Kokius namus geriausia šiltinti ekovata?

 (10)
Ne tik naujų, bet ir rekonstruojamų senų namų savininkai vis dažniau šiltina namus ekovata. Nors šiltinamąjį sluoksnį galima „užpurkšti“ ant bene kiekvieno statinio sienų, specialistai akcentuoja, kad šis šiltinimo būdas labiausiai tinka mediniams namams.
Kokius namus geriausia šiltinti ekovata?
© Asmeninio albumo nuotr.

Įžvelgia daugiau privalumų nei trūkumų

Šiltinimo paslaugas teikiantys meistrai vardina daugybę ekovatos privalumų, lyginant su iki šiol dažniau naudojamais populiariausiais šiltinimo būdais – kamšant akmens vatą ar klijuojant polistireno putplasčio plokštes.

Sakoma, kad ekovata pasižymi mažu laidumu šilumai (dažniausiai pardavėjų nurodomas ekovatos šilumos laidumo koeficiantas λ = 0,0377 W/mK), atsparumu ugniai ir drėgmei. Smulkiaplaušė ekovatos struktūra užpildo visus tarpus, todėl ne tik išvengiama šalčio tiltų susidarymo, bet ir sukuriama gera garso izoliacija.

Be to, sudėtyje esantys boro junginiai apsaugo ekovatą nuo puvimo, grybelių, jame nesiveisia vabzdžiai ir graužikai, tačiau tuo pačiu patalpose užtikrinama vėsa ir karštomis dienos. Jei ekovata teisingai eksploatuojama, savo savybes ji gali išlaikyti daugiau nei pusę amžiaus, o apšiltinti užtrunka kur kas mažiau laiko nei kitais šiltinimo būdais. Skaičiuojama, kad per dieną galima apšiltinti iki 80 kvadratinių metrų plotą.

„Polistireno putplasčio plokštėmis kokybiškai galima apšiltinti tik labai gerai pastatytą namą. Tačiau realybė tokia, kad namai būna kreivi, o ypač tie senieji daugiabučiai, kuriuos dabar renovuoja. Dedant plokštes atsiranda tarpai, per kuriuos smelkiasi šaltis. Šiltinant ekovata tokių problemų nekiltų“, - teigia bendrovės „Kalga“ direktorius Giedrius Kalnius.

Kita vertus, ekovata nenaudojama pamatų šiltinimui, nes negali ilgai liestis su drėgmės šaltiniu, o naudojant sausą šiltinimo būdą neišvengiama dulkių.

Negana to, prieš šiltinant sienas derėtų pasvarstyti, kokios apdailos norima. Sienas apšiltinus ekovata ir norint klijuoti plyteles, teks montuoti plokštes. Apšiltinus namą putplasčio plokštėmis prieš klijuojant plyteles tokių didelių investicijų nereikėtų.

Šalčio tiltai atsiranda dėl broko

Specialistų teigimu, teisingai apšiltinus pastatą ekovata šalčio tiltų būti neturi. Tiesa, dažnai būna, kad atliekant termoviziją matosi, per kur iššvaistoma šiluma. Skaičiuojama, kad net apie 20-45 proc. šilumos pastatuose iššvaistoma dėl nekokybiško darbo šiltinant.
„Ekovata yra labai geras produktas, bet ja apšiltinti pastatą nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti. Darydami termovizines nuotraukas neretai matome prastų meistrų padarytus brokus. Dažniausia meistrai tiesiog taupydami deda arba labai prastą priešvėjinę plėvelę, arba jos nededa visai“, - sako G. Kalnius, pridurdamas, kad atlikus 10 termovizinių tyrimų, kokybiškas darbas paprastai matomas tik 1-2 objektuose.

Vienu iš trūkumų galima laikyti ir tai, kad norint apšiltinti pastatą ekovata reikia turėti specialią įrangą, skirtingai nei šiltinant akmens vata ar polistireno putplasčiu. Be to, norint apšiltinant namą su sudėtingesnėmis konstrukcijomis pageidautina turėti dar platesnį spektrą instrumentų.

Meistrai įspėja, kad rinkoje gausu nekokybiškos ekovatos, todėl renkantis reikėtų atidžiai išsiaiškinti, ar ji atitinka keliamus reikalavimus.

Pataria šiltinti medinius namus

Visgi ekspertai pataria ekovatą naudoti šiltinant medinius namus. Visų pirma, ekovata apsaugo medines konstrukcijas ir medieną nuo puvimo, grybelinių ligų, pelijimo.

„Ekovata gaminama iš popieriaus, celiuliozės, taigi tai irgi savotiškas medžio darinys. Todėl ekovata „nesipyksta“ su mediniais paviršiais, konstrukcijomis. Priklausomai nuo oro temperatūros medis tai traukiasi, tai vėl plečiasi. Polistireno putplasčio plokštės yra nepaslankios, jos pritaikytos lygiems, stabiliems paviršiams, o ekovata juda kartu su visomis medinėmis konstrukcijomis, todėl neatsiranda įtrūkimai“, - teigia bendrovės „Gatora“ atstovas Tomas Šidlauskas.

Pasak jo, šis sprendimas pasiteisina ir dėl to, kad senų rąstinių namų sienų pavirčius labai nelygus, todėl kitos priemonės ne taip efektyviai apšiltins namą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.

Lietvamzdžių ir vandens latakų valymo ypatybės

Lietaus nuvedimo sistema yra skirta surinkti lietaus vandenį ir jį nukreipti reikalinga kryptimi. Tačiau šiai sistemai užsikimšus, ištirpusio sniego ar lietaus vanduo pradeda bėgti tiesiai per sienas, darydamas žalą namo konstrukcijai, medinėms bei metalinėms jos dalims. Taip pat dėl užsikimšusio lietvamzdžio gali būti užtvindytas rūsys. Kad to galima būtų išvengti, lietaus nuvedimo sistemą reikia tinkamai prižiūrėti ir valyti.

Pagrindiniai žingsniai, kaip paruošti vasarnamį žiemai (1)

Pasibaigus šiltajam sezonui vasarnamių durys ir langai yra sandariai uždaromi ir paprastai taip paliekami iki kito sezono. Tačiau, kad pavasarį namelyje nerastumėte nemalonių staigmenų (trūkusių vandentiekio vamzdžių, užlietų patalpų, nemalonaus priplėkusio oro), reikia jį tinkamai paruošti žiemai.

Plastikinės fasado dailylentės: pliusai bei minusai

Namo fasado dengimo būdų yra iš tiesų nemažai. Dailylentės – vienas iš jų. Individualių namų savininkai gali rinktis iš medinių bei plastikinių dailylenčių. Apie medinių dailylenčių privalumus bei trūkumus rašėme visai neseniai, tad šioje publikacijoje aptarsime plastikinių dailylenčių ypatumus.

Kokie yra medinių lauko dailylenčių privalumai bei trūkumai? (1)

Medinės dailylentės yra seniausia dailylenčių rūšis, kuri ir šiandien yra populiarus pasirinkimas namo fasado apdailai. Dailylenčių populiarumas yra siejamas su natūralia ir ekologiška jų išvaizda. Jos daugiausiai yra naudojamos privačių namų pilnam arba daliniam apkalimui. Paklausėm specialistų, ką reikėtų žinoti apie šią fasado apdailos rūšį.

Klinkerio plytelių fasadas: pliusai ir minusai (2)

Renkantis lauko sienų apdailą, svarbu atsižvelgti tiek į medžiagos funkcines savybes (atsparumą, tvirtumą), tiek į estetines, juk norime, kad namo išvaizda bylotų apie gerą savininkų skonį. Klinkerinės plytelės – pasižymi ilgaamžiškumu bei išskirtine išvaizda, tačiau, kaip ir bet kuri kita sienų apdailos medžiaga, šios plytelės turi savų trūkumų. Tad kokie yra klinkerio plytelių pliusai bei minusai?