Ką pasirinkti baldų gamybai, medžio masyvą ar lukštu dengtą MDF plokštę?

Kai reikia rinktis baldus namams, pasirinkimo galimybės gali būti pribloškiančios. Tarp daugumos pasirinkimų dažnai iškyla diskusija tarp medinių baldų pasirinkimo ir vidutinio tankio medienos plaušų plokštės (MDF) su klijuotu medžio lukštu. Abu minėti variantai yra geri, tačiau turi savo privalumų ir trūkumų. Panagrinėkime šiuos aspektus atidžiau.

Natūralaus medžio gaminys yra pranašesnis net keliais aspektais: atsparumu, grožiu, individualiu dizainu ir ekologiškumu, tačiau plokštės taip pat turi pliusų.


Kas yra medžio masyvas ir kas ta MDF plokštė su medžio lukštu?


Medžio masyvas – tai gamybinė žaliava, išgauta iš medžių. Medžiai nukertami, lentpjūvėse pjaunami į lentas, vėliau džiovinami džiovyklose, o tada naudojami baldų pramonėje. Tai tiesiog šviežias medis, kuris nebuvo jokiu būdu, forma, medžiaga ar poveikiu struktūriškai išdalintas. Tai lyg imtumėte grandininį pjūklą, nukirstumėte medį savo kieme, paverstumėte tą medį į lentas ir naudotumėte gamyboje.


Medžio masyvo ir MDF plokščių skirtumai
Medžio masyvo ir MDF plokščių skirtumai
Frontus


Kita vertus, turime MDF ar MDP medžiagas. MDF reiškia vidutinio tankio drožlių plokštę (ang. Medium Density Fiberboard). MDP - yra medžio drožlių ir dulkių plokštė (ang. Medium Density Particleboard). Tiek MDF, tiek MDP yra inžinerinis medienos produktas. Jis gaminamas susmulkinant medieną į smulkias daleles: drožles, pjuvenas, dulkes. Šios medienos dalelės vėliau sumaišomos su vašku ir derva. Mišinys tada formuojamas į plokštes, o vėliau suspaudžiamas su aukšta temperatūra. Ant tokių suspaustų plokščių paviršiaus vėliau priklijuojamas plonas (apie 0,6mm stovio) natūralaus medienos lukštas.


Kokie pagrindiniai medžio masyvo ir MDF plokščių skirtumai?


1. Atsparumas fiziniam poveikiui


Mediniai gaminiai nuo seno garsėja savo nepalyginamu atsparumu fiziniam poveikiui. Kietmedžio mediena yra daug labiau atspari sumušimams, pažeidimams ir dėvėjimuisi. Medžio masyvo atsparumas leidžia išlaikyti aukštą gaminio kokybę, vertę, grožį bei funkcionalumą daug ilgesnį laiką nei MDF medžiagų. Lyginant MDF ar kitą iš medžio drožlių (MDP) ar dulkių (MDF) gamintą kompozicinę klijuotą medžiagą, iškart pamatysime, jog šie gaminiai nors ir tvirti, bet žymiai greičiau dėvisi ir yra mažiau atsparūs paviršiaus poveikiui. Paviršiuje ant MDF klijuotas medienos lukštas yra plonesnis nei 1 mm, todėl yra lengvai pažeidžiamas.


2. Atsparumas vandeniui


Kompozitinės medžiagos ypač prastas pasirinkimas drėgnose patalpose (pvz. WC, vonia). Medžio masyvas yra daug labiau atsparesnis vandeniui ir drėgmei palyginti su MDF ar MDP pagrindo medžiagomis. Kietmedis sunkiai sugeria vandenį, ir jis nesuskyla ar neatsilupa briaunos kaip nuo MDF ar MDP pagrindo gaminių. Medienos masyvas turi būti tinkamai padengtas (lakais ar alyvomis), kad būtų dar atsparesnis vandeniui ir drėgmei. MDF (vidutinio tankio drožlių plokštė) nėra atspari vandeniui ir drėgmei. MDF sunkiau išsikraipo dėl drėgmės, tačiaui drėgmė daro įtaką faneruotų plokštumų ir briaunų (kantų) atsiklijavimui. Ten, kur reikalingas atsparumas vandeniui ir drėgmei, paprastai geriau pasirinkti medžio masyvą.


3. Ilgaamžiškumas


Medžiui būdingas stiprumas ir kietumas leidžia gaminiui tapti ilgaamžiu. Netgi intensyvaus naudojimo aplinkoje medienos gaminiai džiugina ne tik dabartinius gaminio savininkus, bet ir būsimas kartas. Medžio masyvo gaminiai yra laikomi ilgaamžiškesniu nei MDF ar MDP gaminiai. MDF, būdamas inžinerinis produktas, yra pažeidžiamas drėgmės, naudojimo ir gali daug lengviau sulūžti arba suskilti, palyginti su kietmedžiu.


4. Estetinis grožis


Naturalus medžio raštas yra gamtos palytėtas ir amžinai madingas. Medžio rievės, raštai, pereinančių tonų įvairovė suteikia masyvo gaminiams unikalumo, subtilumo ir jaukumo gyvenamajai erdvei. Šių savybių atkartoti su klijuotu medienos lukštu ant MDF/MDP nepavyks. Nors gaminys gali atrodyti kaip medinis, jam trūksta naturalumo ir autentiškumo, kurį galima rasti medžio masyve. Didžiausia MDF problema, kad pažeidus, ar su laiku nutrynus lukštą net mažame plote, iškar pasimato kompozitinės medžiagos. Ant MDF plokštumų taip pat matomas nenatūraliai suklijuotas lukšto raštas, todėl tai labai suprastina viso gaminio išvaizdą.


5. Kokybė ir meistriškumas


Nuo seno mediniai gaminiai asocijuojami su meistru ar meistriškumu. Iš tiesų, tokiam darbui reikia ypatingo dėmesingumo ir atidumo. Kad sukurti gražų dizainą su medžiui būdingais raštais ir detalumu, bei gražiai tarpusavyje derančiomis detalėmis, reikia nemažos patirties. Medis yra atlaidesnė medžiaga, kai reikia paviršiuje pataisyti smulkius defektus, ar naujai padengti paviršių. Tai žymiai prailgina galimą medinio gaminio tarnavimo laiką. Šiuo atveju kompozitinės medžiagos tokiomis savybėmis nepasižymi. Kompozicines medžiagas patartina naudoti mažiau meistriškumo reikalaujantiems gaminiams, pavyzdžiui spilnelių korpusams ar dideliems skydams.


6. Tvirtumas


Medinis gaminys, o ypač kietmedžio masyvas, bus nepalyginamai tvirtesnis už kompozicines medžiagas. Kietmedžio stiprumas yra toks didelis, kad kasdieninėje veikloje nereikia nerimauti dėl gaminio tvirtumo. Ant medinio stalviršio drąsiai galima kelti net ir labai sunkius daiktus. Prie kietmedžio tvirtinama furnitūra laikosi kur kas tvirčiau. Kompozitinės medžiagos nors ir nėra silpnos, bet negali lygintis su medžio masyvu. Dažnai po ilgesnio naudojimo kompozitinės medžiagos jungimo vietose silpnėja, konstrukcija gali tapti nestabili. Todėl verta pamąstyti, prieš apkraunant tokį gaminį didesniu svoriu.


Medžio masyvo ir MDF skirtumai pagal „Frontus“
Medžio masyvo ir MDF skirtumai pagal „Frontus“
Frontus


7. Ekologiškumas


Medinis gaminys, ypatingai šiuo metu, kai miško priežiūrai ir kirtavietėms yra keliami dideli gamtosauginiai reikalavimai, prisideda prie gamtos išsaugojimo. Kertami miškai yra atsodinami, o medinis gaminys daug kartų ilgiau tarnaus, todėl užtikrins mažesnes medienos ir žaliavų sąnaudas ilguoju periodu. Kompozicinių plokščių gamyboje naudojami dideli kiekiai energijos ir formaldehidų klijų, kuriuose galima rasti kenksmingų medžiagų. Didelis kompozitinių medžiagų kiekis namuose, dėl MDF, MDP klijavimui naudojamų dervų, išskiria kvapus, kelia pavojų ne tik namų oro kokybei, aplinkos tvarumui, bet ir sveikatai.


Pasibaigus MDF, MDP ar LMDP pagrindu pagaminto gaminio tarnavimo laikui, tokių gaminių negalima deginti, nes tai išskirtų daugybę kenksmingų medžiagų į aplinką. Tokie gaminiai privalo būti pristatomi į specialias atliekų surinkimo vietas. Medienos masyvo gaminiai, kad ir koks jų ilgas tarnavimo laikas, gali būti saugiai deginami (jei tas laikas kažkada ateitų).


8. Vertė


Labai dažnai nekreipiame dėmesio į tai, ar baldas turės išliekamąją vertę. Aukštos kokybės medžio masyvo gaminys turi žymiai aukštesnę išliekamąją vertę. Tokį gaminį lengviau parduoti, jei jis tampa nebereikalingas. Gaminant medžio masyvo baldus, verta investuoti ir individualizuoti savo gaminį. Bėgant laikui tokio gaminio vertė bus žymiai aukštesnė ne tik finansiškai, bet ir morališkai.


9. Kaina


Vienintelis parametras, kur MDF ar MDP pagrindo gaminiai turi privalumą yra kaina. Medžio masyvas, turėdamas daug daugiau privalumų yra brangesnis. Įsigyjant pigesnius gaminius sutaupoma trumpu laikotarpiu, tačiau ilguoju tokie gaminiai taps brangesni.


Baldų pramonėje, matant daugybę galimų pasirinkimų, medžio masyvo gaminiai išsiskiria savo privalumais. Nuo ilgaamžiškumo iki nepalyginamo tvirtumo bei estetiško grožio, kuris lengvai gali trukti bent kelis dešimtmečius, lukštu dengta kompozitinė MDF medžiaga niekada neprilygs naturaliam kietmedžio masyvui. Kokybiškam gaminiui išleisti pinigai ne tik prailgins tarnavimo laiką, bet ir suteiks rafinuotos elegancijos ir charizmos jūsų aplinkai. Jei norisi ne tik minimalaus praktiškumo, o siekiate išskirtinumo ir kokybės, medžio masyvo gaminiai yra geriausias pasirinkimas.


Informaciją parengė medžio masyvo fasadų baldams įmonė „Frontus“.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis