Židinio priežiūra: 5 žingsniai, kurių reikia imtis

Židinys namų erdvėje, koks jis bebūtų: modernaus dizaino šiuolaikiškas židinys ar senovinė koklinė krosnis, yra šilumos ir jaukumo simbolis. Vėstant orams tiesiog sunku įsivaizduoti gražesnę dienos pabaigą už šiltą pasisėdėjimą šalia šios jaukios interjero detalės. Deja, netinkamai prižiūrimas židinys greičiau susidėvi. Tad ko reikia imtis, norint to išvengti?
© Shutterstock

Seno židinio atnaujinimas

Jeigu turite seną, ilgą laiką nenaudotą židinį, tačiau norite vėl pradėti juo naudotis, reikia įvertinti jo pažeidimus. Kartais seni židiniai būna pažeisti tik išoriškai (nusidėvėjusi, apgadinta apdaila), tokius pažeidimus greitai sutvarkyti galima ir patiems, tačiau pasitaiko ir vidinių pažeidimų, kuriuos geriausiai nustatyti padės patyrę meistrai.

Paprasčiausias būdas estetiškai atnaujinti židinį – jį perdažyti arba apklijuoja plytelėmis (tam naudojant specialias karščiui atsparias priemones) bei nupoliruoti metalinius dekoro elementus. Jeigu norima židinio išvaizdą pakeisti iš pagrindų, reiks pakeisti jo išorinius elementus. Židinio apdaila gali būti išties įvairi, tad jos pasirinkimas visiškai priklauso nuo jūsų skonio. Atbraila gali būti marmurinė, medinė bei cementinė. Apvadas bei kitos apdailos detalės gali būti iš akmens masės arba keraminių plytelių, taip pat gali būti naudojami akmenys (marmuras, granitas, travertinas). Kraštams kartais naudojamas plienas, žalvaris arba varis.

Dažniausia seniai nenaudotų židinių vidinė problema – į kambarį besiveržiantys dūmai. Dūmijimą gali sukelti prasta trauka arba mechaniniai židinio, dūmtraukio pažeidimai. Vidinius pažeidimus geriausia leisti nustatyti ir tvarkyti patyrusiam meistrui.

Židinio priežiūra: 5 žingsniai, kurių reikia imtis
© Shutterstock

Kasmetinė židinio patikra

Įsirengus židinį, kad jo nepriekaištingu ir saugiu veikimu būtų galima džiaugtis ilgai, patariama kasmet leisti profesionalui patikrinti jo būklę. Labai svarbu yra tikrinti kaminą ir, jei turite įsirengę, kamino stogelį, kuris apsaugo kaminą, kad į šį nepatektų lietaus vanduo.

Reguliarus kamino tikrinimas

Be jau anksčiau minėtų kasmetinių apžiūrų, kaminą patys turėtumėte tikrinti reguliariai. Labai svarbu laiku pastebėti kamine atsiradusius trikdžius. Ar kamine neatsirado trikdžių, galite patikrinti naudodami žibintuvėlį. Reikia atkreipti dėmesį ar kamine neatsirado laukinių gyvūnų ar paukščių suregztų būstų, prikritusių lapų sangrūdų. Taip pat reikia stebėti kreozoto ir suodžių kaupimąsi, šios medžiagos yra degios, todėl jas reikia pašalinti.

Židinio priežiūra: 5 žingsniai, kurių reikia imtis
© Shutterstock

Pelenų valymas

Pelenų sankaupos kenkia židiniui, nes jos trukdo laisvam oro judėjimui bei efektyviam degimui. Židinio valymas: iš ugniadežės reikia pašalinti visus pelenus bei liekanas (pašalinus didžiąją daugumą liekanų semtuvu, likusias galima išsiurbti siurbliu). Taip pat reikia neužmiršti nuvalyti ant stiklo susikaupusius suodžius, tam naudojant specialų valiklį arba sudrėkintą šluostę.

Tinkama mediena

Židinio būklei įtakos turi ir mediena, kurią naudoje. Kad židinio dūmtraukis ilgiau išliktų neužterštas, svarbu naudoti tik gerai išdžiovintas malkas, kokybišką kietąjį kurą bei baltą matinį popierių. Nepatariama naudoti dervingos medienos (pavyzdžiui: pušų). Kūrimo procesas: kurti ugnį reikia naudojant popierių bei pakuras, ugniai besiplečiant reikia krauti vis didesnes pakuras, kol gailiausiai ugniai įsikūrus reikia pridėti malkelių karščiui palaikyti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Pirties krosnelės akmenys: kaip išsirinkti?

Krosnelės akmenys – iš pirmo žvilgsnio nedidelė, tačiau be galo svarbi pirties sudedamoji dalis. Dažnai ši medžiaga tampa faktoriumi, kuris nulemia visos pirties kokybę. Tad kaip nepasiklysti ir išsirinkti tinkamiausius krosnelės akmenis?

Stiklo blokeliai: natūralios šviesos ir privatumo suderinimas

Stiklo blokelių populiarumas interjero kontekste yra gan nepastovus. Kartais jie būna beveik visai užmirštami, o kartais – tokie madingi, kad sunku surasti interjero leidinį be jų fotografijų (pavyzdžiui, be jų sunku įsivaizduoti 1940-tuosius arba 1980-tuosius). Dėl stiklo blokelių galios suderinti natūralią šviesą ir privatumą, nesunku nuspėti, kad greitu metu jie vėl atras sau vietą šiuolaikiniuose interjeruose.

Keramikinių plytelių stalviršiai virtuvėje: privalumai bei trūkumai

Plytelės virtuvės erdvėje yra be galo dažnos. Šiame kambaryje yra įprasta jomis kloti grindis, klijuoti sienas. Taip pat galima ir plytelių stalviršio opcija. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra keramikinių plytelių stalviršių privalumai bei trūkumai.

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.