Stiprios ir šiltos sienos – kaip jas įsirengti?

Lietuvos rinkoje didėja susidomėjimas energiškai efektyviais namais, kurių eksploatacija pigesnė. Planuojantys statyti ar pirkti namą vis dažniau susimąsto, kiek kainuos būsto išlaikymas ir kokia eksploatacinių sąnaudų dalis teks namo šildymui.

Lietuvoje energiškai efektyviais namais laikomi tie, kurie atitinka statybos techniniame reglamente STR 2.01.09:2012 „Pastatų energinis naudingumas. Energinio naudingumo sertifikavimas“ nustatytus reikalavimus. Tai – labai aukšto energinio naudingumo pastatai, kuriuose energijos sunaudojimas beveik lygus nuliui arba labai mažas.

Nesvarbu, iš ko mūrytumėte namo sienas, šiltinti jas, kad pasiektų STR numatomą šiluminę varžą, reikės bet kuriuo atveju. Nors ir 30 cm storio sieną pastatysite, bent 10–20 cm termoizoliacinio sluoksnio tikrai reikės. Tad rinktis statybinius blokus vertėtų ne tik pagal tai, kokia bloko šiluminė varža, – atsižvelgus į įvairius techninius parametrus, teks pasiskaičiuoti 1 kv. m sienos kainą su apšiltinimu, tada bus lengviau priimti sprendimą.

Ar teisinga manyti, kad, pasirinkus didesnės šiluminės varžos blokus, suminė namo sienų statybos kaina bus mažesnė, nes mažiau išlaidų reikės termoizoliacinėms medžiagoms? Šito paklausėme VGTU docentės dr. Ramunės Žurauskienės.

„Blokams, kurių šiluminė varža mažesnė, panaudosite šiek tiek storesnį termoizoliacijos sluoksnį, bet bendroje sienos kainoje tai sudarys nedidelę išlaidų dalį. Rekomenduočiau rinktis tą sienos variantą, kurio blokų ir termoizoliacijos bendras storis yra mažiausias. Statomo namo sienų paskirtis yra atlaikyti įvairias apkrovas, o termoizoliacinių medžiagų – suteikti sienoms šiluminę varžą. Manau, dar vienas svarbus aspektas statant namo sienas – kad jos išlaikytų šilumą pastato viduje ilgesnį laiko tarpą, o tam tinka didelio tankio blokai“, – teigia docentė.

Gamintojo nuotr.

Vidinės namo temperatūros tolygumui labai didelę įtaką turi medžiagos, iš kurios sumūrytos išorinės sienos, tankis. Mat nuo statybinės medžiagos tankio tiesiogiai priklauso du labai svarbūs techniniai parametrai – šilumos talpa (inertiškumas) ir tvirtumas. Didelės sienų masės konstrukcija yra inertiška, vidaus patalpų klimatas, svyruojant lauko temperatūrai, kinta kur kas mažiau. Toks namas žiemą lėčiau atvėsta, vasarą – lėčiau įkaista. Žiemą kambariuose lengviau palaikyti šilumą, o vasarą kaitri saulė nespės prikaitinti kambarių. Energiškai efektyvaus namo, kuris pastatytas iš ARKO blokų, šildymas ir vėsinimas bus pigesni.

Gamintojo nuotr.

Kuo didesnis medžiagos tankis, tuo tvirtesnis blokas. Tvirtumas – vienas iš pagrindinių mūro sienoms keliamų reikalavimų, jį, kaip svarbiausią, nurodo daugelis statybininkų. Tvirti blokai gali atlaikyti didesnes apkrovas. Tokiomis savybėmis pasižymi ARKO blokai, kurie gaminami 12, 15, 18 ir 24 cm pločio, tad statydami 2–3 aukštų namo sieną bei panaudodami 18 cm pločio blokus ir gyvenamojo ploto sutaupysite, ir siena bus plonesnė. Pagalvokite, kam rinktis 30 cm pločio blokus, papildomai naudojant 10–20 cm storio termoizoliacinės medžiagos sluoksnį? Gal geriau naudoti didesnio stiprio 18 cm pločio blokus ir keliais centimetrais padidinti termoizoliacinės medžiagos sluoksnio storį? Atitinkamai padidės ir patalpų erdvė.

Palyginkime populiariausių statybinių blokų tankį (žr. lentelę).

Silikatiniai ARKO blokeliai yra ypač tankūs, vieni ekologiškiausių, patalpoje palaiko puikų mikroklimatą, reguliuoja patalpų oro drėgmę.

Jei planuojate statyti energiškai efektyvų namą, jeigu jums svarbi namo konstrukcijos šiluminė talpa, kuri padėtų vasarą namui neperkaisti, o žiemą neatvėsti, jei reikalinga gera garso izoliacija – tai silikatiniai ARKO blokai atitiks planuojamo statyti taupiojo namo lūkesčius. Statant tokį namą, ARKO blokai yra optimalus pasirinkimas.

Papildoma info:
Šiluminė talpa (inertiškumas) – tai gebėjimas kuo ilgiau išlaikyti pastovią kambario temperatūrą, nepaisant lauko temperatūros svyravimų. Kuo tankesni blokeliai, tuo didesnė sienos šiluminė inercija: žiemą ne taip greitai atvėsta kambariai, o vasarą ne taip greitai įkaista.

Užsakymo nr.: PT_68446676

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis