Sužinokite, kaip darže panaudoti pelenus

Ką daryti su pelenais sudegus malkoms židinyje? Medžio pelenai gali būti naudingi darže, komposto krūvoje, jais galima naikinti kenkėjus.

Medžio pelenų nauda žinoma nuo senų laikų. Dar senovės Romos mokslininkai kalbėjo apie medžio pelenų naudą dirvai. 18-ame amžiuje buvo plačiai pripažinta kalio karbonato iš pelenų nauda. 1790 m. naujai paskelbusioje nepriklausomybę JAV pirmasis patentuotas procesas buvo trąšų gamyba iš medžio pelenų. Tiesa, galiausiai pigesni produktai iš kalkių ir kalio nukonkuravo trąšas iš pelenų.

Na, o daržui namuose medžio pelenai gali būti vertingas kalkių ir kalio elementų šaltinis.
Kadangi medžio anglys gaunamos iš augalinės medžiagos, jose yra dauguma iš 13 būtinų maistingų medžiagų dirvai. Kai medis dega, azotas ir siera išgaruoja dujų pavidalu, o kalcis, kalis, magnis ir mikroelementai lieka. Pelenuose likę karbonatai ir oksidai didina pH lygį, tad padeda neutralizuoti rūgščią dirvą.

Jei dirva rūgšti, joje mažai kalio, ją būtina patręšti medžio pelenais. Rūgščią dirvą mėgsta tik mėlynės, rododendrai ir azalijos.

Kiek medžio pelenai naudingi, priklauso nuo deginamo medžio rūšies. Kietoji mediena, kaip antai, ąžuolas, sveria daugiau, tad ir pelenų bus daugiau. Kietosios medienos pelenuose daugiu maistingų medžiagų nei minkštesnėje medienoje, kaip antai, pušyje.

Iš maždaug 3,5 kubinio metro kietos medienos gaunama tris kartus daugiau pelenų nei iš minkštos medienos, juose penkis kartus daugiau maistingų medžiagų nei minkštos medienos pelenuose.
Per metus kiekvienam krūmokšniui ar rožių krūmui reikėtų apie 1 ar 0,5 kg pelenų. Tolygiai paskirstykite pelenus ant dirvos aplink augalus, paskui atsargiai pagrėbstykite žemę, kad nepažeistumėte augalų šaknų. Niekada nepalikite pelenų krūvelėje, nes iš didesnio jų kiekio per didelis kiekis druskos pateks į dirvą, o augalams tai žalinga.

Pievelėms irgi reikia kalkių ir kalio. Medžio pelenų neberkite, jei dirvos pH yra didesnis nei 7 ar jei dirvoje labai daug kalio. Patariama kartais ištirti dirvą, kad žinotumėte, ar netrūksta kalkių, kalio.

Komposto krūvoje medžio anglis padeda išlaikyti neutralią, tinkamiausią aplinką, kurioje mikroorganizmai skaido organines medžiagas. Užberkite medžio pelenų ant kiekvieno komposto sluoksnio. Pelenai taip pat suteikia kompostui maistingų medžiagų.

Atsargiai elgiantis, medžio pelenais galima naikinti įvairius vabzdžius, lervas ir sraiges, nes jie sutraukia vandenį iš kenkėjų kūnų. Užberkite pelenų aplink augalus, kad jie atbaidytų kenkėjus. Tiesa, sudrėkę pelenai nuo kenkėjų nebesaugos. Beje, jei labai dažnai šiam tikslui bersite pelenus, dirvos pH gali pasidaryti per didelis arba susikaupti per daug druskos, o tai kenkia augalams.

Patarimai, kaip naudoti medžio pelenus, ir keli įspėjimai dėl saugumo:

Berdami medžio pelenus užsidėkite akinius, užsimaukite pirštines. Galite taip pat užsidėti kaukę nuo dulkių.
Nenaudokite pelenų nuo sudegusių dėžių, anglies, dažytos ar lakuotos medienos. Tokiuose pelenuose yra augalams kenksmingų medžiagų. Pavyzdžiui, klijuose nuo kartono dėžių ar popierinių maišelių yra boro, kurio per didelis kiekis kenkia augalams.
Neberkite medžio pelenų ant šarmingos dirvos ar ant augalų, kurie mėgsta rūgščią dirvą.
Neberkite medžio pelenų ant bulvių, nes ant bulvių gali atsirasti šašų.
Neberkite pelenų ant ką tik sudygusių sėklų, joms bus per daug pelenuose esančių druskų.

O kaip Jūs darže panaudojate pelenus? Pasidalinkite komentaruose!

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis