Kaip išsirinkti dažus pagal patalpą?

Šaltuoju metų laiku daugelis statybos darbų persikelia į pastatų vidų. Sienų dažymas – vienas labiausiai diskutuotinų vidaus apdailos darbų. Tačiau diskutuojama ne tik dėl spalvos, bet ir dėl kur kas svarbesnių ir sudėtingesnių dalykų: atsparumo trinčiai, drėgmei, blizgesio ir dengiamumo.
Kaip išsirinkti dažus pagal patalpą?
© Shutterstock nuotr.

Atsparumas trinčiai

Pirmiausia, į ką derėtų atsižvelgti renkantis dažus – patalpos paskirtis, žmonių judėjimo intensyvumas bei patalpa sausa ar drėgna. Pavyzdžiui, koridoriuose ar vestibiuliuose esančias sienas patartina dažyti plaunamais ir trinčiai atspariais dažais.

„Šiuolaikiniai dažai pagal atsparumą drėgnam trynimui pagal ISO standartus skirstomi į tris klasės: I klasei priklauso dažai, kurių atsparumas trinčiai labai geras. Tokiais dažais paprastai dažomos visuomeninės reikšmės patalpos, patalpos, kuriose nuolat vaikšto ar žaidžia vaikai, galintys išpurvinti, apipaišyti sienas. II klasei priskiriami dažai nebėra tokie atsparūs trinčiai kaip pirmosios grupės dažai, todėl stipriau pavalius šiais dažais nudažytas sienas, tai gali matytis. III klasei priskiriami labai prasto atsparumo šlapiam trynimui dažai. Tokiais dažais rekomenduojama dažyti lubas bei patalpas, kuriuose nereikia valyti sienų. Apie dažų priklausymą vienai iš šių klasių įspėja ant pakuotės esantys ženklai“, - teigia dažų parduotuvių tinklo „Spalva“ atstovas Vitalijus Kurzinas.

Kai kurie ekspertai tikina, kad sienoms reikėtų rinktis ne žemesnės kaip II atsparumo grupės dažus.

Vonios ir virtuvės sienas derėtų dažyti ne tik trinčiai, bet ir vandeniui bei drėgmei atspariais dažais. Geriausia rinktis dažus, turinčius sudėtyje biocidinių priedų, saugančių nudažytą paviršių nuo mikroorganizmų.

Dilema: blizgūs ar matiniai?

Viena pagrindinių dilemų, su kuriomis susiduria sienas perdažyti planuojantys namų ir butų savininkai – kokius dažus pasirinkti: blizgius ar matinius?

Paprastai blizgumas siejamas su dažų atsparumu drėgmei ir trinčiai, tačiau tai ne visiška tiesa. Matiniai dažai taip pat gali būti valomi, tačiau retkarčiais susiduriama su problema, kad stipriau pavalius vieta gali imti blizgėti. Norint išvengti tokios problemos erdvę iš karto reikėtų dažyti blizgesniais „šilko matiniais“ bei vadinamais „kiaušinio lukšto“ blizgesio dažais. Tiesa, tokie dažai pabrėžia sienų nelygumus, todėl prieš dažant, jas reikėtų gerai nušveisti ir išlyginti.
Matiniai dažai yra labiau teplūs, nes kuo matiškesnis paviršius, tuo jis labiau panašus į švelnų švitrinio popieriaus paviršių, tad už jo lengviau užsikabina purvas.

„Matinius dažus dažniau patartina naudoti dažant miegamuosius ir kitas erdves, kuriose mažesnė rizika, kad sienos bus išteptos. Taip pat matinius dažus vertėtų naudoti visose sausuose gyvenamosiose erdvėse dažant lubas, nes nudažius jas blizgiais dažais būtų gaunami nemalonūs šviesos atspindžiai“, - pastebi V. Kurzinas.

Džiūdami matiniai dažai suformuoja tokią dažų plėvelės struktūrą, kuri sulaužo šviesos spindulį ir jo neatspindi, dėl to vizualiai padeda paslėpti paviršiaus nelygumus, nedidelius defektus.

Tik vandens pagrindu

Specialistai pataria rinktis akrilo pagrindu pagamintus dažus. Esą anksčiau populiarūs skiediklio pagrindu pagaminti dažai jau atgyvena ir kuris laikas nebenaudojami vidaus sienų dažymui.
„Skiediklio pagrindu pagaminti dažai dabar naudojami nebent baldams, durims dažyti bei sienoms gamyklose, kuriose nuolat naudojami chemikalai. Akriliniai dažai dabar pakankamai kokybiški, tad jais dažomos ir visuomeninės paskirties pastatų sienos. Pavyzdžiui, kirpyklose ir mokyklose akriliniais dažais prieš 10 metų išdažytos sienos dar ir šiandien atrodo pakankamai estetiškai“, - teigia individualios įmonės savininkas Edvardas Jonuška.

Be to, akriliniai dažai yra bekvapiai, taip pat jie nekenkia alergiškiems gyventojams, todėl nederėtų baimintis šalutinių poveikių.

Nemažiau svarbu atkreipti dėmesį į dažų dengiamumą. Nepatartina rinktis labai pigių dažų kadangi dažniausiai jų dengiamumas būna prastas, aukštesnės klasės dažai turi padengti paviršių 1-2 sluoksniais, o dažant prasto dengiamumo dažais gali tekti dažyti ir 3-4 kartus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.