Židinio priežiūra: 5 žingsniai, kurių reikia imtis

Židinys namų erdvėje, koks jis bebūtų: modernaus dizaino šiuolaikiškas židinys ar senovinė koklinė krosnis, yra šilumos ir jaukumo simbolis. Vėstant orams tiesiog sunku įsivaizduoti gražesnę dienos pabaigą už šiltą pasisėdėjimą šalia šios jaukios interjero detalės. Deja, netinkamai prižiūrimas židinys greičiau susidėvi. Tad ko reikia imtis, norint to išvengti?
© Shutterstock

Seno židinio atnaujinimas

Jeigu turite seną, ilgą laiką nenaudotą židinį, tačiau norite vėl pradėti juo naudotis, reikia įvertinti jo pažeidimus. Kartais seni židiniai būna pažeisti tik išoriškai (nusidėvėjusi, apgadinta apdaila), tokius pažeidimus greitai sutvarkyti galima ir patiems, tačiau pasitaiko ir vidinių pažeidimų, kuriuos geriausiai nustatyti padės patyrę meistrai.

Paprasčiausias būdas estetiškai atnaujinti židinį – jį perdažyti arba apklijuoja plytelėmis (tam naudojant specialias karščiui atsparias priemones) bei nupoliruoti metalinius dekoro elementus. Jeigu norima židinio išvaizdą pakeisti iš pagrindų, reiks pakeisti jo išorinius elementus. Židinio apdaila gali būti išties įvairi, tad jos pasirinkimas visiškai priklauso nuo jūsų skonio. Atbraila gali būti marmurinė, medinė bei cementinė. Apvadas bei kitos apdailos detalės gali būti iš akmens masės arba keraminių plytelių, taip pat gali būti naudojami akmenys (marmuras, granitas, travertinas). Kraštams kartais naudojamas plienas, žalvaris arba varis.

Dažniausia seniai nenaudotų židinių vidinė problema – į kambarį besiveržiantys dūmai. Dūmijimą gali sukelti prasta trauka arba mechaniniai židinio, dūmtraukio pažeidimai. Vidinius pažeidimus geriausia leisti nustatyti ir tvarkyti patyrusiam meistrui.

Židinio priežiūra: 5 žingsniai, kurių reikia imtis
© Shutterstock

Kasmetinė židinio patikra

Įsirengus židinį, kad jo nepriekaištingu ir saugiu veikimu būtų galima džiaugtis ilgai, patariama kasmet leisti profesionalui patikrinti jo būklę. Labai svarbu yra tikrinti kaminą ir, jei turite įsirengę, kamino stogelį, kuris apsaugo kaminą, kad į šį nepatektų lietaus vanduo.

Reguliarus kamino tikrinimas

Be jau anksčiau minėtų kasmetinių apžiūrų, kaminą patys turėtumėte tikrinti reguliariai. Labai svarbu laiku pastebėti kamine atsiradusius trikdžius. Ar kamine neatsirado trikdžių, galite patikrinti naudodami žibintuvėlį. Reikia atkreipti dėmesį ar kamine neatsirado laukinių gyvūnų ar paukščių suregztų būstų, prikritusių lapų sangrūdų. Taip pat reikia stebėti kreozoto ir suodžių kaupimąsi, šios medžiagos yra degios, todėl jas reikia pašalinti.

Židinio priežiūra: 5 žingsniai, kurių reikia imtis
© Shutterstock

Pelenų valymas

Pelenų sankaupos kenkia židiniui, nes jos trukdo laisvam oro judėjimui bei efektyviam degimui. Židinio valymas: iš ugniadežės reikia pašalinti visus pelenus bei liekanas (pašalinus didžiąją daugumą liekanų semtuvu, likusias galima išsiurbti siurbliu). Taip pat reikia neužmiršti nuvalyti ant stiklo susikaupusius suodžius, tam naudojant specialų valiklį arba sudrėkintą šluostę.

Tinkama mediena

Židinio būklei įtakos turi ir mediena, kurią naudoje. Kad židinio dūmtraukis ilgiau išliktų neužterštas, svarbu naudoti tik gerai išdžiovintas malkas, kokybišką kietąjį kurą bei baltą matinį popierių. Nepatariama naudoti dervingos medienos (pavyzdžiui: pušų). Kūrimo procesas: kurti ugnį reikia naudojant popierių bei pakuras, ugniai besiplečiant reikia krauti vis didesnes pakuras, kol gailiausiai ugniai įsikūrus reikia pridėti malkelių karščiui palaikyti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Sprendimas, kuris palengvins gyvenimą: nesudėtingai montuojamas patikimas vamzdynas

Kas geriausiai gali papasakoti apie vandentiekio ar šildymo sistemų vamzdynų montavimą? Žinoma, tie, kurie iš šio darbo duoną valgo. Jų patarimai daug verti: montuotojai greitai atsirenka, kuri sistema patikimiausia, sandariausia, patogiausiai ir greičiausiai montuojama.

