Rudens darbai sode, kuriuos turi nudirbti net didžiausias tinginys

Nors patyrę sodininkai juokaudami sako, kad tinginiams sode – ne vieta, tačiau yra būdų, kaip įsirengti nedidelį sodą, kurio priežiūrai nereikėtų skirti viso savo laisvo laiko. Žinoma, net ir tokiame sode nepavyks išvengti kai kurių rudeninių darbų.

Tinginio sodas – tikriausiai yra ne vienam sodininkyste besidominčiam girdėtas terminas. Tai toks sodas, kuris, atsižvelgiant į savininko poreikius ir norus, yra suplanuotas protingai ir patogiai. Jame įvairiomis gudrybėmis yra maksimaliai sumažinti augalų priežiūros darbai, tokie kaip – laistymas, ravėjimas, grunto perkasimas ir pan. Tačiau kadangi ruduo yra sodo paruošimo kitam sezonui metas, šiokių darbų išvengti nepavyks ir tingiam sodininkui.


Vaiskrūmiai ir vaismedžiai. Ruduo yra tinkamas metas daugumos vaismedžių ir vaiskrūmių sodinimui. Kuriant tinginio sodą, reikia atsižvelgti į augalo prigimtį ir rinktis atsparius augalus, kurie gali ištverti šalčius ir sausras. Mūsų klimatui tinka dauguma obelų rūšių, juk net apleistose sodybose galima rasti puikiai augančių obelaičių. Šiuos medelius rekomenduojama sodinti būtent rudenį, nes jiems šalčiai nėra labai baisūs. Renkantis kriaušes, reikėtų atsižvelgti į jų rūšį ir rinktis mažiau lepius variantus. Deja, tinginio sodui netiks šiltųjų kraštų kaulavaisiai, pavyzdžiui, persikai ir abrikosai, nes jie yra ganėtinai įnoringi ir sunkiau susidoroja su šalčiais.


Shutterstock nuotr.


Kalbant apie vaiskrūmius, nesudėtinga prižiūrėti yra šilauoges, serbentus, agrastus. Žinoma, tinginio sodui jų nereikėtų prisisodinti labai daug, užtenka vos keleto krūmų. Sunkiau susidoroti yra su avietėmis, gervuogėmis. Taip pat daug vargo gali kelti vynmedžiai.


Gėlynas. Jeigu savo sodą norite papuošti gėlių žiedais, tačiau nenorite jų priežiūrai skirti daug laiko, reikia galvoti apie tas gėlių rūšis, kurios yra atsparios bei nereiklios. Pavyzdžiui, norint džiaugtis žiedais ankstyvą pavasarį, verta rinktis neįnoringas svogūnines gėles. Jas sodinti galima beveik iki pat spalio pabaigos, atsižvelgiant į ilgalaikes orų prognozes. Tinginio sodui puikiai tinka tokios svogūninės gėlės, kaip scylės, kroksai, narcizai, tulpės, miškinės lelijos ir pan.


Shutterstock nuotr.


Meno dirbiniai. Visgi koks augalas atsparus bebūtų, jo priežiūrai laiko skirti vis tiek reikės. Todėl tinginio sode augalai neturėtų dominuoti, jų pasitelkti reikėtų saikingai. Savo aplinka galima puošti ne tik augalais, bet ir patinkančiais meno dirbiniais. Tokie puošybos elementai sukoncentruoja dėmesį į save ir atitraukia akis nuo mažiau prižiūrimų sklypo plotų.


Shutterstock nuotr.


Takai ir danga. Nors žalia veja yra tikra sodo puošmena, tačiau kiekvienas vejos savininkas gali patvirtinti, kad jos priežiūra nėra lengva. Laistymas, tręšimas, pjovimas, piktžolių šalinimas – tai tik pagrindiniai vejos priežiūros darbai, tačiau jai susirgus gali tekti įdėti dar daugiau darbo.


Shutterstock nuotr.


Tad tinginio sode vejos turėtų būti nedaug. Ją galima pakeisti pasirinkta danga arba skirtingų dangų kompozicija. Pavyzdžiui, gražiai gali atrodyti skalda derinama su akmens plokštėmis.


Shutterstock nuotr.


Poilsiui skirta zona. Tinginio sodo tikriausiai neįmanoma įsivaizduoti be poilsiui skirtos zonos su patogia pasisėdėjimams skirta vieta. Dabar yra tinkamas metas lauko baldų paruošimui kitam sezonui. Lauko baldus rekomenduojama įnešti į šaltą, sausą ir gerai vėdinamą patalpą, jeigu tokios galimybės nėra, tuomet juos reikėtų laikyti kokioje nors stoginėje arba uždengti polietileno plėvele, palikus plyšių orui įeiti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis