Kaip išsirinkti dažus pagal patalpą?

Šaltuoju metų laiku daugelis statybos darbų persikelia į pastatų vidų. Sienų dažymas – vienas labiausiai diskutuotinų vidaus apdailos darbų. Tačiau diskutuojama ne tik dėl spalvos, bet ir dėl kur kas svarbesnių ir sudėtingesnių dalykų: atsparumo trinčiai, drėgmei, blizgesio ir dengiamumo.
Kaip išsirinkti dažus pagal patalpą?
© Shutterstock nuotr.

Atsparumas trinčiai

Pirmiausia, į ką derėtų atsižvelgti renkantis dažus – patalpos paskirtis, žmonių judėjimo intensyvumas bei patalpa sausa ar drėgna. Pavyzdžiui, koridoriuose ar vestibiuliuose esančias sienas patartina dažyti plaunamais ir trinčiai atspariais dažais.

„Šiuolaikiniai dažai pagal atsparumą drėgnam trynimui pagal ISO standartus skirstomi į tris klasės: I klasei priklauso dažai, kurių atsparumas trinčiai labai geras. Tokiais dažais paprastai dažomos visuomeninės reikšmės patalpos, patalpos, kuriose nuolat vaikšto ar žaidžia vaikai, galintys išpurvinti, apipaišyti sienas. II klasei priskiriami dažai nebėra tokie atsparūs trinčiai kaip pirmosios grupės dažai, todėl stipriau pavalius šiais dažais nudažytas sienas, tai gali matytis. III klasei priskiriami labai prasto atsparumo šlapiam trynimui dažai. Tokiais dažais rekomenduojama dažyti lubas bei patalpas, kuriuose nereikia valyti sienų. Apie dažų priklausymą vienai iš šių klasių įspėja ant pakuotės esantys ženklai“, - teigia dažų parduotuvių tinklo „Spalva“ atstovas Vitalijus Kurzinas.

Kai kurie ekspertai tikina, kad sienoms reikėtų rinktis ne žemesnės kaip II atsparumo grupės dažus.

Vonios ir virtuvės sienas derėtų dažyti ne tik trinčiai, bet ir vandeniui bei drėgmei atspariais dažais. Geriausia rinktis dažus, turinčius sudėtyje biocidinių priedų, saugančių nudažytą paviršių nuo mikroorganizmų.

Dilema: blizgūs ar matiniai?

Viena pagrindinių dilemų, su kuriomis susiduria sienas perdažyti planuojantys namų ir butų savininkai – kokius dažus pasirinkti: blizgius ar matinius?

Paprastai blizgumas siejamas su dažų atsparumu drėgmei ir trinčiai, tačiau tai ne visiška tiesa. Matiniai dažai taip pat gali būti valomi, tačiau retkarčiais susiduriama su problema, kad stipriau pavalius vieta gali imti blizgėti. Norint išvengti tokios problemos erdvę iš karto reikėtų dažyti blizgesniais „šilko matiniais“ bei vadinamais „kiaušinio lukšto“ blizgesio dažais. Tiesa, tokie dažai pabrėžia sienų nelygumus, todėl prieš dažant, jas reikėtų gerai nušveisti ir išlyginti.
Matiniai dažai yra labiau teplūs, nes kuo matiškesnis paviršius, tuo jis labiau panašus į švelnų švitrinio popieriaus paviršių, tad už jo lengviau užsikabina purvas.

„Matinius dažus dažniau patartina naudoti dažant miegamuosius ir kitas erdves, kuriose mažesnė rizika, kad sienos bus išteptos. Taip pat matinius dažus vertėtų naudoti visose sausuose gyvenamosiose erdvėse dažant lubas, nes nudažius jas blizgiais dažais būtų gaunami nemalonūs šviesos atspindžiai“, - pastebi V. Kurzinas.

Džiūdami matiniai dažai suformuoja tokią dažų plėvelės struktūrą, kuri sulaužo šviesos spindulį ir jo neatspindi, dėl to vizualiai padeda paslėpti paviršiaus nelygumus, nedidelius defektus.

Tik vandens pagrindu

Specialistai pataria rinktis akrilo pagrindu pagamintus dažus. Esą anksčiau populiarūs skiediklio pagrindu pagaminti dažai jau atgyvena ir kuris laikas nebenaudojami vidaus sienų dažymui.
„Skiediklio pagrindu pagaminti dažai dabar naudojami nebent baldams, durims dažyti bei sienoms gamyklose, kuriose nuolat naudojami chemikalai. Akriliniai dažai dabar pakankamai kokybiški, tad jais dažomos ir visuomeninės paskirties pastatų sienos. Pavyzdžiui, kirpyklose ir mokyklose akriliniais dažais prieš 10 metų išdažytos sienos dar ir šiandien atrodo pakankamai estetiškai“, - teigia individualios įmonės savininkas Edvardas Jonuška.

Be to, akriliniai dažai yra bekvapiai, taip pat jie nekenkia alergiškiems gyventojams, todėl nederėtų baimintis šalutinių poveikių.

Nemažiau svarbu atkreipti dėmesį į dažų dengiamumą. Nepatartina rinktis labai pigių dažų kadangi dažniausiai jų dengiamumas būna prastas, aukštesnės klasės dažai turi padengti paviršių 1-2 sluoksniais, o dažant prasto dengiamumo dažais gali tekti dažyti ir 3-4 kartus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?