Įtempiamos PVC lubos: jų privalumai ir trūkumai

 (6)
Remontuojant patalpą pilna įvairiausių rūpesčių – štai įrengei lubas, o dar laukia šimtai kitų rūpesčių: nudažėte ar ištapetavote sienas, dar reikia sudėti grindis, primontuoti grindjuostes. Šie darbai labai užtrunka, tiesa, bent jau pirmam iš jų yra greitas sprendimas. Tai įtempiamos lubos, produktas apie kurį vis dažniau kalbama ir kuris vis dažniau giriamas. Kuo jos naudingos? Radome ne tik pluoštą privalumų, tačiau ir trūkumų.
Įtempiamos PVC lubos: jų privalumai ir trūkumai
© Fotolia nuotr.

Įtempiamų lubų tvirtinimą nusako jų pavadinimas –  PVC plėvelė įtempiama ant lubų perimetre įmontuoto karkaso. Tiesa, besiūlėms luboms naudojamas kitas variantas iš poliuretanu dengto poliesterio audinio. Jis pasižymi kiek siauresnėmis padengimo galimybėmis, tačiau daug kur yra ir pranašesnis nei PVC plėvelė. Karkasas tvirtinamas kambario perimetre, pagal gamintojo rekomendaciją paliekant 1-3 cm nuo tikrųjų lubų. 

Įtempiamos lubos tvirtinamos per visą kambario perimetrą, todėl svarbu tinkamai išsimatuoti ir parinkti karkasą. Kuo taisyklingesnių geometrinių formų kambarys, tuo lengviau bus susitvarkyti su karkasu. Karkaso profiliai gali būti pagaminti iš plastiko arba aliuminio. Aliuminio profiliai yra ilgaamžiškesni ir idealūs, jei kambario sienos taisyklingos formos. Priešingu atveju, jei plokštumos sudėtingesnių formų, pavyzdžiui, šiek tiek lenktos, darbui gali būti pasirenkami plastikiniai profiliai, taip pat jie labai tinka besiūlėms luboms. Karkaso konstrukcija sudaro apie du trečdalius kainos.

Kai jau pritvirtinamas karkasas, ateina laikas tvirtinti plėvelę. Plėvelė luboms užsakoma pagaminti gamykloje. Įjungiama šilumos patranka (dujinis šildytuvas) ir patalpa bei plėvelė įšildoma jos pagalba. Temperatūrai pasiekus apie 50-70ºС laipsnių danga pradeda temptis, ir ją galima pradėti fiksuoti prie profilio. Plėvelės kraštas yra įtaisomas į specialius karkase esančius griovelius, kur suformuojamas vadinamasis užraktas. Kambariui atvėsus plėvelė įgyja savo numatytąjį stangrumą ir lieka lygi kaip stiklas.

Kokie tokių lubų privalumai?

Nereikia lyginti pagrindo – kadangi plėvelė su pagrindu nesiliečia, jo nereikia tinkuoti. Tiesa, geriau pasirūpinti, kad ant lubų nebūtų atplaišų, kadangi jos nukritusios ant lubų kai kuriais atvejais gali matytis.

Neatsiranda įtrūkimų – ši danga vientisa bei pakankamai plastiška, todėl net ir sėdant pamatams, tose vietose, kur gelžbetoninėse lubos atsirastų įtrūkimas, čia jo nepamatysite.

Lygus lubų paviršius. Apdaila yra vienas didžiausių tokių lubų privalumų: galima rinktis iš įvairių variantų vaizdų, spalvų ar nuotraukų. Plėvelės gaminamos gamykloje, tačiau galima pasirinkti jūsų norimą vaizdą (tiek dangaus skliautą, tiek, jei norisi, vestuvių nuotrauką), paviršiaus blizgumą (matinis-blizgus). Taip pat tokios lubos suteikia galimybę pritaikyti apšvietimo sprendimus, kurie kitais atvejais būtų sunkiai įgyvendinami (pavyzdžiui, įsimontavus šviestuvus į perdangą, galite turėti šviečiančias lubas.

