Floristės idėjos, kaip dekoruoti namus Velykoms

Pasak Kauno buitinių paslaugų ir verslo mokyklos (KBPVM) floristikos mokytojos, ekspertės Jolantos Malijonienės, visa, kas yra gamtoje – augalai, gyvūnai, žmonės – turi bendrą užuomazgą. Žmogus yra gamtos dalis, jis turi jausti vienybę su Visata, gyventi pagal jos metų ciklus. Kiekvienas sezonas turi savo simboliką ir žavesį. Tad prieš pagrindinę pavasario šventę, kad pajusti velykinę nuotaiką, floristikos mokytoja kviečia iš natūralių gamtinių medžiagų kurti kompozicijas ir puokštes, pinti vainikus, ne tik marginti, bet ir komponuoti floristinius kiaušinius.

Floristiniai kiaušiniai


Pasak J. Malijonienės, floristiniai kiaušiniai gali būti tūriniai – susukti iš samanų, šieno, plaušo, pagaminti iš floristinės kempinės ir dekoruoti ar ažūriniai – sukomponuoti ant karkaso, tvirtinant lanksčias vyteles, šakas bei dekoruojant velykiniais aksesuarais. KBPVM floristikos mokytoja pasakojo, kad floristinius kiaušinius galima puošti (dekoruoti): skintomis gėlėmis, lapais, pražydusiomis svogūninėmis gėlytėmis ar pasėtais juose želmenėliais, tiek ir sausais augalais; plunksnomis; kiaušinių lukštais; iš vaško išlietais paukšteliais, lapeliais, gėlių žiedais; apklijuojant popieriaus skiautelėmis ir nudažant bei kt. Floristiniais kiaušiniais galima paįvairinti velykines puokštes, kompozicijas, papuošti vazonines gėles, stalą, interjerą bei eksterjerą. J. Malijonienė pažymėjo, kad net ir įprastas duris, langus, sieną ar šventinį stalą puošiantis vainikas gali būti kiaušinio formos, nes tai pagrindinis šv. Velykų simbolis. Specialiai šiai progai gaminamos kiaušinio formos netgi žvakės ar įdėklai vazoninėms gėlėms, gaubtai lempoms ir kiti namų apyvokos daiktai. Floristiniai kiaušiniai gali būti pakabinami, įsmeigiami, pastatomi, įtvirtinti vazonėlyje.


Velykiniai vainikai


Floristikos mokytoja velykiniais vainikais kviečia puošti duris, langus, stalą. Nuo kalėdinių vainikų jie skiriasi tuo, kad nenaudojami blizgučiai, stengiamasi puošti natūraliomis, gamtinėmis medžiagomis, pavasarį simbolizuojančiais augalais bei aksesuarais. Anot J. Malijonienės, velykiniai vainikai dažnai pinami iš beržo, gluosnio, blindės, lazdyno šakelių, jie atrodo ažūriniai, lengvi, jaučiamas pavasarinių pumpurų gležnumas, perregimų linijų kontrastai. Velykiniai vainikai, kaip ir kiaušiniai, gali būti, kaip anksčiau minėta – ažūriniai bei tūriniai. Tūriniam vainikui pagrindas surišamas iš vytelių, vielos ar vielos tinklo ir padengiamas šienu, samanomis, apipinamas šakelėmis padengiamas žievėmis, bei dekoruojamas velykiniais aksesuarais: kiaušiniais, plunksnomis, sausais augalėliais, viščiukais ir kt.



Velykinio stalo puošyba


Pasak KBPVM floristikos mokytojos, šventinį stalą puošia ne tik margučiai ar valgiai, dažnuose namuose pamatysime ir sudaigintų avižų želmenėlius. Parduotuvėse galima nusipirkti velykinės žolytės sėklų ar net sudaigintų kompozicijų. Daigynėliui parinkti reikėtų tinkamą indą, galime naudoti padėkliukus, ažūrines pintinėles iš vytelių ar beržo tošies (nepamirškime įkloti polietileno plėvelę į vandeniui laidžius indus), kibirėlius, molinius ar glazūruotus dubenėlius, vazeles, stiklo indus (galėsime stebėti, kaip vystosi augalėlių šaknys) ir daugybę kitų namų apyvokos reikmenų, svarbu suderinti stilių ir spalvas. Šventiniam stalui puošti galima sukomponuoti skintų pavasarinių gėlių kompozicijas, susodinti į vieną indą vazoninius svogūninius augalėlius, sukomponuoti ,,lizdą“ ir sudėti ten margučius ar, prisiminus senolių tradicijas, padaryti Velykų medelį.


Šv. Velykų spalvos


J. Malijonienė sako, kad labai svarbu kuriamose kompozicijose derinti ir spalvas, kurios turi tam tikrą reikšmę. Geltona (spalva) simbolizuoja saulės šviesą ir šilumą. Šios spalvos gėlės: narcizai (Narcissus), tulpės (Tulipa), krokai (Crocus), žydinti mimoza (Mimoza), žydinti forsitija (Forsythia), geltonžiedė plukė (Anemone), puriena (Caltha), erantis (Eranthis), pavasarinis adonis (Adonis), vištapienė (Gagea), pavasarinė raktažolė (Primula veris), šluotinis sauskrūmis (Sarothamnus scoparius), šalpusnis (Tussilago) ir kt.


Žalia simbolizuoja gyvybę, gamtą ir augimą. Tai pirmųjų lapelių žaluma. Skirtingai nei ankstyvąjį pavasarį, šiame etape žalia sodresnė, gamtoje jos atsiranda daugiau, nes susprogsta krūmai ir medžiai, kai kur ima dygti žolė. Be jų velykiniuose darbuose naudojame ir visžalius augalus: kadagius (Juniperus), tujas (Thuja), amalus (Viscum) buksmedžio (Buxus) ar mirtos (Myrthus) šakeles, rododendro (Rhododendron), bergenijos (Bergenia), gebenės (Hedera) ir kt. lapus. Anksčiau stalą puošdavo pataisų vainikėliais, bet tai saugotinas augalas, todėl vietoj pataisų galime naudoti bruknienojus (Vaccinium) ar kitus augalus.


Pavasarinė balta turi gelsvą, žalsvą atspalvį. Šios spalvos gėlės: snieguolės (Galanthus), paukštpienės (Ornithogalum), eleboras (Helleborus), puškinija (Puschkinia), tulpės (Tulipa), hiacintai (Hyacintyus), saulutės (Bellis) ir kt.


Mėlyna arba violetinė simbolizuoja dangaus žydrynę, svajones ir viltis. Šios spalvos gėlės: krokai (Crocus), žydrė (Muscari), sniegžydrė (Chionodoxa), scylė (Scilla), smiltyninė našlaitė

(Viola), žiemė (Vinca), žibuoklė (Hepatica), šilagėlė (Pulsatilla) ir kt.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis