Kaip sodinti tulpes rudenį, kad jų žiedais galima būtų džiaugtis ankstyvą pavasarį?

Tie, kurie dar nespėjo pasodinti tulpių, gali suskubti ir tai spėti padaryti dabar. Tulpes, kaip ir bet kuriuos kitus augalus, reikia stengtis sodinti laiku (nei per anksti, nei per vėlai). Patyrę sodininkai sako, kad paprastai tinkamiausias metas šiam darbui yra rugsėjo 3 dešimtadienis ir spalio 1 ir 2 dešimtadieniai.

Kada sodinti tulpes?


Kiekvienas gėlyno savininkas apie pavasarinių gėlių žydėjimą pradeda galvoti jau rudenį. Taip yra todėl, nes ruduo yra pavasarinių svogūninių gėlių sodinimo metas. Tulpės yra sodinamos rugsėjo pabaigoje arba spalio pirmoje pusėje. Sodinimo laikas, žinoma, gali kisti, atsižvelgiant į ilgalaikę oro temperatūros prognozę.


Svogūnėlius į žemę geriausia sodinti tada, kai dirvos temperatūra yra ne aukštesnė kaip 10 °C, nes tuomet tulpės geriau šaknijasi. Taip pat ekspertai pastebi, kad per anksti pasodinti augalai, kai dirvos temperatūra yra aukštesnė nei 15 °C, gali susirgti fuzarioze ar užsikrėsti virusinėmis ligomis, ku­rias platina nematodai. Minimali temperatūra tulpių svogūnėlių įsišaknijimui – 3-5 °C.


Shutterstock nuotr.


Kaip sodinti tulpes?


Sodinimo vieta. Tulpes geriausia sodinti lygioje vietoje, arba vietoje su nedideliu nuolydžių pietų pusėje. Geriausia, kad tokia vieta būtų saulėta ir apsaugota nuo stipresnio vėjo. Vėlyvosioms tulpėms tinka ir vietos esančios daliniame šešėlyje.


Dirva. Laikantis sėjomainos principų, tulpių svogūnėlių nederėtų sodinti ten, kur prieš tai augo svogūniniai arba bulviniai augalai, nes nematodinės ir virusinės bulvių bei pomidorų ligos persiduoda tulpėms. Šios gėlės geriausiai auga lengvose ir pusiau lengvose, drėgmei laidžiose, giliai įdirbtose dirvose. Tulpėms, kaip ir kitoms svogūninėms gėlėms, nepatinka įmirkusi žemė.


Dirvos rūgštingumas. Tulpėms tinka dirva, kurios pH yra 6,7 – 7,5.


Svogūnėlio pozicija. Sodinant tulpes, svarbiausia svogūnėlį į žemę įdėti tinkama pozicija. Svogūnėlis turėtų būti sodinamas taip, kad jo viršūnėlė būtų nukreipta į viršų, o šaknelės (plačioji svogūnėlio dalis) nukreipta į apačią.


Shutterstock nuotr.


Sodinimo gylis. Sodinti patariama trijų svogūnėlių gylyje, o jeigu dirva yra sunkesnė – dviejų svogūnėlių gylyje. Tad pirmiausia reikia įvertinti pačio svogūnėlio dydį ir padauginti jį iš trijų arba dviejų. Smulkius svogūnėlius sodinti galima pakankamai sekliai.


Mulčiavimas. Kai prasideda šalnos ir sušąla viršutinis dirvos sluoksnis, tulpes rekomenduojama mulčiuoti. Mulčiavimui tinka durpės, pusiau perpuvęs kompostas, lapai arba šiaudai. Mulčiavimas padeda tulpių svogūnėliams geriau įsišaknyti ir palaiko pastovią dirvos temperatūrą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis