Tapetų klijavimo ABC

 (1)
Norint atnaujinti namus kartais užtenka tiesiog pakeisti tapetus. Jie gali suteikti jaukumo ar erdvės jausmą mažesniems butams. Svarbiausia – pasirinkti tinkamiausius ir teisingai juos priklijuoti. Nuo šių sprendimų priklausys ar šis pokytis džiugins ilgai ar teks kartas nuo karto užklijuoti atplyšusius kraštus.
Tapetavimas
Tapetavimas
© Shutterstock nuotr.

Tinkamiausi tapetai

Renkantis tapetus labai svarbu atsižvelgti į jų spalvą ir raštus. Jų poveikis skirtingoms patalpoms skirsis, tad nuo to priklausys ir sukuriama nuotaika kambaryje. Šviesesni atspalviai ir smulkesni raštai tinkamesni mažoms erdvėms. O didelėms patalpoms su aukštomis lubomis siūloma pasirinkti tamsesnes ir ryškesnes spalvas. Norint išryškinti vieną sieną kitas interjero detales – galima derinti skirtingų spalvų tapetus. O papildomos juostos naudojimas gali sukurti paaukštinimo (juostos ties lubomis priklijavimas) ar pažeminimo efektą (tarp juostos ir lubų paliekant nedidelį tarpą).

Būtina atsižvelgti ir esamus šviesos šaltinius: natūralius ir dirbtinius. Jei kambaryje langai nedideli ir nėra daug lempų – rinkitės kuo šviesesnius. Tokiu būdu tapetai irgi prisidės bent jau prie turimos šviesumo palaikymo. Taip pat galite rinktis su raštu ar su blizgiu paviršiumi. Tamsesnius ir ryškesnius tapetus rinkitės, kai jau dabar jūsų namuose labai daug šviesos. Tamsesni atspalviai iš dalies nuslopins ją.

Tapetų rūšys: trūkumai ir privalumai

Tapetų yra daugybė rūšių: popierinių, akrilinių, vinilo, tekstilės, veliūro ar net fototapetų. Popieriniai tapetai yra ekologiški, kvėpuojantys ir pigūs. Dėl to tinka vaikų kambariams. Tuo pačiu šie tapetai lengvai išsitepa, greitai blunka.

Viniliniai tapetai – vieni populiariausių: lengvai prižiūrimi ir plaunami. Gali būti klijuojami ir vonios, ir virtuvės patalpose. Tekstilės tapetai – brangūs ir dažniau naudojami viešbučiuose ar kitose vietose, kur svarbu išskirtinumas ir nepriekaištinga švara. Fototapetai – tai išskirtiniai ir suasmeninti tapetai, kurie gali būti sumaketuoti net iš šeimos nuotraukų. Išsiskiria ir didele kaina.

Tapetai skiriasi būdu, kaip klijuojami: flizelininiams tapetams klijais reikia ištepti tik sieną, įprastiems – ir tapetus, ir sieną. Rečiau pasitaikantys – jau su išteptais klijais. Jiems nebereikia papildomų klijų.

Geriau daugiau nei mažiau

Išsirinkę tapetus pasiskaičiuokite, kiek jums reikės tapetų rulonų. Tapetai būna ne vienodų pločių ir ilgių, tad atvykę į parduotuvę jau žinokite visus patalpos išmatavimus. Skaičiuojant kiek viename rulone atkarpų pridėkite po 5 –10 cm. Didesnės sąnaudos būna, jei tapetas turi sudėtingą raštą ir reikia derinti jungiant vieną su kitu. Nepamirškite atimti ir erdvių, kuriose tapetų nebus: langai, durys, mūrinės ar akmeninės sienos.

Patikrinkite ar sutampa pasirinkti rulonai, kad nesiskirtų atspalvis ar raštas. Įsigiję papildomai tapetų neturėsite problemų vėliau. Kai kurie tapetai gali būti vėliau ir nebegaminami. Nebebus baimės ir jei vaikai sumanys išbandyti naujus rašiklius, o katė – nagučius. Galėsite perklijuoti tas vietas.

Tinkami klijai – ilgaamžiškumo garantas

Tapetų gamintojai įprastai ant etiketės nurodo, kokius siūlo pasirinkti klijus. Būtinai laikykitės tų nurodymų. Belieka pasirinkti gamintoją ir reikalingą kiekį. Taip pat šiuo metu galima pasirinkti ir spalvotus tapetų klijus. Tokiais spalvotais klijais lengviau padengsite visas plokštumas, nepalikdami tuščių vietų.

Ant indelio etiketės būna nurodytas vandens ir klijų santykis bei brinkimo laikas. Ruošiant klijus jums reikės lazdelės ir kibiro, kuriame sumaišysite vandenį su milteliais. Nemaišykite iš karto visų klijų, kadangi tai galėsite padaryti vėliau, jei nuspręsite tęsti darbus kitą dieną.

Sienų paruošimas

Tinkamai pasiruošę sieną išvengsite ir nelygumų, ir atsiklijavimų. Paruošta siena turi būti sausa, lygi ir švari.

