Senų plytelių valymas ir restauravimas

Nesvarbu, kas tai bebūtų - ar akmeniu grįstos grindys ar keraminės plytelės, o gal terakotos plytelės, jūs tikrai nenorite ant jų naudoti preparato, kuris visiems laikams jas pažeis. Tokias grindis patartina nedelsiant restauruoti, kadangi jos namams suteikia ne tik elegancijos, bet ir ilgaamžiškumo.
Senų plytelių valymas ir restauravimas
© Shutterstock nuotr.

Labai svarbu žinoti skirtumą tarp skirtingų plytelių rūšių, kad susidūrę su tam tikru tipu, žinotumėte kaip teisingai jas atkurti. Pavyzdžiui, akmens masės plytelės gaminamos iš presuoto ar rankomis formuoto molio, todėl yra ilgaamžiškos bei atsparios drėgmei ir trinčiai. Tuo tarpu keraminės plytelės, nors ir atsparios drėgmei, tačiau yra ne tokios ilgaamžiškos.

Akmens masės plytelių restauracija

Šio tipo plyteles tūrėtų būti ganėtinai nesunku nuvalyti, kadangi jos pakankamai atsparios nešvarumams. Geriausia akmens masės plyteles valyti šiltu vandeniu, nenaudojant jokių valiklių, kurie savo sudėtyje turi rūgšties, kadangi jie gali pažiesti paviršių. Įsisenėję nešvarumai turėtų būti mirkomi arba palengva nušveičiami. Jautresnėms dangoms ar dėmėms, kurių vis dėl to nepajėgiate išvalyti, įsigykite specialų akmens grindų valiklį. Viską nuvalę nepamirškite užtepti apsauginio hermetiko.

Terakotos plytelių restauracija

Šio tipo plytelės yra labiau pažeidžiamos, todėl dirbant su jomis reikia būti atidesniems. Jos yra akytos, todėl lengvai išsitepa. Šias plyteles valykite šluoste, nenaudokite jokių šlifavimo priemonių, taip tik jas pažeisite. Šių plytelių būklę kartkartėmis galima atnaujinti įtrinant jas vašku ar sėlenų aliejumi.

Keraminių plytelių restauracija

Keramines plyteles derėtų plauti šarminiu valikliu. Labiau užterštose vietose naudokite šepetuką ar kempinę. Venkite valiklių, kurie savo sudėtyje turi šveičiamųjų dalelių - šios gali pažeisti plytelių paviršių. Kadangi šio tipo plytelės taip pat yra ganėtinai trapios, jas valyti derėtų šluoste ar dulkių siurbliu, kuriame įtaisyti specialūs šereliai. Taipogi venkite valiklių, kurie savo sudėtyje turi rūgšties.
Tai be jokios abejonės gali būti sunkus bei purvinas darbas, tačiau rezultatai be abejonės nudžiugins ir bus verti pastangų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.

Dūmų detektoriai: ką reikia žinoti apie naujus reikalavimus? (2)

Nuo gegužės 1 d. Lietuvoje įsigaliojo priešgaisrinės saugos reikalavimas – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius. Juos turi įsirengti tiek butų, tiek individualių namų, tiek sodo namelių savininkai.

Kas geriau vonios kambaryje – vinilinės ar keramikinės plytelės?

Nors vinilinės bei keramikinės plytelės iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti visiškai nepanašios, tačiau vonios kambario apdailos kontekste skirtumai tarp jų gerokai sumažėja. Pirmiausia taip yra todėl, nes abi šios grindų dangos pasižymi dideliu atsparumu drėgmei, kuris yra be galo svarbus šiai erdvei. Nors konkretaus atsakymo, kuri danga yra labiau tinkama voniai, nėra, šiame tekste pateiksime vilinilnių bei keramikinių plytelių palyginimą, kuris gali padėti apsispręsti.

Kaip gyventi sandariame name?

Jau ankstesniuose savo straipsniuose nagrinėjau vėdinimo svarbą ir jo įtaką pastato energiniam efektyvumui. Ekspertizių metu vėl ir vėl susiduriu su šios srities klaidomis, todėl nusprendžiau dar kartą sugrįžti prie šios temos.

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.