Medinė tvora: kaip nudažyti, perdažyti, prižiūrėti?

Tvoros dažymas gali būti itin įdomus užsiėmimas, pasakytų Tomas Sojeris, Marko Tveno romano personažas. Gražiomis spalvomis nudažyta medinė tvora džiugina ir šeimininkų, ir praeivių akis. Tačiau dažai skirti ne tik grožiui – jie saugo medieną nuo spalvos pokyčių, nes ilgainiui dėl atmosferos poveikio tvora pilkėja, apauga samanomis. Po kurio laiko mediena neišvengiamai sutrūkinėja, dažai nublunka ir apsilupa, tad perdažyti tvorą rekomenduojama kas 5–6 metus. Renkantis dažus būtina atkreipti dėmesį į tai, ar jie atstumia vandenį, ar saugo nuo ultravioletinių spindulių, ar be kenksmingų žmogui priedų.

Pasiruošimas

Prieš dažant nuo naujos medienos tvorą reikia nuvalyti dulkes, pjuvenas, impregnuoti ją antiseptiku (arba pirkti impregnuotą medieną) ir gerai išdžiovinti. Jeigu yra medienos paviršiaus nelygumų, galima lengvai pašveisti tas vietas švitriniu popieriumi. Jeigu norite perdažyti seną tvorą, visų pirma specialiu medienos plovikliu nuplaukite samanas ar žiedadulkių apnašas, o tamsias dėmes ant lentų pašalinkite medienos balikliu.

Dažymas

Medienai ypač tinka aliejiniai dažai, kurie išryškina medienos raštą, yra elastingi, gerai įsigeria ir atstumia vandenį. Geriausia naudoti natūralius netoksiškus dažus be aplinkai kenksmingų organinių tirpiklių, lakiųjų organinių junginių, skiediklių ir panašių sveikatai kenksmingų priedų. Jeigu turite galimybę, rinkitės linų sėmenų aliejaus dažus su natūraliais pigmentais: jų išeiga yra nedidelė, o spalvos – natūralios, tinkančios lietuviškam peizažui.


Shutterstock nuotr.

Kad ilgiau laikytų

Labai svarbios dažymo sąlygos – oro temperatūra, drėgnis, medienos paviršiaus drėgmė. Geriausia dažyti nekarštą, sausą vasaros dieną. Dažant medinę tvorą reikėtų laikytis gamintojų rekomendacijų, pavyzdžiui, nedažyti saulės atokaitoje, kad dėl aukštos temperatūros nesusidarytų pūslelių, kai labai drėgna arba neseniai nuliję. Kadangi Lietuvoje gana dažnai lyja ir drėgna, ši taisyklė neretai pažeidžiama, ir tai kenkia dažymo kokybei. Be to, stenkitės dažyti ne žemesnėje kaip 10 °C temperatūroje.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kokie dažai tinka vidui ir išorei, pavyzdžiui, bespalvius dažus rekomenduojama naudoti tik pastatų viduje, nes tvoros jie neapsaugo nuo ultravioletinių spindulių. Visada atidžiai laikykitės gamintojų nurodymų: nedažykite ant drėgno paviršiaus, tepkite tolygiai plonu sluoksniu, tinkamai džiovinkite. Džiūstančią medieną saugokite nuo dulkių, nešvarumų, lietaus.

Shutterstock nuotr.

Saugu ir smagu

Tvoros dažymas vasarą gali tapti visos šeimos dienos (ar savaitgalio) pramoga, jeigu pasirinksite sveikatai saugius, natūralius dažus. Pamažu įprantame atidžiai skaityti maisto etiketes, tačiau ne mažiau svarbu atkreipti dėmesį į medžiagų, kurios mus supa, sudėtį. Linų sėmenų aliejaus dažais be sveikatai kenksmingų priedų medinę tvorą gali dažyti ir vaikai, ir tėvai.

Užsakymo nr.: PT_61788053

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis