Reklama

Apšvietimo variantai ir kokias naujoves mums siūlo rinka?

 (3)
Jaukią atmosferą namuose padeda sukurti ne tik baldai ir jų išdėstymas. Pati svarbiausia namų interjero dalis yra apšvietimas, galintis kardinaliai pakeisti kambario ar namų išvaizdą. Tad į ką reiktų atsižvelgti, planuojant apšvietimą?
Apšvietimo variantai ir kokias naujoves mums siūlo rinka?
© Gamintojo nuotr.

Naujovės norintiems išsaugoti tradicijas

Pastaruoju metu tobulėjant apšvietimo technologijoms, didėjant jų pasirinkimui ir prieinamumui, vis daugiau mokslininkų, inžinierių ir pramonės atstovų pradeda plėtoti taip vadinamas į žmogų orientuoto apšvietimo technologijas. Toks apšvietimas turėtų užtikrinti vizualinius žmogaus poreikius, netrikdyti žmogaus biologinio laikrodžio ir minimizuoti šviesos taršą - šviesti tik ten, kur reikia ir kada reikia.

Modernios apšvietimo sistemos, kuriamos puslaidininkinių šviesos diodų, dar vadinamų šviestukais (angliškai: Light-Emitting Diode - LED) pagrindu, jau leidžia reguliuoti apšvietimo šviesos spektrą, intensyvumą, trukmę, kryptingumą, o tai yra svarbūs parametrai, norint pritaikyti apšvietimą konkrečioms erdvėms.

Rinkoje šiuo metu pasirodžiusi naujovė – filamentinės LED lempos - puikus pasiūlymas ieškantiems efektyvaus, taupaus apšvietimo ir prisirišusiems prie tradicinės lempos išvaizdos.

„Jau keletą metų iš eilės pramoninio dizaino įvaizdis išlieka viena populiariausių tendencijų interjeruose ir apšvietimo sprendimuose. Šiuo metu populiaru naudoti grubių formų metalinius, atvirus ar rūsio tipo šviestuvus. Labai madinga ir tiesiog kabantis laidas su patrone įsukta lempa“,- pasakoja „ACME Europe“ dizainerė Rima Rupeikaitė.

Apšvietimo variantai ir kokias naujoves mums siūlo rinka?
© Gamintojo nuotr.

Dizainerės teigimu, industrinio tipo šviestuvai išsikiria tuo, jog lempa yra neatsiejama tokio šviestuvo dalis, kadangi nepaslepiama kažkur giliai šviestuve, o yra gerai matoma. Todėl nepakanka, kad lempa tiesiog šviestų, yra privaloma, jog ji būtų estetiškai patraukli, kokios būtent ir yra naujosios ACME filamentinės lempos.

„Šios lempos atrodo visai kaip tradicinės kaitrinės, tačiau yra patobulintos naudojant LED technologijas. Dėl to, jog praktiškai visas jų korpusas yra stiklinis, jų šviesos sklidimo kampas yra ypač platus, o efektyvumas aukštas“,- sako „ACME Europe“ kokybės analitikas Justas Tamošiūnas.

Apšvietimo variantai ir kokias naujoves mums siūlo rinka?
© Gamintojo nuotr.

Šio tipo lempos dėl šviestukų formos, primenančios standartinį kaitrinės lemputės siūlelį, ypač yra tinkamos naudoti tradiciniuose ir retro tipo šviestuvuose. Konservatyvūs pirkėjai jausis laimingi, išsaugoję kambaryje savo mėgiamą šviestuvą. Be to, filamentinės lempos sukuria malonią vintažinę nuotaiką ir puikiai tinka atmosferiniam apšvietimui.
ACME siūlo net trijų formų filamentines lempas: „Filament Candle“, cokolis E14, 400 lm, 4 W; „Filament Mini Globe“, cokolis E14, 400 lm, 4 W; „Filament Ashape A60“, cokolis E27, 800 lm, 8 W.

Trys apšvietimo variantai: kurį rinksitės?

Apšvietimas turėtų tikti prie kambario išplanavimo. Norėdami sukurti netiesioginį apšvietimą, įsigykite įvairiausių formų šviestuvų ir lempų.

Įrengus bent tris skirtingus apšvietimo šaltinius (palubės šviestuvas, į lubas įmontuojami šviestuvai ar šviestuvai ant bėgelių, pastatomi toršerai, stalo lempos ir pan.), užpildome kambarį, nes šviesa pasiskirsto tolygiai, be to, išryškiname svarbiausius dizaino elementus ir interjero sprendimus.

Pakabinami šviestuvai

Apšvietimo variantai ir kokias naujoves mums siūlo rinka?
© Gamintojo nuotr.


Pastaruoju metu vyrauja namų ir butų su aukštomis lubomis tendencijos, tad aukštesni ir ilgesni šviestuvai bei lempos šiuo metu yra „ant bangos“. Moderniuose interjeruose taip pat dažnai galima pamatyti tiesiog ant ilgo reguliuojamo laido kabančią lemputę, sukuriančią tarsi nebaigto interjero įspūdį, tad labai gražiai atrodo skaidri filamentinė lempa.

Naudokite energiją taupančias LED lempas. Jos kiek brangesnės nei kaitrinės lemputės, bet padeda sutaupyti nemažai pinigų dėl savo ilgaamžiškumo, taip pat ir gamtos išteklių. Šio tipo lempos turi labai įvairių korpuso išvaizdos variantų, kas leidžia sukurti įdomų apšvietimo elementų dizainą.

„Vienas iš lemiamų faktorių, renkantis LED lempą, yra patalpa, kur lempa bus naudojama. Ar tai bus vieta darbui, ar poilsiui? Namuose (virtuvėje, svetainėje ar miegamajame) geriausia naudoti yra „šiltą baltą“ spalvą, kuri tinkamesnė norint atsipalaiduoti. Darbo kambaryje ir kitoje erdvėje, kurioje reikia skatinti budrumą, darbingumą, geriau tinka „šalta balta“ spalva. Baltos šviesos atspalvį nurodo spalvinė temperatūra, matuojama kelvinais (K). Taigi, norint atsipalaiduoti rekomenduojame rinktis „šiltą baltą“ – 2700-3000 K, o norint darbingos aplinkos - daugiau nei 4000 K arba „šaltą baltą“,- sako „ACME Europe“ kokybės analitikas Justas Tamošiūnas.

Įleidžiami šviestuvai

Apšvietimo variantai ir kokias naujoves mums siūlo rinka?
© Gamintojo nuotr.


Kitas apšvietimo variantas - įleidžiami šviestuvai, kurie gali būti ir pagrindinis apšvietimas. Kai visa patalpa yra stipriai apšviesta ir nėra tamsesnių vietų, kambario erdvė atrodo smarkiai padidėjusi, todėl šis apšvietimas tinka svečiams priimti: žmonės jaučiasi gerai, jie gali laisvai judėti.

ACME turi skirtingų formų ir cokolių (GU10, GU5.3, E27, E14) reflektorinių lempų, skirtų įleidžiamoms luboms. Skirtingos lempos skirtos skirtingo įleidimo luboms. Šios lempos visiškai pasislepia lubose.

Apšvietimo variantai ir kokias naujoves mums siūlo rinka?
© Gamintojo nuotr.

Tačiau derėtų nepamiršti, kad tokiam apšvietimui įrengti reikalingos kabinamos lubos arba specialios konstrukcijos. Visgi specialistai nepataria pasikliauti vien tik šiuo apšvietimo tipu.

Lokalus apšvietimas

Apšvietimo variantai ir kokias naujoves mums siūlo rinka?
© Gamintojo nuotr.


