Dažų kova: akriliniai prieš aliejinius

 (2)
Akriliniai dažniausiai tinkamesni namų interjerui bei didesniems paviršiams dažyti. Aliejiniais dažniau dažomi metaliniai, mediniai paviršiai. Šios dvi dažų rūšys skiriasi savo sudėtimi, savybėmis ir naudojimo būdu. Aliejiniai dažai yra toksiškesni ir pavojingesni aplinkai, todėl jie yra mažiau populiaresni.
Dažų kova: akriliniai prieš aliejinius
© Shutterstock nuotr.

Sudėties skirtumai

Akriliniai dažai yra pagaminti vandeniniu pagrindu, jie susideda iš vandens ir akrilo polimerų, kurie suteikia dažams lankstumo.

Aliejiniai dažai yra pagaminti aliejiniu pagrindu (linų sėmėnų aliejus), dedama pigmento ir tirpiklio (terpentino).

Naudojimo ypatumai

Aliejiniai dažai yra tirštesni, todėl juos sunkiau paskirstyti, užtepti. Gali prireikti daugybės įvairiausių dydžių teptukų ir volelių, o dažant akriliniais dažais įdėtumėte daug mažiau pastangų. Taip pat aliejiniai ir ilgiau džius, vėlgi – nes yra klampesni, tad antrąjį sluoksnį galėsite tepti tik tada, kai akriliniais jau būsite uždažę ne vieną ir ne du sluoksnius.

Aliejiniuose dažuose pasitaiko oro burbuliukų, tad labai svarbu prieš naudojimą dažus kruopščiai išmaišyti, o dažant stenkitės indo nekratyti, kad nesusidarytų nauji burbuliukai. Akriliniuose dažuose burbuliukai nesusidaro.

Akriliniai dažai taip pat puikiai tinka, jei nereikia gruntuoti prieš dažant. Tačiau, jei pasirinkote aliejinius dažus – būtinai gruntuokite, jei nenorite, kad pradėtų luptis.

Namo dažymas

Akrilinius dažus lengviau tepti ir jie greičiau džiūna. Tačiau, jei pagrindas yra nelygus, tikrai išryškės visi trūkumai. Nušlifuokite prieš dažydami. Jei ruošiatės dažyti plieninį paviršių akriliniais dažais – visų pirma jį gruntuokite.

Vienok aliejiniai dažai sklandžiau padengia vienu ypu. Aliejiniai dažai geriau prilimpa, geriau padengia bei paslėpia dėmes.

Pagrindas

Akrilinius dažus galima tepti ant neapdirbto pagrindo. Dažant medieną, aliejinius dažus galima tepti tik ant specialiai apdirbto, gruntuoto pagrindo, kitaip gali įsimesti puvinys.

Paviršius

Aliejiniai dažai turi blizgų paviršių, akriliniai gali būti ir blizgūs, ir matiniai. Blizgaus paviršiaus minusas – labiau pastebimi bet kokie trūkumai.

Patvarumas

Aliejiniai dažai yra patvaresni ir atsparesni dėmėms, negu akrilo dažai, kuriais yra sudėtingiau koreguoti, taisyti darbą, jie greičiau susitepa. Tačiau akriliniai dažai ilgiau išsilaiko be įtrūkimų, o aliejiniai gali pagelsti ar oksiduotis. Kita vertus, nuvarvėjusius, išbėgusius akrilinius dažus lengvai nuvalysite muilu ir vandeniu, tačiau su aliejiniais dažais teks pavargti – padės tirpiklis ar skiediklis.

Kvapas

Aliejiniai dažai turi daug intensyvesnį kvapą, todėl visuomet prieš pradėdami dažyti įsitikinkite, jog patalpa yra vėdinama, o pabaigus dažyti – gerai išvėdinkite.

Toksiškumas

Aliejiniai dažai būna toksiški ir gali būti pavojingi sveikatai, o akriliniai dažai yra vandens pagrindu, todėl nėra toksiški.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Pirties krosnelės akmenys: kaip išsirinkti?

Krosnelės akmenys – iš pirmo žvilgsnio nedidelė, tačiau be galo svarbi pirties sudedamoji dalis. Dažnai ši medžiaga tampa faktoriumi, kuris nulemia visos pirties kokybę. Tad kaip nepasiklysti ir išsirinkti tinkamiausius krosnelės akmenis?

Stiklo blokeliai: natūralios šviesos ir privatumo suderinimas

Stiklo blokelių populiarumas interjero kontekste yra gan nepastovus. Kartais jie būna beveik visai užmirštami, o kartais – tokie madingi, kad sunku surasti interjero leidinį be jų fotografijų (pavyzdžiui, be jų sunku įsivaizduoti 1940-tuosius arba 1980-tuosius). Dėl stiklo blokelių galios suderinti natūralią šviesą ir privatumą, nesunku nuspėti, kad greitu metu jie vėl atras sau vietą šiuolaikiniuose interjeruose.

Keramikinių plytelių stalviršiai virtuvėje: privalumai bei trūkumai

Plytelės virtuvės erdvėje yra be galo dažnos. Šiame kambaryje yra įprasta jomis kloti grindis, klijuoti sienas. Taip pat galima ir plytelių stalviršio opcija. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra keramikinių plytelių stalviršių privalumai bei trūkumai.

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.