžio mėnesį galima visiškai pašalinti senus krūmus ir sodinti naujus.

Atėjus tinkamiems orams, balandį yra sodinami prikasti ar įsigyti medeliai. Geriausiai tam tinka dvimečiai sodinukai su tiesiu kamienu ir trimis gražiai į šalis išaugusiomis šakomis, vainikui suformuoti. Prieš sodinant reikia apžiūrėti šaknis, jos turi būti sveikos ir gausios.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Eksperto atsakymai, kaip rūpintis neseniai persodintais pomidorais (1)

Kai pomidorų daigai sulaukia 8 savaičių, juos jau galima persodinti į nuolatinę auginimo vietą. Persodinimu reikia užsiimti tada, kai praėjo šalnų pavojus ir dirvožemio temperatūra yra nežemesnė negu 10 laipsnių. Kaip rūpintis neseniai persodintais daigais, paklausėme LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto atstovo Dr. Audriaus Radzevičiaus.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.