Yra žmonių, kuriuos erzina tiesioginis apšvietimas, todėl jiems erdvė su įleidžiamais šviestuvais gali būti nekomfortiška. Tad vertėtų įrengti kuo daugiau šviesos šaltinių, kuriais būtų galima susikurti komfortišką erdvę. Pavyzdžiui, poilsio erdvėje malonią nuotaiką sukurs toršero skleidžiama šviesa.

Jaukią ir intymią atmosferą padės sukurti ir dalinis patalpos apšvietimas, kuomet visa erdvė bus apšviesta kiek silpniau už vieną pasirinktą akcentą – ant sienos kabantį paveikslą, namus puošiantį augalą, o pats jaukiausias apšvietimas bus suformuotas vietoje, į kurią ir norima atkreipti pagrindinį dėmesį.

Įrenginėjant svetainę reikėtų pagalvoti, kur bus šios patalpos akcentas. Jei įrengsite paslėptą apšvietimą, lubos tokiu atveju nebus pakankamai apšviestos, didelė tikimybė, kad šviesos trūks ir sienoms. Jeigu esate pasidarę puikų sienų ir lubų dekorą, turite gražių paveikslų ar kitų interjero detalių, tai tikėtina, kad jų išryškinti įleidžiamais šviestuvais nepavyks.

Virtuvių apšvietimo tendencijos šiek tiek skiriasi – dabar dauguma renkasi šviesesnius tonus, taip sukurdami jaukesnę aplinką. Kiti apšvietimu akcentuoja tas virtuvės sritis, kuriose daugiausiai dirbama, pavyzdžiui, virš viryklės ar virš stalo.

Tais pačiais šviestuvais galima sukurti vis kitokius apšvietimo variantus. Pakanka pakreipti šviestuvus kitur arba įsigyti naują lemputę ir namai įgauna visiškai kitą vaizdą bei nuotaiką. Pavyzdžiui, kai šviesa krinta tiesiai nuo lubų ir yra apšviestos tik grindys, namai atrodo vienaip, o kai apšviestos vien sienos – jau kitaip.

Apšvietimo variantai ir kokias naujoves mums siūlo rinka?
© Gamintojo nuotr.

„Pasirinkus LED lempą su siauru šviesos sklidimo kampu, galima nukreipti spindulį norima kryptimi, pavyzdžiui tik į skaitomą knygą. Jei tokiam šviestuvui naudosime standartinio, apie 100-120 laipsnių, kampo lempą – apšviesime ne tik knygą, bet ir didžiąją dalį kambario. Priešingo atvejo pavyzdys būtų siauro kampo lempą ten, kur norime apšviesti visą didelę patalpą“,- sako ekspertas J. Tamošiūnas.

Taigi apšvietimas – puikus būdas atnaujinti namus, tereikia trupučio išradingumo.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.

Dūmų detektoriai: ką reikia žinoti apie naujus reikalavimus? (2)

Nuo gegužės 1 d. Lietuvoje įsigaliojo priešgaisrinės saugos reikalavimas – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius. Juos turi įsirengti tiek butų, tiek individualių namų, tiek sodo namelių savininkai.

Kas geriau vonios kambaryje – vinilinės ar keramikinės plytelės?

Nors vinilinės bei keramikinės plytelės iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti visiškai nepanašios, tačiau vonios kambario apdailos kontekste skirtumai tarp jų gerokai sumažėja. Pirmiausia taip yra todėl, nes abi šios grindų dangos pasižymi dideliu atsparumu drėgmei, kuris yra be galo svarbus šiai erdvei. Nors konkretaus atsakymo, kuri danga yra labiau tinkama voniai, nėra, šiame tekste pateiksime vilinilnių bei keramikinių plytelių palyginimą, kuris gali padėti apsispręsti.

Kaip gyventi sandariame name?

Jau ankstesniuose savo straipsniuose nagrinėjau vėdinimo svarbą ir jo įtaką pastato energiniam efektyvumui. Ekspertizių metu vėl ir vėl susiduriu su šios srities klaidomis, todėl nusprendžiau dar kartą sugrįžti prie šios temos.

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.