Švarus ir greitas montavimas. Montuojant tokias lubas praktiškai nieko nereikia išnešti iš kambario (nebent gyvus organizmus, įskaitant ir augalus, kad jiems nepakenktų aukštesnė temperatūra), sudedamos labai greitai per kelias valandas, montuojant nereikia jokių birių ar šlapių medžiagų. Taip pat lengva išmontuoti.

Lengvai plaunamas ir valomas paviršius – jis nejautrus vandeniui, todėl galima nesunkiai valyti ir plauti. Nebijo drėgmės ir vandens garų, ant jo nesiveisia pelėsis.

Nusibodusias lubas galima keisti – karkasas paliekamas tas pats, o užtiesiama nauja plėvelė su kitu vizualiniu sprendimu.

Tokios lubos gali ir atlaikyti vandenį iš užliejantį jus iš viršaus – plėvelė įsitempia nuo jo svorio, tačiau, jei yra sumontuota tinkamai, vandens nepraleidžia. Tiesa, tuomet reikės atsargiai jį išleisti. Tačiau tai daug paprasčiau nei šluostyti permirkusias grindis, nuolat galvojant apie žalą.

Įtempiamos PVC lubos: jų privalumai ir trūkumai
© Shutterstock nuotr.

Kokie tokių lubų trūkumai?

Greičiausiai jau skaitydami privalumus, klausėte savęs, kiek toks malonumas kainuoja. Tai yra didžiausias tokių lubų trūkumas – jas įrengti kainuoja nemažai, ypač lyginant su tradicinėmis, tinkuotomis ar gipso kartono lubomis. Kvadratinis metras lubų gali kainuoti nuo ~ 20 eurų ir daugiau, priklausomai nuo medžiagos. 

Dideliems plotams dengti tokioms luboms neužtenka vienos plėvelės išmatavimų ir jas reikės jungti. Taip padidėja rizika, kad siūlės iširs, be to, jų įrengimui bei sutaisymui reikalinga meistro ranka. Tiesa, rinkoje galima rasti ir besiūlių poliesterio įtempiamų lubų audinių, paprastai gaminamų iš poliesterio.

Tokių lubų uždėjimas reikalauja specifinių įgūdžių ir įrangos. Žinoma, tai galite pasidaryti ir patys, tačiau reikės nuomotis šilumos patranką, taip pat tokioms luboms naudojamas specialus įrankis. Kaskart prireikus kažką taisyti ir nuimti dangą, laukia ta pati procedūra. Patiems reikėtų mėginti įrengti tokias lubas taisyklingų geometrinių formų patalpoje, kadangi sudėtingesnių formų lubų įrengimas reikalauja specifinių žinių.

Nors lubos neįtrūksta ir praktiškai nekeičia savo išvaizdos, Įtempiamas lubas reikėtų saugoti nuo mechaninių pažeidimų ar pradūrimo.

Įtempiamos lubos montuojamos ant daugelio paviršių ir patalpų, tačiau netinka nešildomoms patalpoms, kadangi yra mažiau atsparios žemoms temperatūroms.

Kartais lubos mažumėlę išsilenkia – priežasčių tam gali būti įvairių: ir smulkių, ir labai rimtų. Nepavojingiausia, kai lubos tiesiog atsipalaiduoja iš karkaso, ar nukrenta sunkesnis tinko gabalas. Kita vertus, jei lubos gerokai išsilenkusios, tai gali būti ir ženklas, kad esate per žingsnį nuo užliejimo iš viršaus. Gerai įrengtos, sandarios lubos gali atlaikyti didelį vandens svorį, tačiau savaime suprantama, jį reikės kuo greičiau išleisti. Atkabinti medžiagą yra gana nesunku, tačiau uždėjimui vėlgi reikia specialių įrankių ir prietaisų.

Dažniausiai gamintojai luboms suteikia apie 10 metų garantiją. Priežiūros tokioms luboms reikia praktiškai tiek pat, kiek kitų tipų luboms – labai nedaug. Jei lubos susipurvino, jas galima drąsiai plauti, tačiau geriau nenaudoti abrazyvinių valiklių, nes jie gali paveikti lubų išvaizdą. Taip pat pašalinti atplaišas ar šiukšles už lubų esančioje ertmėje jeigu tokių pasitaiko ir jeigu jos trukdo.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?