Statome namą ant šlaito: dažniausiai daromos klaidos

Vakaro saulės nutviekstos kalvos, nusagstytos įvairių formų ir spalvų namukais, daugeliui žmonių sukelia šiltus ir romantiškus jausmus. Vienas didžiausių namo, pastatyto ant šlaito, privalumų – įspūdingi vaizdai pro miegamojo ar svetainės langus, taip pat – prabangos ir išskirtinumo pojūtis. Nors kiekvienas projektas yra individualus, verta susipažinti su dažniausiai sklypo savininkų daromomis klaidomis, statant tokį namą.

Architektai vienbalsiai tvirtina, kad statyti namą šlaite nelengva, bet nepaprastai įdomu, nes reikia ieškoti netradicinių, sudėtingesnių ir įdomesnių sprendimų. Taigi, ką reikia žinoti prieš statant tokį namą, ir kokių klaidų nepadaryti?


Neįvertinta rizika


Statant namą šlaite didžiausia rizika susijusi su nuošliaužomis. Jeigu jos sklype dažnos, vertėtų gerai apsvarstyti, ar iš viso verta jame statyti namą. Dėl namo svorio, nuotekų šalinimo sistemų šis procesas gali suaktyvėti – o pasekmės bus skaudžios.


Jei vis dėlto nusprendėte pažaboti gamtą, sutvirtinti šlaitą reikėtų dar prieš imantis namo statybų.

Pirmiausia reikia sugalvoti, kur nukreipti lietaus vandenį, kuris dėl statybų negalės keliauti sau įprastais keliais. Žinoma, jis niekur nedings, o kaupsis šlaito apačioje. Viena svarbiausių užduočių – pasirūpinti drenažo sistema, kad vanduo neardytų šlaito.


Tinkamai apželdinus sklypą, galima apsisaugoti nuo smarkių liūčių keliamo pavojaus. Sodinkite augalus stipriomis šaknimis, nes jie apsaugo nuo erozijos. Ypač rekomenduojama sodinti šakniastiebinius augalus – pakalnutes, paparčius, taip pat kadagius, kalnines pušaites, stefanandras, kalninius serbentus ir kitus daugiamečius augalus.

Patartina įrengti atramines sieneles, terasas, suformuoti alpinariumus, takelius. Sutvirtinti šlaitą padeda ir specialūs tinklai.


Kita vertus, reikia saugotis, kad iškasus griovelius šlaitas nebūtų išdraskytas. Ypač daug problemų kyla, kai žmonės, norėdami padidinti kiemą ar įsirengti terasą, nukasa dalį šlaito, išretina krūmynus, iškerta medžius. Dar kiti užsodina sklypą daržais ar nelegaliai nutiesia kanalizacijos vamzdžius, kurie taip pat ardo gruntą.


Namo pamatai arba atraminiai poliai tiesiog privalo būti giliai žemėje, nes kitaip jie gali nuslinkti. Dėl to nepatariama statyti namo ant pačios šlaito keteros.


Netinkamai pasiruošta statyboms


Prieš statant namą būtina atlikti geodezinius matavimus, įvertinti šlaito struktūrą, ištirti gruntą. Taip nustatoma, ar žemė pakankamai tvirta, kad išlaikytų namą, kur šlaitą dar reikia sustiprinti ir panašūs dalykai. Šie tyrimai gali padėti nuspręsti, kokį namo pamatą geriausia naudoti.


Su inžinieriais pasitarkite, kokios apkrovos galimos, ir kitais klausimais, pavyzdžiui, ką daryti, jei teritorijoje itin vėjuota. Prieš pradėdami tvirtinti šlaitą galite pasikonsultuoti su kraštovaizdžio, geosintetikos ir apželdinimo specialistais.

Galiausiai, reikia parengti itin detalų techninį projektą, nes vėliau, statyboms įsibėgėjus, jį keisti bus sudėtinga. Nepakenks pasidomėti ir tuo, ar teritorijoje, kurioje yra sklypas, neribojamas pastatų aukštis.


Nesuplanuotos erdvės


Šlaitinių namų forma, padėtis sklype, orientacija pasaulio šalių atžvilgiu labai priklauso nuo reljefo ypatybių. Dėl to būtina galvoti ne vien apie būsimą namą, bet stengtis suvokti visą erdvę: įvertinti, kurioje vietoje namą geriausia statyti, kur įrengti privažiavimo takus, poilsio zonas, laiptus ir t. t.


Geriausia, kai namas natūraliai įsilieja į kraštovaizdį, o ne jį užgožia. Agresyvaus požiūrio derėtų vengti. Svarbu įvertinti namo orientaciją saulės atžvilgiu, pagalvoti, iš kurio taško atsiveria gražiausi apylinkių vaizdai – galbūt toje vietoje įsirengsite terasą arba lodžiją.


Žinokite, kad ruošdami šlaite esantį sklypą statyboms sugaišite daugiau laiko ir energijos nei tie, kurie namą statosi lygioje žemėje. Šlaitą reikia išlyginti, pašalinti akmenis, grumstus, kitus nelygumus. Didesniam ir statesniam sklypui paruošti reikės specialios technikos, kuriai gali kilti sunkumų privažiuoti. Be to, kažkur reikės laikyti iškastą žemę, techniką ir statybines medžiagas. Jei šlaitas nedidelis ir neaukštas, pakaks keliems žmonėms pusdienį pasidarbuoti kastuvu.


Neįvertinta projekto kaina


Projekto kaina gali šoktelėti labai aukštai, nes statybos procesas yra gerokai sudėtingesnis nei lygumų atveju. Pasitaiko atvejų, kai namo pamatų kaina viršija namo kainą. Labai brangiai atsieina pastato įtvirtinimo šlaite darbai. Mat dažniausiai tokiais atvejais naudojami poliniai gręžtiniai pamatai, turintys atlaikyti visą nukasto šlaito svorį.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis