Dažų kova: akriliniai prieš aliejinius

 (2)
Akriliniai dažniausiai tinkamesni namų interjerui bei didesniems paviršiams dažyti. Aliejiniais dažniau dažomi metaliniai, mediniai paviršiai. Šios dvi dažų rūšys skiriasi savo sudėtimi, savybėmis ir naudojimo būdu. Aliejiniai dažai yra toksiškesni ir pavojingesni aplinkai, todėl jie yra mažiau populiaresni.
Dažų kova: akriliniai prieš aliejinius
© Shutterstock nuotr.

Sudėties skirtumai

Akriliniai dažai yra pagaminti vandeniniu pagrindu, jie susideda iš vandens ir akrilo polimerų, kurie suteikia dažams lankstumo.

Aliejiniai dažai yra pagaminti aliejiniu pagrindu (linų sėmėnų aliejus), dedama pigmento ir tirpiklio (terpentino).

Naudojimo ypatumai

Aliejiniai dažai yra tirštesni, todėl juos sunkiau paskirstyti, užtepti. Gali prireikti daugybės įvairiausių dydžių teptukų ir volelių, o dažant akriliniais dažais įdėtumėte daug mažiau pastangų. Taip pat aliejiniai ir ilgiau džius, vėlgi – nes yra klampesni, tad antrąjį sluoksnį galėsite tepti tik tada, kai akriliniais jau būsite uždažę ne vieną ir ne du sluoksnius.

Aliejiniuose dažuose pasitaiko oro burbuliukų, tad labai svarbu prieš naudojimą dažus kruopščiai išmaišyti, o dažant stenkitės indo nekratyti, kad nesusidarytų nauji burbuliukai. Akriliniuose dažuose burbuliukai nesusidaro.

Akriliniai dažai taip pat puikiai tinka, jei nereikia gruntuoti prieš dažant. Tačiau, jei pasirinkote aliejinius dažus – būtinai gruntuokite, jei nenorite, kad pradėtų luptis.

Namo dažymas

Akrilinius dažus lengviau tepti ir jie greičiau džiūna. Tačiau, jei pagrindas yra nelygus, tikrai išryškės visi trūkumai. Nušlifuokite prieš dažydami. Jei ruošiatės dažyti plieninį paviršių akriliniais dažais – visų pirma jį gruntuokite.

Vienok aliejiniai dažai sklandžiau padengia vienu ypu. Aliejiniai dažai geriau prilimpa, geriau padengia bei paslėpia dėmes.

Pagrindas

Akrilinius dažus galima tepti ant neapdirbto pagrindo. Dažant medieną, aliejinius dažus galima tepti tik ant specialiai apdirbto, gruntuoto pagrindo, kitaip gali įsimesti puvinys.

Paviršius

Aliejiniai dažai turi blizgų paviršių, akriliniai gali būti ir blizgūs, ir matiniai. Blizgaus paviršiaus minusas – labiau pastebimi bet kokie trūkumai.

Patvarumas

Aliejiniai dažai yra patvaresni ir atsparesni dėmėms, negu akrilo dažai, kuriais yra sudėtingiau koreguoti, taisyti darbą, jie greičiau susitepa. Tačiau akriliniai dažai ilgiau išsilaiko be įtrūkimų, o aliejiniai gali pagelsti ar oksiduotis. Kita vertus, nuvarvėjusius, išbėgusius akrilinius dažus lengvai nuvalysite muilu ir vandeniu, tačiau su aliejiniais dažais teks pavargti – padės tirpiklis ar skiediklis.

Kvapas

Aliejiniai dažai turi daug intensyvesnį kvapą, todėl visuomet prieš pradėdami dažyti įsitikinkite, jog patalpa yra vėdinama, o pabaigus dažyti – gerai išvėdinkite.

Toksiškumas

Aliejiniai dažai būna toksiški ir gali būti pavojingi sveikatai, o akriliniai dažai yra vandens pagrindu, todėl nėra toksiški.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?