Kaip neįsileisti pelėsio į namus? (2)

Kad namuose atsirado pelėsis, kartais galima spręsti ne tik iš ant įvairių paviršių atsiradusių juodų, pilkų, žalsvų ar kitos spalvos dėmių bei blogo kvapo, bet ir iš tam tikrų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui: galvos skausmo, jos svaigimo, sutrumpėjusios dėmesio koncentracijos, alergijos simptomų. Taigi pelėsis yra itin nelaukiamas, toksiškas namų svečias, kurio reikia stengtis visais būdais išvengti.

Dažymas: kokius dažus rinktis – aliejinius ar lateksinius?

Dažymas – išankstinio pasiruošimo reikalaujantis procesas. Vienas iš svarbių sprendimų, kurį reikia priimti prieš imantis šio darbo – dažų pasirinkimas. Svarbu išsirinkti ne tik tinkamą dažų spalvą, bet ir tipą. Šioje publikacijoje aptarsime, kada geriau rinktis aliejinius ir kada lateksinius dažus.

Patarimai, kurie padės pašalinti tapetus nuo gipskartonio sienų

Tapetai – sienų apdailos medžiaga, kuri išsiskiria savo pasirinkimo įvairove. Būtent dėl plataus asortimento, kartais nutinka taip, kad išsirenkame netinkamą tapetų dizainą, kuris po kelių metų tiesiog atsibosta. Tada tenka tapetus pašalinti.

Namų šilumos kūrimas: ką rinktis – židinį ar krosnelę?

Vis labiau vėstantys orai lemia tai, kad nemažai savo laisvo laiko praleidžiame namuose, kur jaučiamės šilčiausiai bei patogiausiai. Židinys bei krosnelė – turi galią vienu metu namams suteikti papildomos šilumos bei jaukumo. Tačiau ką geriau rinktis: židinį ar krosnelę?

Židinio priežiūra: 5 žingsniai, kurių reikia imtis

Židinys namų erdvėje, koks jis bebūtų: modernaus dizaino šiuolaikiškas židinys ar senovinė koklinė krosnis, yra šilumos ir jaukumo simbolis. Vėstant orams tiesiog sunku įsivaizduoti gražesnę dienos pabaigą už šiltą pasisėdėjimą šalia šios jaukios interjero detalės. Deja, netinkamai prižiūrimas židinys greičiau susidėvi. Tad ko reikia imtis, norint to išvengti?

Bambuko grindys: privalumai bei trūkumai

Bambukas yra ypatingas augalas, kuris gali būti naudojamas masto, vaistų, audinių ir net grindų gamybai. Bambuko grindys išsiskiria stiprumu bei atsparumu, todėl prieš renkantis naują grindų dangą savo namams, reikėtų įvertinti ir bambuko grindų privalumus ir palyginti juos su kitų dangų. Pristatome pagrindinius šios dangos privalumus bei trūkumus.

Kaip pasirinkti ir prižiūrėti akmeninius stalviršius?

Stalviršis gali būti daugelio baldų esminiu akcentu, atstovaujantis ne tik funkcionalumą ir praktiškumą, bet ir kuriantis vertę ir kokybę. Šiandien rinka gali pasiūlyti itin platų stalviršių pasirinkimą, tačiau žmonės vis dažniau grįžta prie natūralumo rinkdamiesi akmeninius. Čia reikia žinoti, kad akmenys nėra vienodi, o dirbant su natūraliu produktu pritaikymas ir individualumas ypač svarbus, kad būtų atitikti vartotojų lūkesčiai.

Rūkote jūs, o kenčia jūsų naminiai gyvūnai

Pulmonologai sako, kad kai kalbame apie pasyvų rūkymą – kvėpavimą tabako dūmais užterštu oru – labiausiai pažeidžiamos grupės yra vaikai, seneliai ir... naminiai gyvūnai. Nors yra atliktų tyrimų, apie pasyvaus rūkymo sukeliamas ligas mūsų augintiniams, deja, apie tai kol kas kalbama nedaug. Tad nenuostabu, kad paprastai nesusimąstome, kaip mūsų veiksmai atsiliepia šalia esantiems gyvūnams.

Kamštinė grindų danga: pliusai bei minusai (10)

Kamštinė grindų danga – mažiau žinoma medinių grindų rūšis. Kaip ir bet kurios kitos medinės grindys, ši danga turi savų privalumų bei trūkumų. Tad ar verta tokią dangą išbandyti savo namuose? Pristatome kamštinių grindų pliusus bei minusus.