Židinio priežiūra: 5 žingsniai, kurių reikia imtis

Židinys namų erdvėje, koks jis bebūtų: modernaus dizaino šiuolaikiškas židinys ar senovinė koklinė krosnis, yra šilumos ir jaukumo simbolis. Vėstant orams tiesiog sunku įsivaizduoti gražesnę dienos pabaigą už šiltą pasisėdėjimą šalia šios jaukios interjero detalės. Deja, netinkamai prižiūrimas židinys greičiau susidėvi. Tad ko reikia imtis, norint to išvengti?
© Shutterstock

Seno židinio atnaujinimas

Jeigu turite seną, ilgą laiką nenaudotą židinį, tačiau norite vėl pradėti juo naudotis, reikia įvertinti jo pažeidimus. Kartais seni židiniai būna pažeisti tik išoriškai (nusidėvėjusi, apgadinta apdaila), tokius pažeidimus greitai sutvarkyti galima ir patiems, tačiau pasitaiko ir vidinių pažeidimų, kuriuos geriausiai nustatyti padės patyrę meistrai.

Paprasčiausias būdas estetiškai atnaujinti židinį – jį perdažyti arba apklijuoja plytelėmis (tam naudojant specialias karščiui atsparias priemones) bei nupoliruoti metalinius dekoro elementus. Jeigu norima židinio išvaizdą pakeisti iš pagrindų, reiks pakeisti jo išorinius elementus. Židinio apdaila gali būti išties įvairi, tad jos pasirinkimas visiškai priklauso nuo jūsų skonio. Atbraila gali būti marmurinė, medinė bei cementinė. Apvadas bei kitos apdailos detalės gali būti iš akmens masės arba keraminių plytelių, taip pat gali būti naudojami akmenys (marmuras, granitas, travertinas). Kraštams kartais naudojamas plienas, žalvaris arba varis.

Dažniausia seniai nenaudotų židinių vidinė problema – į kambarį besiveržiantys dūmai. Dūmijimą gali sukelti prasta trauka arba mechaniniai židinio, dūmtraukio pažeidimai. Vidinius pažeidimus geriausia leisti nustatyti ir tvarkyti patyrusiam meistrui.

Židinio priežiūra: 5 žingsniai, kurių reikia imtis
© Shutterstock

Kasmetinė židinio patikra

Įsirengus židinį, kad jo nepriekaištingu ir saugiu veikimu būtų galima džiaugtis ilgai, patariama kasmet leisti profesionalui patikrinti jo būklę. Labai svarbu yra tikrinti kaminą ir, jei turite įsirengę, kamino stogelį, kuris apsaugo kaminą, kad į šį nepatektų lietaus vanduo.

Reguliarus kamino tikrinimas

Be jau anksčiau minėtų kasmetinių apžiūrų, kaminą patys turėtumėte tikrinti reguliariai. Labai svarbu laiku pastebėti kamine atsiradusius trikdžius. Ar kamine neatsirado trikdžių, galite patikrinti naudodami žibintuvėlį. Reikia atkreipti dėmesį ar kamine neatsirado laukinių gyvūnų ar paukščių suregztų būstų, prikritusių lapų sangrūdų. Taip pat reikia stebėti kreozoto ir suodžių kaupimąsi, šios medžiagos yra degios, todėl jas reikia pašalinti.

Židinio priežiūra: 5 žingsniai, kurių reikia imtis
© Shutterstock

Pelenų valymas

Pelenų sankaupos kenkia židiniui, nes jos trukdo laisvam oro judėjimui bei efektyviam degimui. Židinio valymas: iš ugniadežės reikia pašalinti visus pelenus bei liekanas (pašalinus didžiąją daugumą liekanų semtuvu, likusias galima išsiurbti siurbliu). Taip pat reikia neužmiršti nuvalyti ant stiklo susikaupusius suodžius, tam naudojant specialų valiklį arba sudrėkintą šluostę.

Tinkama mediena

Židinio būklei įtakos turi ir mediena, kurią naudoje. Kad židinio dūmtraukis ilgiau išliktų neužterštas, svarbu naudoti tik gerai išdžiovintas malkas, kokybišką kietąjį kurą bei baltą matinį popierių. Nepatariama naudoti dervingos medienos (pavyzdžiui: pušų). Kūrimo procesas: kurti ugnį reikia naudojant popierių bei pakuras, ugniai besiplečiant reikia krauti vis didesnes pakuras, kol gailiausiai ugniai įsikūrus reikia pridėti malkelių karščiui palaikyti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?