Norėdami pasiruošti sienas naujiems tapetams turite atsižvelgti kokios jos buvo prieš tai:

 jei buvo dažytos klijiniais dažais – nuplaukite sienas;
 jei vandeniniais emulsiniais dažais – nebūtina valyti dažų ir galite klijuoti tiesiai ant jų;
 jei yra likę ankstesni tapetai – nuimkite juos du kartus sudrėkindami karštu vandeniu;
 jei sienos yra tinkuotos arba iš gipso kartono – jas būtinai nugruntuokite ir išlyginkite;
 jei sienų būklė prasta ir yra išklijuota sunkiai pašalinamais tapetais – galite juos palikti ir   ant jų klijuoti papildomą nedažytų tapetų sluoksnį.

Tapetų paruošimas

Patalpoje, kurioje tapetuosite, įjunkite ryškią šviesą, kad gerai matytumėte ir lengvai galėtumėte suderinti raštą ar neužklijuotumėte kraštų vieną ant kito. Temperatūra turėtų būti tarp 10 ir 17 laipsnių šilumos. Tapetuojant labai svarbu, kad nebūtų skersvėjo, nes tapetai gali greitai nukristi.

Jei tapetai turi raštą, kurį derinote karpydami – sunumeruokite tapetus, kad vėliau nesusimaišytumėte. Atsikirptą atraižą pasidėkite ant specialaus staliuko. Tiks ir paprastas, bet koks turimas stalas. Tik prieš tai uždenkite jį plėvele, kad nesusiteptų. Priklausomai nuo tapetų padenkite klijais sieną arba ir sieną, ir tapetus. Vienodu sluoksniu patepkite paviršius, nepalikdami jokių plotų be klijų. Klijais padengtą dalį perlenkite iki tos vietos, kur klijų dar nėra. Saugokite, kad geroji pusė nesiliestų su klijais ir nesusiteptų. Ištepę klijais palaikykite 10 minučių, kad klijai galėtų geriau įsigerti. Taip išvengsite ir atsirandančių oro „burbulų“. Jei reikia tepti sieną – tepkite vienodais brūkšniais: judėkite nuo viršaus į apačią. Spalvoti klijai palengvina šį darbą.

Jei jūsų tapetai jau iš karto su klijais, tada viskas žymiai paprasčiau. Užtenka juos pamerkti į šaltą vandenį ir ištraukus iš vandens klijuoti ant sienos.

Tapetų klijavimas

Įprastai pradedama klijuoti nuo durų, bet svarbu apžiūrėti, kad tapetų sujungimai nebūtų ant kampų ar kitų probleminių vietų. Tokių problemų galima išvengti iš anksto pasidėliojant ir paslenkant pirmąjį tapetą į vieną ar į kitą pusę. Klijuodami kampus užleiskite 3-5 centimetrus, kad tapeto susidūrimas niekad nebūtų ant kampo. Tapetuojant langus ar kitas nišas irgi turite palikti po tiek pat centimetrų. Esant reikalui atsargiai įkirpkite, kad galėtumėte užlenkti per kampo susidūrimus.

Tapetų atraižas pradėkite klijuoti nuo viršaus. Judėkite braukdami žemyn, kad išeitų esantis oras ir nesusiraukšlėtų. Apatinės dalies neklijuokite, kol tapetas nėra lygiai su grindimis. Švelniai prispauskite apatinę dalį prie sienos ir ties grindimis su peiliu nupjaukite.

Labai atsargiai elkitės tapetuodami prie elektros lizdų ir jungiklių. Prieš tapetuojant tas vietas išjunkite elektros srovę. Atsargiai nuimkite dangtelius ir jungiklius, uždenkite elektros laidus. Kai užklijuosite tapeto atraižą su peiliu prapjaukite toje vietoje dviem brūkšniais iki kraštų. Nukirpkite nereikalingas tapeto dalis, nuvalykite likusius klijus. Atgal pritvirtinkite jungiklius ir įjunkite srovę patikrinti ar viskas veikia.

Tapetuodami sieną už radiatoriaus tapeto atraižą išmatuokite ir įkirpkite taip, kad galėtumėte užleisti už jo. Priglausti galite pasinaudodami lazdele ar teptuku su ilgesne rankena.
Tapetų juostos klijavimas

Iš pradžių pažymėkite kreida ar pieštuku liniją, kuri bus orientyras juostos klijavimui. Ištepkite klijais visą juostą ir susidėliokite klostėmis. Klijuodami atlenkite po vieną klostę. Su šepečiu ar šluoste sutvirtinkite viršutinę juostos dalį. Priklijavę visą juostą švelniai braukdami nuo viršaus prispauskite ir apatinę dalį, kad neliktų oro „burbulų“. Braukdami nesujudinkite viršutinės juostos dalies.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip gyventi sandariame name?

Jau ankstesniuose savo straipsniuose nagrinėjau vėdinimo svarbą ir jo įtaką pastato energiniam efektyvumui. Ekspertizių metu vėl ir vėl susiduriu su šios srities klaidomis, todėl nusprendžiau dar kartą sugrįžti prie šios temos.

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.