Kalėdiniai žaisliukai iš dekoratyvinių moliūgų ir ne tik

Moliūgai – mūsų daržo karaliai, mėgstamos vertingos ir puošnios daržovės. Iš jų galima kurti dekoratyvinius indus, muzikos instrumentus, na, žinoma, ir kalėdines puošmenas. Tuo maloniai nustebino ramygalietės Salvinos Kievinienės šventiška kalėdinių kompozicijų ir žaisliukų paroda, surengta Ramygalos seniūnijos galerijoje, kuri kasmet bendruomenės narių išpuošiama orginaliomis kalėdinėmis puokštėmis.

Kalėdos, be jokios abejonės, yra viena iš laukiamiausių metų švenčių. Jų laukia ne tik vaikai, tačiau taip pat ir suaugusieji. Daugumą žavi kalėdinė dvasia ir galimybė eksperimentuoti bei puošti savo namus. Kalėdų laikotarpiu eglutė yra pagrindinis namų akcentas, tad jos puošimui skiriama išties daug dėmesio. Pastaruoju metu vis labiau populiarėja idėja žaisliukus gaminti patiems.

Truputį fantazijos ir kantrybės

Kalėdinių puošmenų parodos autorė S. Kievinienė žaisliukų kūrimui naudojo išdžiovintus 2 metų moliūgus, eksperimentavo ir su šių metų derliaus. „Moliūgus reikia nuskinti pilnai sunokusius, stora ir šiurkščia odele iki pirmųjų šalnų. Jei nuskinsime nesubrendusį, ilgai laikomas ne išdžius, o pradės pūti, - sakė S. Kievinienė. – Juos sėkmingai išdžioviname ant šildomų grindų. Patalpoje per žiemą būna 8-12 laipsnių šilumos.“

Anot žaisliukų kūrėjos, prieš dažymą išdžiovintus moliūgus reikia specialiai paruošti. Pirmiausia, kad žievė suminkštėtų, mirkoma kambario temperatūros vandenyje apie 30 min. Tuščiaviduriai yra lengvi ir neskęsta pamerkti inde, todėl juos reikia paspausti, apdėti svoriu. Kad žievė geriau atmirktų, įvyniojama į šlapią rankšluostį ir su juo pamerkiama į vandenį.

Didžiausias ir ilgiausiai užtrunkantis procesas – atmirkusios žievės nušveitimas metaliniu spiraliniu šveistuku (naudojamu puodams šveisti). Reikia atidžiai, tiesiog idealiai nušveisti paviršių, tuomet gražiai ir vienodai bus galima padengti dažais. Lengviausiai sekasi šveisti lygiu paviršiumi, o su kauburėliais – sudėtingiau ir dar atidžiau. Pilnai nušveistas moliūgėlis statomas ant grotelių išdžiūti. Paskui elektriniu grąžtu su mažu grąžteliu pragręžiamos skylutės metaliniam pakabukui. Išdžiūvusį moliūgėlį jau galima nudažyti pasirinktais – aukso ar sidabro, raudonos ar kitos spalvos akriliniais dažais su kempinėle. Kad žaisliukas atrodytų gražiai, pirmą kartą nudažius vėl dėti ant grotelių, o kai nudžius su kempinėle nudažyti antrą kartą, paskui vėl ant grotelių – nudžiūti. Po to dar galima žaisliuką papuošti stiklinėmis akutėmis, dirbtinais perliukais, paukštukais, angeliukais, juostelėmis, kurie prie žaisliuko priklijuojami su karštų klijų pistoletu. Iškilmingumo ir puošnumo kuriamoms kompozicijoms suteikia mūsų auginama gebenė nudažyta aukso spalvos dažais. Žaisliukų puošimui labai tinka naudoti dekupažo techiką. Galiausiai užrišamas kaspinėlis.

Žaisliukų ar kompozicijų kūrimui, naudojant šių metų šviežius moliūgus, žievės nereikia nušveisti, tačiau juos reikia dažyti mažiausiai 3-4 kartus, kad pasidengtų žievelės nelygumai.

Iki švenčių dar liko šiek tiek laiko, tad siūlome patiems pasigaminti originalių eglutės žaisliukų ir kitų šventinių dekoracijų kartu su visa šeima.

Kalėdų akcentai iš valgomų moliūgų

Senis besmegenis
Sniego senio statymas žymi žiemos sezono pradžią, yra vienas svarbiausių žiemos švenčių ir pačios žiemos simbolių. Senis besmegenis „nulipdytas“ iš šiųmečių helovininių moliūgų, dažytų 4 kartus baltais akriliniais dažais. Sagos ir kiti smulkūs elementai priklijuoti karštais klijais.

Baltos žvakidės
Adventą simbolizuoja 4 žvakės, pradedama deginti nuo didžiausios, o paskutiniąją savaitę visos žvakės būna susilyginusios. Kad atrodytų iškilmingiau, sukurtos ir identiškai kaip žvakės papuoštos žvakidės. Puošnumo ir užbaigtumo Advento kompozicijai suteikia ant pakylos balto moliūgo (‘Sampson‘) kalėdinė puokštė. Žvakidės sukurtos iš valgomųjų moliūgų, didžiausiai pasirinktas ‘Rouge vif d‘Etampes‘ moliūgas, mažesnėms – ‘Sampson‘ veislės moliūgai. Naudoti šių metų derliaus moliūgai, dažyti 4 kartus baltais akriliniais dažais, džiovinti ant grotelių. Dekoratyviais paukštukais, stiklinėmis akutėmis puošti karštais klijais. Daug laiko reikėjo skirti labai kruopščiam žvakių ir žvakidžių papuošimui, bet tikrai pasiteisino.

Angeliukas
Angelai – neatsiejami Kalėdų švenčių simboliai. Jie kartu ir drovūs, ir žaismingi, ir jaukūs.
Šis angelas sukurtas ir pernykščio nediduko spagetinio moliūgo (Cucurbita pepo con. giromontiina Spaghetti). Po mirkymo ir dažymo papuoštas dekupažu. Angelo sparnai neiškirpti, o švelniai išplėšyti pirštais, dėl to atrodo kaip sendinta skulpturėlė ant pakylos. Prie angeliuko apačioje stovi mažos baltos žvakidės.

Pasaka apie Pelenę
Kalėdos ir nauji metai kaip be paveikslo – pasakos apie Pelenę? Laikrodis aukso spalvos papuoštas linų dažytomis dėžutėmis su 3 riešutėliais – simbolizuojančiais auksuotus sidabruotus apdarus ir auksinę kurpaitę.

Skrybėlė
Puošni, šventinė skrybėlė iš jūrinio moliūgo ‘Gigante marina di Chioggia‘. Vaisius plokščiai apvalus, itin egzotiškos išvaizdos, su daugybe netaisyklingų ir, atrodo, moliūgams visai nebūdingų kauburėlių. Skrybėlės viršus nudažytas aukso, apačia – sidabro spalva. Šventiškumo skrybėlei suteikia auksaspalvės gebenės, žaismingas drugelis ir rutuliukai (atkartojantys vaisiaus kauburėlius).

Ir daugybė kitų idėjų iš moliūgų kitų gėrybių:

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis